شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/21 17:56:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده مردم بم:

توسعه و حل مشکلات استان کرمان نیاز به توجه مسئولان دارد

**حجه­الاسلام موسی غضنفر­آبادی نماینده مردم بم معتقد است که استان با وجود ظرفیت­های که دارد اما به دلیل خشکسالی و عدم توجه نتوانسته به خوبی از آنها استفاده کند. وی معتقد است که می­توان با سرمایه­گذاری و توجه به بودجه بخش اعظمی از این مسائل را حل کرد.

غضنفرآبادی در گفت و گو با نشریه نگارستان کرمان به مشکلات استان مانند خشکسالی و بیکاری اشاره می­کند و در زمینه حل مشکل خشکسالی استان می­گوید: طرح انتقال آب به شمال استان کرمان از سرشاخه‌های کوه‌های زاگرس سال‌هاست برای رفع معضل خشکسالی و بحران آب عنوان می­شود.

وی تاکید می­کند که باید همه گروه‌های دلسوز نظام که با اعتقاد به اصول کلی انقلاب و نظام در مسیر انقلاب حرکت می‌کنند، باید دست به کار شوند تا نظام با همت و تلاش در سایه برادری، وفاق و یکدلی به اهداف عالیه و مقدس‌اش دست پیدا کند.

وضعیت عمران استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

همان­طور که می­دانید از 2500 کیلومتر شبکه راهی کشور 25 هزار کیلومتر آن از استان کرمان عبور می­کند، به عبارتی 80 درصد ترافیک حمل و نقلی و 10 درصد حمل و نقل کشور در این استان است.

با اقداماتی که انجام شده کارهای نسبتاً خوبی در بحث عمران استان شده است اما باز هم نسبت به سایر استان­ها هنوز در بخش راه مشکل داریم. چون با توجه به وسعت و جمعیت باید به عمران استان بیش از این توجه کرد. البته کارهای خوبی در زمینه عمران و توسعه روستاها در بخش راه‌های روستایی، آب و برق انجام شده، اما افت ولتاژ برق در بسیاری از روستاهای شهرستان وجود دارد. البته یکی از مشکلات استان خط راه آهنی است که از کرمان به تهران کشیده شده است و بخش عمده صنایع زغال­سنگ توسط همین خط اهن حمل و نقل می شود که متاسفانه بسیار فرسوده و تک ریلی است و به ویژه قسمتی که از یزد به کرمان می­گذرد نیاز به بازسازی و رسیدگی دارد.

یکی از مشکلات استان کمبود آب است در این زمینه ایا اقدامی کرده آید؟

خشکسالی­های10سال اخیر به ویژه خشک شدن قنوات معضل جدی برای کشاورزان به وجود آورده و آنها را بسیار اذیت می­کند. خشکسالی‌های چندساله علاوه بر ایجاد مشکل برای تامین آب شرب، اقتصاد استان کرمان را در بخش‌های صنعت و کشاورزی نیز با مشکل جدی روبه‌رو کرده است.

بحران کمبود آب در بخش کشاورزی باعث شده سالانه بیش از 8000 هکتار از باغات پسته کرمان برای همیشه خشک شده و زندگی بخش عظیمی از مردم که از تولید، برداشت و فروش پسته امرارمعاش می‌کنند، با خطر مواجه شود. همچنین فعالیت واحدهای صنعتی نیز به دلیل مشکلات تامین آب شهرک‌ها و نواحی صنعتی تحت تاثیر بحران کمبود آب قرار گرفته است.

یکی از بحث­هایی که همواره مطرح است طرح انتقال آب به شمال استان کرمان از سرشاخه‌های کوه‌های زاگرس است که سال‌هاست برای رفع معضل خشکسالی و بحران آب عنوان می­شود. با حل مشکلات مربوط به خشکسالی در استان و تامین آب کشاورزی می­توان بسیاری از مسائل مربوط به بیکاری را حل کرد چون رونق کشاورزی و توسعه کشت و کار برای بسیاری از افراد می­تواند اشتغال­زایی داشته باشد.

وضعیت کشاورزی در بم چگونه است؟

استان کرمان به علت دارا بودن آب و هوای متنوع، وجود قطب­های مستعد کشاورزی مانند جیرفت، کهنوج، بم و رفسنجان، قرارگرفتن در محورهای اصلی حمل و نقل جاده­ای، ریلی و ترانزیت کالاو نزدیکی به بنادر جنوبی بندرعباس و چابهار، وجود شرکت­های بزرگ سرمایه­گذاری نظیر توسعه استان، مس سرچشمه، صنعت زغال­سنگ، امکانات زیربنایی مناسب نظیر جاده­های مواصلاتی، راه­آهن، فرودگاه­های فعال، وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و ارگ جدید از قابلیت اقتصادی فراوانی برخوردار است.

 همان­طور که می­دانید خرمای بم و فهرج معروف هستند اما به دلیل عدم حمایت از کشاورزان و نبودن امکان خرید تضمینی برای محصولات آنها هم دلسرد شده­اند. از طرفی افت­های مزارع کشاورزی مانند افت زنجره خرما یا افتی که لیمو ترش را تهدید کرده تقریبا نیمی از محصولات استان را از بین برده است.

در مورد محصول گردو هم کرم خراطه کشاورزان را عاصی کرده است و با وجود تلاش­هایی که شده اما هنوز وضعیت کشاورزی استان نگران­کننده است و مسئولان باید این دغدغه­ها را از بین ببرند.

باتوجه به مشکلاتی که از استان عنوان کردید آیا بودجه امسال مناسب است؟

از آنجا که توسعه در استان­ها بسیار می­تواند اثار خوبی در کل کشور داشته باشد لذا باید بودجه استان­ها هم متناسب با ظرفیت­های استانی تعین شود.

 استان کرمان زلزله­خیز است و بافت فرسوده هم فراوان دارد لذا باید بخش عظیمی از بودجه صرف مسائل عمرانی استان شود. از طرفی نباید در تصویب بودجه تنها به رشد بودجه هزینه­ای اکتفا کرد چون توسعه زیربناها در استان­ها اهمیت فراوانی دارد.

 استان کرمان به دلیل خشکسالی­ها و مشکلاتی که به آن اشاره کردم نیاز به توجه بیشتری در بودجه دارد تا بتواند مشکلات خود را حل کند. البته در مصارف بودجه­ای استان باید شمال و جنوب را با هم دید چون شمال و جنوب استان مکمل یکدیگرند و کشاورزی در جنوب است و صنایع در شمال و این دو به کمک هم استان را جلو می­برند.

البته شمال و جنوب استان در محرومیت واقع شده و مسئولان با برنامه­ها و طرح‌هایی در صدد جبران این مشکلات هستند که حل ان نیاز به بودجه دارد. البته بودجه امسال رشد کمی داشته است.

وضعیت شهرستان بم الان چگونه است؟

 چون همانطور که می­دانید زمین­لرزه بم مشکلات فراوانی را برای مردم این شهرستان به وجود آورد که خوشبختانه این مشکلات به حداقل خود رسیده است.

یکی از مهمترین مشکلات مردم بم وجود بدهی­های وام­های بانک مسکن قبل از زمین لرزه مردم بود که با پیگیری­های نمایندگان مجلس و استاندار کرمان، بدهی و تاخیر وام­های قبل از زمین­لرزه بم بخشیده شد.

البته هنوز مشکلاتی در بخش کشاورزی وجود دارد که آن هم مربوط به کل استان است و ما در تلاش هستیم تا آنها را رفع کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet