خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/02/22 10:13:00
سرویس صحن

مصوبه مجلس برای توانمندسازی بخش خصوصی در کشاورزی

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند حداکثر بیست و پنج درصد از منابع قابل تخصیص حساب ذخیره ارزی را جهت توانمندسازی تشکلهای غیردولتی برای فعالیت در بخش کشاورزی در اختیار صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه و در ادامه بررسی طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی دولت را مکلف کردند حداکثر بیست و پنج درصد از منابع قابل تخصیص حساب ذخیره ارزی (سهم بخش غیردولتی) را به صورت ارزی جهت توانمندسازی تشکلهای غیردولتی برای فعالیتهای اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی با هدف تولید برای توسعه صادرات در اختیار صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی قرار دهد تا با مشارکت مالی تشکلها و تولیدکنندگان و بهره برداران در امر سرمایه گذاری این بخش اقدام نمایند.

بنابر این مصوبه نمایندگان، بازپرداخت اصل و سود این تسهیلات به صورت ارزی به حساب ذخیره ارزی واریز می گردد.

همچنین پنجاه درصد سود حاصله ناشی از این فعالیتها پس از واریز به حساب ذخیره ارزی و با رعایت مقررات مربوط به عنوان سهم دولت (موضوع این ماده) در تجهیز منابع و افزایش سرمایه صندوقهای مذکور از طریق شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به حساب این صندوقها واریز می گردد.

صندوق های موضوع این ماده می توانند ضمن رعایت ضوابط و دستورالعملهای بانک مرکزی با انتشار اوراق مشارکت (با تضمین اصل و سود توسط دولت و با رعایت حکم بند (ح) ماده (10) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران) منابه لازم برای اعطاء تسهیلات مورد نیاز بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی را فراهم نمایند.

براساس تبصره 4 این قانون که به تصویب نمایندگان مجلس رسید وزارت جهادکشاورزی و سایر دستگاههای اجرایی مجازند منابع مالی بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توسعه صنایع تکمیلی تبدیلی و تکمیلی اعم از یارانه، اعتبارات کمکهای بلاعوض کمکهای فنی و اعتباری و وجوه اداره شده را با عاملیت صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی و مشارکت مالی بهره برداران این بخش به مرحله اجرا درآورند.

در تبصره این قانون تاکید شده که در اجرای بند (ج) ماده (18) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی مجازند در راستای قانون بیمه محصولات کشاورزی و اصلاحیه های بعدی آن به عنوان دستگاه بیمه گر عمل نمایند. در این صورت دولت با عقد قرارداد با این صندوقها سهم خود را اعم از یارانه حق بیمه و مابه التفاوت و خسارت به حساب صندوق های مذکور واریز می نماید. نظارت بر عملکرد بیمه ای این صندوق ها با وزارت جهاد کشاورزی می باشد.

تبصره دیگر این قانون تاکید دارد که صندوقهای موضوع این ماده برای تامین و تجهیز منابع مالی با رعایت قانون بانکداری اسلامی و ماده (13) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مجاز به دریافت تسهیلات و یا مشارکت با بانکهای خارجی از جمله بانک توسعه اسلامی می باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet