شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/21 19:15:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان استان کرمان از فضای کسب و کار می­گویند

ظرفیت­هایی در انتظار توجه

**اشتغال در استان­ها همواره از موضوعاتی است که نمایندگان مجلس به آن توجه ویژه دارند.

در استان کرمان با توجه به موقعیت کشاورزی که در ایتان وجود دارد و صنایع، متاسفانه بیکاری در استان زیاد است. خشکسالی و عدم حضور قوی بخش خصوصی در این استان سبب شده با وجود ظرفیت­ها و پتانسیل­هایی که دارد نتواند از آنها خوب استفاده کند و بخش عظیمی از نیروی کار را تحصیل‌‌کردگان تشکیل می­دهند.

نشریه نگارستان کرمان  در همین زمینه با نمایندگان استان گفت و گو کرده است.

آنها معتقدند که استان قابلیت­های خوبی دارد که باید مدیریت شود و با یک برنامه­ریزی مدون می­توان برای استان اشتغال­زایی کرد.  

آنها با اشاره به بخش کشاورزی و صنعت استان معتقدند که باید با جذب سرمایه‌های بخش خصوصی از داخل و خارج استان به بحران بیکاری در استان پایان داد.

اشتغال روستاییان در اولویت

علی اسلامی پناه نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد بیکاری به ویژه در شهرستان جیرفت را بالا دانست و گفت: متاسفانه 90 درصد مردم از ما نمایندگان تقاضای کار دارند و هیچ راهی هم وجود ندارد.

وی افزود: با وجود قابلیت­هایی که استان دارد اما صنعت از رونق افتاده و کشاورزی هم به دلیل خشکسالی وجود ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه یکی از معضلات کنونی در استان مشکل بیکاری در روستاها است ادامه داد: توجه به اشتغال روستایی از اولویت‌های مهم استان باشد.

وی اظهار داشت: توجه به این موضوع می‌تواند در کاهش مهاجرت‌های بی‌رویه روستاییان به شهر تاثیر‌گذار باشد.

وی تصریح کرد: استان می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های موجود در ایجاد اشتغال به ویژه اشتغال روستایی در کشور نمونه و الگو باشد.

وی تاکید کرد: می توان مشوق­هایی را دربخش­های صنعت و کشاورزی ایجاد کرد تا به بحران اشتغالزیی استان کمک کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبر آباد گفت: نقش سرمایه هم در استان مهم است و می توان با کم کردن مراحل اداری و دادن مشوق­هایی سرمایه های داخل و خارج استان رزا جذب کرد.

 وی با اشاره به اینکه استان کرمان از قابلیت­های بالایی در گردشگری برخوردار است افزود: در صورت توجه ویژه به این ظرفیت و فراهم کردن امکانات، زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از مکان­های تاریخی، فرهنگی و مناظر طبیعی فراهم می­شود و این به اشتغال­زایی هم کمک شایانی می­کند.

ظرفیت­های بالقوه در اشتغال­زایی

حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند و کوهبان اظهار داشت: در کرمان با توجه به ظرفیت­های صنعتی،کشاورزی و باغداری پتانسیل­های بالایی برای اشتغال­زایی وجود دارد.

وی مقام استان در تولید پسته، گردو و خرما را در ایران اول دانست و گفت: ما جزو استان­های معدنی کشور هستیم، لذا با یک برنامه­ریزی اصولی می­توان از این همه ظرفیت استفاده بهینه کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در قسمت­هایی سرمایه­گذاری توسط دولت یا بخش خصوصی انجام شده است اما باید بیش از این سرمایه­گذاری کرد.

وی با بیان اینکه در برنامه چشم­انداز کشوری، استان کرمان سهم قابل توجهی را در تولید فولاد کشور دارد افزود: در برخی شهرستان­ها مانند زرند، سیرجان، کرمان و بافت ظرفیت­سازی­های خوبی در این زمینه انجام شده است و به گونه‌ای برنامه­ریزی شده تا از مواد اولیه استان در تولید فولاد استفاده کنیم و سهمی در تولید ناخالص ملی داشته باشیم.

نماینده مردم زرند وکوهبان افزود: بنابراین بررسی ویژگی­های استان نشان می‌دهد که چقدر ظرفیت­های بالقوه در بخش­های کشاورزی، گردشگری و معادن وجود دارد که باید با یک برنامه­ریزی اصولی و مدیریت درست از آنها بهره‌برداری کرد تا در بحث اشتغال هم چشم­انداز خوبی داشته باشیم.

کمک به کشاورزان

محمدرضا کهنوج نماینده مردم شهرستان­های کهنوج، منوجان و قلعه گنج درباره وضعیت اشتغال در استان گفت: متاسفانه استان ما در بحث اشتغال بسیار مشکل دارد و نرخ بیکاری در شهرستان­هایی که من نماینده مردم آن هستم، بیش از 20 درصد است.

وی با بیان اینکه 85 درصد افراد در این شهرستان­ها کشاورز هستند افزود: اما کار کشاورزی هم فصلی است و بیش از 6 تا 7 ماه کشاورزان کار ندارند.

وی معتقد است یکی از راه­های افزایش اشتغال­زایی در استان، کمک به کشاورزان و ساماندهی و نظارت بازار کشاورزی است و همچنین با کاهش هزینه‌های حمل و نقل از آنها حمایت کرد.

کهنوج ادامه داد: در استان به ویژه در شهرستان­ها زیرساخت­های مناسبی وجود دارد و تلاش شده تا با توجه به ظرفیت هر ناحیه یک شهرک صنعتی افتتاح شود که خوشبختانه در شهرستان­های کهنوج و منوجان این شهرک­های صنعتی اماده بهره­برداری هستند.

وی تاکید کرد: این شهرک­ها تاثیر فراوانی در جذب نیروی انسانی خواهند داشت و می­توانند حتی به سایر شهرستان­ها هم کمک کنند.

وی تاکید کرد: استان با وجود تمام امکانات و ظرفیت­هایی که دارد در بحث صنایع و معادن فعال نیست و باید بیش از این در این زمینه فعالیت کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: برای مثال اگر فاز 2 معدن تیتان استان راه­اندازی شود برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغال­زایی می‌شود، یا در سایر معادن هم می­توان به بخش خصوصی امتیازهایی داد تا برای حضور ترغیب شوند.

وی افزود: مشکل اساسی این است که یک نسخه پیچیده می­شود و در تمام کشور باید اجرا شود در حالیکه مناطق محروم کشور شرایط دیگری را می­طلبند و باید با توجه به همان ظرفیت­ها برای آنها برنامه­ریزی کرد.

وی گفت: مثلا دولت یکسری امتیازهای خاص به سرمایه­گذاران بخش خصوصی در این استان­ها بدهد و یا پروسه سرمایه­گذاری را کوتاه کند.

بحران بیکاری

محمدتقی بختیاری نماینده مردم بافت درباره وضعیت اشتغال استان اظهار داشت: در شهرهای جنوبی استان مانند بافت، وضعیت اشتغال مناسب نیست و بیکاری به حد بحران رسیده است.

وی با اشاره به اینکه عضو ناظر بر کارگروه اشتغال استان است یاداورشد: تا وقتی مدیران زود به زود تغییر می­کنند و تا مدیری می­خواهد نسبت به کار خود شناخت پیدا کند تا راه­حلی ارائه دهد، وضعیت همین طور خواهد ماند.

 نماینده مردم بافت ادامه داد: از طرفی برای کارهای بزرگ نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان است و همچنین باید کارهای سریع زودبازده برای مردم تامین کنیم تا زودتر به درآمد برسند.

سرمایه­گذاری در تولید

شهباز حسن­پور بیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر با اشاره به اینکه تولید هم نماد توانایی اقتصادی و هم اصلی­ترین منبع و بستر اشتغال است، افزود: اشتغال هم ستون فقرات رفاه، ترقی و توسعه است.

 وی، سرمایه­گذاری را ضرورت تولید دانست و با اشاره به معضل بیکاری، گفت: موثرترین راه چاره برای حل معضل اشتغال سرمایه­گذاری در زمینه تولید است.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت­هایی که استان در بخش کشاورزی و صنعت دارد به راحتی می­توان بخش تولید استان را هدایت کرد.

وی ظرفیت­های بخش صنعت استان را بالا دانست و اظهار داشت: بسیاری از آسیب­ها و مشکلاتی که استان با آن مواجه است از ناحیه بیکاری است.

قابلیت­های بخش کشاورزی

موسی غضنفرابادی نماینده مردم بم گفت: با توجه به اینکه افاغنه در استان زیاد هستند بخش زیادی از کار در انحصار آنهاست و برای همین وضعیت اشتغال مناسب نیست.

وی ادامه داد: استان از ظرفیت بالایی برخوردار است و به دلیل شرایط جوی، استراتژی و نزدیکی به خطوط راه­آهنی که از بم می­گذرد و به بندرعباس می‌رسد می­توان توجه سرمایه­گذاران را به این استان جلب کرد.

 وی ادامه داد: همچنین شهرستان بم جاذبه­های گردشگری و کشاورزی دارد که بسیار می­تواند در ایجاد اشتغال موثر باشد.

وی افزود: متاسفانه کشاورزی استان با کمبود آب مواجه است و برای همین بسیاری از کشاورزان هم کار خود را از دست داده­اند.

استفاده از بودجه در اشتغالزایی

محمدعلی کریمی نماینده مردم کرمان و راور به کمبود شغل در استان کرمان اشاره کرد و افزود: با سرمایه­گذاری و ایجاد فعالیت­های عمرانی می­توانیم این مشکل را در استان رفع کنیم.

وی با بیان اینکه امسال بودجه نسبتاً خوبی به استان اختصاص یافته است گفت: مسئولان استانی باید به­گونه­ای برنامه­ریزی کنند که بتوانند از بودجه موجود بهره کافی را ببرند و در کارهای ضروری استان مثل ایجاد اشتغال­زایی استفاده کنند.

وی سهم استان را تولید بسیار پایین دانست و گفت: با اینکه استان کرمان قطب کشاورزی کشور است اما بی­توجهی­ها و عدم سرمایه­گذاری بر مشکل بیکاری استان دامن زده است.

وی تصریح کرد: البته بحران بیکاری مربوط به کل کشور است و در برخی استان­ها مانند کرمان به دلیل جمعیت بیشتر وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet