حلول ماه ربیع الاول
1389/02/21 18:20:00
سرویس اقتصادی
حسینی صدر:

عدم سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز باعث از بین رفتن منابع مشترک شده است

**عضو هیئت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است که عدم سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز باعث از بین رفتن منابع مشترک شده است.

 موید حسینی صدر عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه کشورهای همسایه با برداشت از منابع نفتی و گازی از این منابع حداکثر استفاده را می برند اظهار داشت: شیب برخی میدان های گازی و نفتی به سمت این کشورها است و نمی توان از نظر حقوقی پیگیر این مساله باشیم چرا که هر کشوری که تکنولوژی بیشتری داشته باشد می تواند از این منابع بهره مندی بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه کشورهایی که منابع نفتی و گازی مشترک دارند تنها با گفتگوهای دیپلماتیک می توانند به نتیجه برسند، اظهار داشت: ما نیز باید سرعت لازم را در زمینه بهره برداری از این منابع داشته باشیم.

حسینی صدر در ادامه با اشاره به برنامه های کلی نظام و برنامه چهارم گفت: در این سیاست ها نیز تاکید شده است که میادین مشترک گازی و نفتی را در اولویت کاری قرار دهیم؛ بنابراین مجلس می تواند نظارت خود را در این زمینه (بهره برداری از منابع مشترک) افزایش دهد که برداشت ما از این منابع به چه نحوی است و آیا بهره برداری طبق برنامه چهارم و سند چشم انداز صورت گرفته است یا خیر؟

حسینی صدر خاطرنشان کرد: طبق کارشناسی های صورت گرفته در حدود 20 میلیارد دلار سرمایه سرگردان در جامعه وجود دارد و با جمع آوری این سرمایه ها می توانیم این منابع را در جهت سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز هدایت نماییم.

وی اظهار داشت: در صورتی که سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز صورت می گیرد و از منابع مشترک موجود بهره برداری نکنیم، کشورهای همسایه منابع ما را غارت خواهند کرد و این در حالی است که با سرمایه گذاری مناسب و بهره مندی از تکنولوژی پیشرفته می توانیم از این امر جلوگیری نماییم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی در ادامه افزود: با اجرای قانون اصل 44، برنامه چهارم و سند چشم انداز حمایت های تشویقی سرمایه های سرگردان و رفع موانع سرمایه گذاری خارجی می توانیم از منابع مشترک بهره مند شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet