حلول ماه ربیع الاول
1389/02/21 17:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیسیون عمران مجلس:

2 میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده وجود دارد

**دستورالعمل‌های احیای بافت‌های فرسوده باید به گونه‌ای طراحی شود که برای مردم صرفه اقتصادی را در پی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مقیمی - رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی - امروز با بیان مطلب بالا اظهار کرد: در کشور 65 هزار هکتار بافت فرسوده شناسایی شده و حدود 2 میلیون واحد مسکونی و تجاری در این بافت‌ها وجود دارد.

وی افزود: با در نظر گرفتن سکونت‌گاه‌های غیر رسمی به ویژه در حاشیه شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها دارای مجموعه بسیار وسیعی هستیم که باید به کمک یکدیگر نسبت به احیا و بازسازی آن اقدام کنیم تا این مناطق از ایمنی لازم برخوردار و همچنین ساکنان آن‌جا زندگی خوبی داشته باشند.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه به زلزله خیز بودن کشور اشاره و اظهار کرد: در سال‌های گذشته زلزله آثار تخریبی زیادی در پی داشته و به موجب آن ثروت‌های معنوی و مادی بسیاری از دست رفته است.

وی تصریح کرد: بنا به قانون برنامه چهارم مکلف شده بودیم طی دو برنامه چهارم و پنجم کل مناطق شهری و روستایی در برابر زلزله ایمن سازی شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری باید در کنار مردم و با همکاری آنها انجام شود، خاطرنشان کرد: شریان‌های حیاتی باید در مقابل زلزله ایمن شود. نمی‌توان گفت کلیه‌ ساختمان‌هایی که جدید ساخته شده است، در برابر زلزله ایمن هستند. به عبارت دیگر ساختمان‌هایی در برابر زلزله مقاوم هستند که در ساخت آنها آیین‌نامه‌ی 2800 رعایت شده باشد.

وی در دومین همایش ملی بهسازی و بازآفرینی بافتهای تاریخی و فرسوده شهری و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی افزود: وقتی قرار است بافت‌های فرسوده و سکونت‌های رسمی طی مدت 10 سال ایمن شود، حجم بسیار وسیعی از کار برای بخش مهندسی ساختمان کشور فراهم شده است.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طرحی توسط کارگروهی در وزارت مسکن به مجلس ارائه شده که در صورت تصویب آن بسیاری از مشکلات پیش روی بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده برطرف می‌شود.

وی به حضور بخش خصوصی در کنار وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان برنامه‌ریز برای نوسازی بافت‌های فرسوده اشاره و خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در احیای بافت‌ها و همچنین منابع مالی و مشارکت کلیه‌ دستگاه‌های اجرایی برای توانمندسازی در احیای بافت‌های فرسوده باید فراهم شود.

او در ادامه با تاکید بر این که در بخش سکونتگاه‌های غیر رسمی مشکل جدی‌تر است، تصریح کرد: نکته مهم این است که اکثر ساختمان‌های موجود در سکونتگاه‌های غیر رسمی طی سالهای اخیر ساخته شده است و در نتیجه وادار کردن ساکنان آنها به پذیرش قانون برای احیای قانون مشکل‌تر است.

وی در ادامه مشکل اصلی در احیا و توانمندسازی سکونتگاه‌هایر غیر رسمی را مشارکت مردم دانست و تاکید کرد: دولت به تنهایی قادر به احیای باف‌تها نخواهد بود، بنابراین باید زمینه را برای مشارکت مردم فراهم و کمک‌های زیربنایی و زیرساختی را نیز فراهم کرد.

مقیمی در ادامه با بیان این که با نوسازی بافت‌های فرسوده تاریخ‌مان را احیا می‌کنیم، گفت:‌ این امر بر معماری ایرانی و اسلامی که به دنبال آن هستیم، تاثیرگذار است.

وی همچنین از کلیه‌ کارشناسان و دست‌اندرکاران این حوزه درخواست کرد در صورت داشتن انتقاد نسبت به لایحه برنامه پنجم که به مجلس تقدیم شده و اوایل خرداد ماه بررسی می‌شود، آن را ارائه کنند.

در ادامه این مراسم، احمدزاده کرمانی استاندار فارس نیز با بیان این که 3940 هکتار بافت فرسوده در استان فارس موجود است، تصریح کرد: اگر چه کم‌کاری‌هایی در برنامه‌های اول، دوم و یا سوم انجام شده، اما تا ابتدای دولت نهم هزار هکتار بافت فرسوده بازسازی شده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet