هفته دفاع مقدس
1389/02/21 20:29:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان استان کرمان مجلس اظهار نگرانی می‌کنند

سایه سیاه دلالان بر سر کشاورزان گوجه‌کار

** دلالان درحالی محصول گوجه کشاورزان جنوب کرمان را در دمای ۳۰ درجه‌ای هوا ۵۰ تا ۶۰ تومان می­خرند که همین محصول را در بازارهای مصرف از ۵۰۰ تا ۷۰۰ و بیشتر تومان می­فروشند.

 جنوب استان کرمان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی از دید کارشناسان به گلخانه طبیعی جنوب ایران شهرت یافته است و کاشت محصول­های کشاورزی متنوع در چهار فصل سال این محل را به بهشتی برای کشاورزان تبدیل کرده است که متاسفانه در برخی فصل­های سال به بهشت دلالان و کامیون داران و حسرت برای کشاورزان تبدیل می­شود.

به گزارش نشریه نگارستان کرمان، هرچند که تنها چند ماه از سوء استفاده دلالان از محصول خیار جنوب استان کرمان به ویژه در کهنوج می­گذرد بار دیگر با وجود هشدارهای کشاورزان و برخی مسئولان شهرستان‌های جنوبی شاهد سوء استفاده دلالان از محصول گوجه در جیرفت و سایر شهرستان‌های جنوبی هستیم. این امر موجب نارضایتی کشاورزان استان شده است. در همین باره نظر نمایندگان استان و اعضای کمیسیون کشاورزی را جویا شدیم آنها تاکید دارند که با برنامه­های حمایتی خود به زودی جلوی سودجویان و دلالان را خواهند گرفت تا کشاورزان بیش از این دچار زیان نشوند.

نمایندگان استان چه می­گویند؟

محمدرضا امیر کهنوج معتقد است که هرچند در روزهای ابتدایی برداشت گوجه فرنگی، این محصول درکهنوج با قیمت نسبتا مناسبی در بازار به فروش می­رفت اما با ورود محصول گوجه سایر شهرستان‌ها بار دیگر سایه سیاه دلالان بر سر محصول گوجه جنوب کرمان افتاد تا تراژدی اخلال در فروش محصولات کشاورزی و سوء استفاده دلالان آغاز شود و این بار کشاورزان گوجه کار پس از ماه­ها تلاش و زحمت و تهیه کود و بذر و آب در اوج خشکسالی در جنوب کرمان محصول خود را در محاصره دلالانی در منطقه بفروش برسانند که چشم به دسترنج کشاورزان جنوب کرمان دوخته اند.

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: تکرار مکررات در فروش محصولات در جیرفت درحالی ادامه دارد که طی سال جاری پس از کاشت همزمان محصول خیار در جنوب کرمان امروز نوبت کاشت وسیع محصول گوجه درجنوب کرمان رسیده است به گونه ای که 16 هزار هکتار از مزارع جنوب کرمان به کاشت این محصول اختصاص یافته است و تنها در شهرستان رودبار در جنوبی ترین نقطه استان کرمان200 هزارتن محصول گوجه برداشت می‌شود و همین داستان در جیرفت، قلعه گنج، منوجان، عنبرآباد و کهنوج نیز روی داده است.

وی تصریح کرد: وظیفه سازمان کشاورزی همراهی و همکاری جهت تولید مطلوب با کشاورزان است و همیشه با تمامی امکانات در امر تولید با تولیدکننده همراه بوده است.

کهنوج گفت: البته عده‌ای هستند که می‌خواهند بی‌ثباتی بازار را رونق بخشند و این دلالان هستند که هر ساله با ورود به بازار و پایین آوردن نرخ محصول موجب خسارت وارد کردن به تولید کننده می‌شوند.

حسین هاشمیان دیگر عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل بهار و در ادامه فصل تابستان شاهد هستیم که کشاورزان جنوبی استان کرمان که در این فصل سال تنها تولید کننده گوجه کشور هستند، با مشکلات عدیده‌ای از جمله کاهش چشمگیر نرخ محصول، کمبود کامیون‌های حمل و نقل و عدم همکاری سازمان‌ها و متولیان امر از جمله وزارت بازرگانی.... مواجه می‌شوند.

وی اظهار داشت: این منصفانه نیست که هر سال کشاورزان با بی‌ثباتی بازار مواجه باشند و این در حالی است که وزارت بازرگانی و راه و ترابری باید در این باره پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در شرایط کنونی بخش دولتی باید با شروع خرید توافقی محصول در حجم بالا از سودجویی دلالان جلوگیری کند ادامه داد: همانطور که درباره محصول خیار در این منطقه انجام شد.

وی گفت: در جلسه‌ای که با حضور فرمانداران جنوب کرمان و معاون استاندار در جیرف برگزار شد مقرر شد تا استانداری اعتباری را درخصوص خرید محصول گوجه به سازمان تعاون پرداخت کند که تا کنون این اعتبار تخصیص نیافته است.

همچنین علی اسلامی پناه اظهار داشت: در حال حاضر در کشور فقط جنوب کرمان تولید گوجه فرنگی دارد و از سوی دیگر شاهد این هستیم که بیش از 70 درصد محصول گوجه فرنگی رو به پایان است و فقط 30 درصد آن در شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد در حال تولید است و آیا چگونه است که با توجه به این امر یعنی این که فقط جنوب کرمان در حال تولید گوجه فرنگی است، باید نرخ محصول این قدر پایین باشد؟

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد گفت: در حال حاضر هر کیلو گوجه در جنوب کرمان از کشاورز 100 تا 120 تومان خریدار می‌شود و این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلو محصول گوجه فرنگی در امر تولید برای کشاورز نیز 100 تا 120 تومان است و با این اوصاف کشاورز هیچ سودی ندارد.

اسلامی پناه ادامه داد: کشاورزان گوجه فرنگی‌کار منطقه جیرفت و کهنوج در حالی با این مشکلات مواجه هستند که متاسفانه این بی‌ثباتی هر ساله رخ می‌دهد و هیچ کدام از متولیان امر پاسخگوی خسارات کشاورزان نیستند و این امر موجب شده است که تولیدکنندگان به شدت از این موضوع ناراضی باشند.

وی با بیان اینکه تمام زحمت تولید بر دوش کشاورز است اظهار داشت: اگر کشاورزان حمایت نشوند تعداد زیادی از افراد شغل خود را از دست می‌دهند، از قبیل کارگران، ناوگان حمل و نقل، کارخانجات و صنایع تبدیلی که اگر این امر صورت گیرد وضعیت مطلوبی در کشور درباره توسعه پایدار که وابسته به بخش کشاورزی است، نخواهیم داشت.

اسلامی پناه به حمل و نقل هم اشاره­ای کرد و گفت: این میان حمل و نقل نیز به یکی از مهمترین مشکلات تبدیل می‌شود و در چنین فصولی جاده جیرفت به کرمان هر روز شاهد عبور هزاران کامیون است که حاصل تلاش چند ماه کشاورزان جنوب کرمان را که در گرمای بالای 30 درجه این روزهای جنوب کرمان کار می‌کنند، به بازار مصرف می­رسانند اما سود این همه تلاش به جیب دلالان می‌رود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet