ایام محرم 1398
1389/02/22 07:40:00
سرویس فرهنگی
کتابخانه مجلس منتشر کرد

اعتراف نامه؛ روزنامه خاطرات ابکر -علی اکبر- ارمنی مسلمان شده

**اعتراف نامه (روزنامه خاطرات ابکر - علی اکبر - ارمنی مسلمان شده) به تصحیح منصور صفت گل توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

این کتاب متن روزنامه خاطرات یک ارمنی مسلمان شده از دوره صفوی است که شرح تحول مذهبی و مسافرت خود به اروپا را در آن آورده است. افزون بر آن رساله شناخت نیز که توسط یک ارمنی به خط ارمنی در باره اسلام است در این کتاب چاپ شده است

رساله حاضر یک تحفه بسیار مهم برای شناخت برخی از جریانهای دینی دوره صفوی است.

ماجرا مربوط به ارمنی مسلمان شده است که اصطلاحا در این دوره و تا اواخر قاجاریه به این قبیل افراد جدید الاسلام گفته می‌شد.

حکایت مسلمان شدن ارمنی‌ها، یهودی‌ها و افرادی از دیگر ادیان در دوره صفوی، موضوع یک پژوهش جدی است که تاکنون در باره آن مطالبی نوشته شده است.

صفت گل در مقدمه همین کتاب، به تفصیل مروری بر اطلاعاتی که تاکنون در این باره وجود داشته، پرداخته و شرحی از چگونگی مسلمان شدن این ارمنی که نامش ابگر است و پس از مسلمان شدن علی اکبر نامیده شده، به دست داده است.

نقش خواب در این تحول و سپس رویدادهای زندگی وی به خصوص مسافرتش به اروپا و شرحی که از آن به دست داده جالب توجه است.

این کتاب سه بخش است.

بخش نخست شرح و توضیحاتی است در باره جریان جدید الاسلام ها در دوره صفوی و مطالبی که مرور بر همین رساله است.

بخش دوم متن اعتراف نامه است که به قلم خود ابگر نوشته شده و داستان تحول مذهبی خود را همراه با شرحی از بسیاری از مسائل دیگر به دست داده است.

بخش سوم شناخت که آن هم متنی است از یک ارمنی مسلمان شده در باره اسلام در انتها آمده است. تصویر رنگی این رساله که به خط ارمنی است در پایان کتاب آمده است.

این کتاب در شمارگان 1000و قیمت 40000ریال توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر و در غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران(شبستان اصلی غرفه 24) توزیع می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet