ایام محرم 1398
1389/02/21 19:32:00
سرویس کمیسیون ها
بررسی وضعیت مسکن مهر درگفت‌وگو با نماینده تاکستان

نظارت مسئولان بر ساخت و سازها در استان قزوین کافی نیست

**به نظر می­رسد پروژه مسکن مهر که چندی است از سوی وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکل مسکن در کشور مطرح شده است راه­حل مناسبی برای رفع مشکل مسکن برای جوانان در کشور باشد. در این خصوص وزیر مسکن شهرسازی تا کنون دو بار به استان قزوین سفر کرده است و بر روند اجرایی پروژه نظارت داشته است.

نشریه ولایت قزوین برای آگاهی از چگونگی این روند به سراغ امیر طاهرخانی نماینده مردم تاکستان در مجلس رفته است که متن گفت و گو با وی را می خوانید:

اقدامات صورت گرفته در زمینه ساخت و تولید مسکن در استان را چگونه ارزیابی می­کنید؟

اقدامات خوبی صورت گفته و چندین پروژه در غالب طرح مسکن مهر کلید خورده است اما این اقدامات کافی نیست. تا به حال هیچ­کدام از پروژه­ها به بهره­برداری نرسیده است.

چه موانعی بر سرراه این پروژه ها وجود دارد؟

البته باید توجه کرد که اقدامات خوبی در این راستا انجام گرفته اما مشکلات فراوانی درراه انجام پروژه مسکن مهر وجود دارد. به عنوان مثال در بعضی بخش­ها زمین به اندازه کافی در اختیار قرار نگرفته است. یا شکل­گیری برخی از تعاونی­ها با مشکل روبرو شده است. از سوی دیگر برخی پیمانکاران به تعهدات خود عمل نکرده­اند. اینها و بسیاری از مسائل دیگری از این دست باعث شده که روند اجرایی شدن مسکن مهر به کندی صورت گیرد.

اما در خبرها آمده بود استان قزوین جزو ده استان نخست در زمینه مسکن مهر است؟

شاید اینگونه باشد اما اگر هم باشد قزوین نهم یا دهم است. بنده گفتم که کارهای بسیار بزرگی در این زمینه صورت گرفته، بسیاری از تعاونی­ها شکل گرفته، اعتبارات تامین شده است حتی 2 بار آقای مهندس نیکزاد وزیر محتر مسکن و شهرسازی به استان سفر کرده­اند و روند اجرایی و مشکلات پروژه را از نزدیک شاهد بوده­اند و دستورات مورد نیاز را صادر کرده­اند اما تاکنون هیچ خانه با عنوان مسکن مهر در استان قزوین به بهره­برداری نرسیده است. بله ممکن است ما از خیلی از استان­ها جلوتر باشیم اما از خیلی استان­های دیگر عقب­تریم.

البته در کنارمسکن مهر برخی اقدامات خوب هم صورت گرفته است. به عنوان مثال برخی تعاونی­های فرهنگیان و ادارات تشکیل شدند و با استفاده از تسهیلات دولتی اقدامات مفیدی در استان انجام داده­اند.

بودجه­ای که در استان برای این امر اختصاص داده شده است تا چه میزان برای پیشبرد طرح مفید بوده است؟

البته بودجه کافی نیست. اما دولت قول داده است هر میزان که پروژه پیشرفت داشته باشد به همان میزان تسهیلات در اختیار استان قرار دهند. در جلسه کارگروه استانی که چندی پیش با حور وزیر مسکن و شهرسازی برگزار شد تاکید شد که بانک­ها به خصوص بانک مسکن تمام تسهیلات لازم برای اجرایی شدن مسکن مهر را در اختیار استان قرار دهد.

غیر از مسائل و مشکلات بودجه این طرح را در کلیت خودش چگونه ارزیابی می­کنید؟

این طرح، طرح خوبی است و امیدواریم مشککلات استان در زمینه مسکن را مرتفع سازد اما در حاشیه آن بحث­هایی مطرح است که توجه بیش از پیش مسئولان را می‌طلبد. به عنوان مثال بحث استانداردسازی مجتمع­های ساختمانی در این موضوع نظارت کافی از سوی دستگاه­های ذی­ربط وجود ندارد. چندی پیش در یکی از مجتمع‌های درحال ساخت باد تیرآهن ساختمان را واژگون ساخت. این نشان­دهنده نظارت عیف دستگاه­ها است که در آینده مشکل­ساز خواهد شد. غیر از آن بحث مقاوم‌سازی ساختمان­ها در برابر زلزله، بحث محوطه­سازی و فضای سبز، بحث آب، گازو خدمات شهری همه اینها مسائلی است که دقت و نظارت مسئولان را می طلبد.

و حرف آخر؟

از همه مسئولان و دست­اندرکاران مسکن مهر استان، از وزیر محترم، از سازمان مسکن و شهرسازی استان قزوین، از استاندار و فرمانداران محترم تشکر و قدردانی می­کنم و امیدوارم در آینده نزدیک مسکن مهربه بهره­برداری برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet