خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/02/21 19:09:00
سرویس سیاسی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

شوراها روشن‌ترین نماد سپردن کارها به مردم است

**محمدرضا باهنر گفت: شورای های اسلامی شهر و روستا، روشن ترین نماد حکومت مردمی و سپردن کارها به دست مردم است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در روز سه شنبه در مجمع اعضا فراکسیون سازمان های مردم نهاد و شورای شهر و شهردار تهران با اشاره به سابقه نمایندگی خود در ادوار گذشته مجلس خاطرنشان کرد: زمانی که قانون شوراها در مجلس شورای اسلامی مطرح بود دغدغه هایی وجود داشت که این کار را چگونه مدیریت کنیم و با چه شیبی کلید بزنیم که هم کشور از مزایای این نهادها بهره مند شود و هم مشکلی به مشکلات ما اضافه نگردد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در دوره اول رفتار و عملکرد شوراها مختلف بود و شاید یکی از عیوب شورای اول این بود که عمدتاً حرکت ها و رفتارهای سیاسی داشت و اعضا شوراها و شهرداری ها را از تصمیم سازی و تصمیم گیری مفید برای مردم باز می داشت.

وی ادامه داد: اما به حمدالله به سرعت وضعیت شوراها ارتقاء پیدا کرد و امروز شاهد هستیم که مشکلات بسیاری در شهرها از دوش دولت برداشته شده و در مجموع شهرهای ما به نسبت به خوبی اداره می شوند.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: توقع و چشم انداز برای اختیارات شوراها خیلی بیشتر از آن چیزی است که در حال حاضر وجود دارد و ما می توانیم امروز با خیال راحت امنیت، بهداشت و آموزش و پرورش شهر را به شوراها بسپاریم.

باهنر اظهار داشت: وجهه پررنگ شوراها، خدمت رسانی به مردم فارغ از مسائل جناحی و حزبی است و به نظر می رسد شوراها توانسته اند این وجهه خود را بدست آورند.

نائب رئیس مجلس گفت: از صاحب نظران می خواهیم که نظرات کارشناسی خود را به نمایندگان ارائه کنند تا الان که بحث اختیارات شوراهای استان در دستور کار مجلس است، برای افزایش اختیارات شوراها از آن استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: حدود 3 سال پیش بحثی در سطح عالی کشور مطرح شد که ما ضمن انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات مجلس خبرگان را برگزار کنیم و انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را نیز با هم برگزار نمائیم.

باهنر یادآور شد: در کشور ما برگزاری هر انتخابات هیجان سنگینی را در جامعه ایجاد می کند که خوب است اما بعضی کارهای کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در واقع پس لرزه ها و پیش لرزه های زیادی دارد و امکانات مملکت صرف انتخابات می شود.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه عملاً بحث تجمیع انتخابات در گذشته اتفاق افتاده است، گفت: متاسفانه شاهد بودیم که بحث هایی در رسانه ها مطرح شد که مجلس می خواهد برای 22 ماه شورا نداشته باشیم که این حرف، حرف منطقی نیست و هیچ طرفداری در مجلس شورای اسلامی ندارد. اگرچه نظرات کارشناسی زیادی در بیرون وجود دارد.

باهنر تاکید کرد: مقوله تعطیلی شوراها نه برای 22 ماه بلکه حتی برای یک روز، یک حرکت واپس گرا است که نباید نظام جمهوری اسلامی ایران به این نوع حرکت ها آلوده شود.

وی افزود: البته بعضی از همکاران ما اختلاف نظرهایی با شوراهای مناطق خود دارند که قابل بررسی است و اگر نمایندگان از عملکرد شوراها شکایتی داشته باشند، کمیته ای داریم که می تواند به این تخلفات رسیدگی کند و حق سلب عضویت و انحلال شوراها را دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet