ایام محرم 1398
1389/02/22 11:24:00
سرویس بین الملل
ابوترابی فرد در افتتاحیه اجلاس کمیته سیاسی بین المجالس آسیایی:

آرمانهای مشترک با همگرایی در نظر و عمل محقق می‌شود

**"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" رییس مجمع مجالس آسیایی در سخنرانی افتتاحیه نشست کمیته سیاسی این مجمع تصریح کرد: کشورهای آسیایی برای نیل به آرمانهای مشترک خود نیازمند همگرایی در دو عرصه نظر و عمل هستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن کامل سخنرانی نایب رییس مجلس شورای اسلامی در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی به این شرح است:

 

عالیجنابان؛

نمایندگان محترم؛

میهمانان گرامی؛

به تهران خوش آمدید، از اینکه ملاحظه می کنم مجمع مجالس آسیایی بعنوان یک نهاد مردمی، فراملی و پویا در جهت نیل به آرمان همگرایی آسیایی در حال پیشرفت است، بسیار خرسندم و امیدوارم که با حضور و فعالیت مثبت شما ابعاد مختلف این پیشرفت بیش از پیش شکوفاتر شود.

 

مجمع مجالس آسیایی نهال نوپایی است که شکوفایی آن می تواند به تحقق امیدهای دیرپایی در این قاره کمک کند. بستر و خاستگاه این نهال برومند، تاریخی کهن و تمدن ساز است که تاثیر آن در سرنوشت جهان بر کسی پوشیده نیست. آبشخور این نهال، خردورزی رهبران، آزادی خواهی اندیشمندان و تعالی طلبی مردمان آسیا است. اعضای این مجمع به حق می توانند به افتخار نمایندگی مردمی بلندنظر، کوشا و پرتلاش، آگاه و هنرپرور، صلح طلب و عدالت خواه و مقاوم و حق جو بر خود ببالند، و چرا چنین نباشد در حالی که بزرگترین و فراگیرترین ادیان الهی در این سرزمین ظهور کرده و از اینجا به سراسر جهان انتشار یافته است! بنیان بزرگترین و مهمترین تمدن های بشری در این منطقه گذارده شده و بیشترین شمار جمعیت بنی آدم همواره در آن می زیسته و می زیند! آسیا کانون و بستر اصلی نضج و شکوفایی علم و دانش طی قرون متمادی بوده و چهره های تابان هدایت الهی و دانش و خرد بشری در آن شکوفا شده اند!

 

عالیجنابان؛

نمایندگان محترم؛

استحضار دارند که این نخستین باری است که اجلاس کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی بطور مستقل و میان دوره ای برگزار می شود و سه موضوع مهم را در دستور کار خود دارد که عبارتند از صلح و امنیت در آسیا اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا و تقویت همکاریهای مجالس و دولت های آسیایی، این موضوعات نشانگر رویکرد عمیق و جامع مجمع مجالس آسیایی به مسایل بنیادین سیاسی در سطح آسیا است. در حوزه صلح و امنیت، به طور مشخص سه مساله خطیر بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت که عبارتنداز تروریسم و جنایات سازمان یافته؛ خلع سلاح و منع اشاعه هسته ای؛ و جنایات رژیم صهیونیستی در نقض حقوق مردم فلسطین.

گسترش جهان شمول ارتباطات و تعاملات جوامع بشری با یکدیگر در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فناوری نه تنها  مرزهای جغرافیایی را در نوردیده بلکه افقهای فکری و آرمانی را نیز به یکدیگر نزدیک ساخته و دیگر مجالی برای دیدگاههای انزواطلب و روریکردهای تکروانه باقی نگذاشته است. از رهگذر نزدیکی افق اندیشه ها و آرمان ها است  که انسان امروز فراتر از تعلقات ملی و سرزمینی، در جستجوی صلح و امنیت، عدالت و برابری، رفاه و توسعه پایدار ، مردم سالاری و حاکمیت قانون در جامعه جهانی می باشد. در حقیقت ، این آگاهی جمعی و هم افزایی فکری است که تکروی ها و اقدامات برخی قدرتها در جنگ افروزی و اشغال سرزمین ها و قلمرو دیگر کشورها، تهدید به ایجاد ناامنی هسته ای و ستم و بی عدالتی را در برابر وجدان بشری فاقد مشروعیت می نماید و به عنوان رفتارهای ناهنجاری با محکومیت قاطع از سوی جامعه جهانی مواجه می سازد.

اما همه می دانیم که برخورداری از بینش و منظر مشترک اگر چه شرط لازم برای مواجهه موفق با چالشهای دنیای امروز محسوب می شود، اما به هیچ وجه شرط کافی نیست. داشتن دیدگاه مشترک بدون "برنامه اقدام" و "اقدام به برنامه" همچون داشتن تنها یک بال برای پرواز است. دانش و بینش جز در عرصه عمل و کنش به بار نمی کشیند و آگاهی جمعی بدون اقدام جمعی عقیم و بی ثمر خواهد ماند.

کشورهای آسیایی نیز برای نیل به آرمانهای مشترک خود نیازمند همگرایی در دو عرصه نظر و عمل هستند: در عرصه نظری لازم است که رهبران، اندیشمندان، پژوهشگران و هنرمندان سراسر آسیا با اتخاذ شیوه های مناسب، فصل جدیدی را برای هم اندیشی و گفتگوی سازنده آغاز نمایند و با نگاه به آینده گفتمان مشترکی را برای مواجهه با چالشهای پیش روی آسیا سامان دهند.

پرسشهای بنیادین ومولفه های اساسی این گفتمان بایستی ناظر برهویت تاریخی و تمدنی ، منابع و ثروتهای طبیعی، توانمندیهای اقتصادی و تجاری، ظرفیتهای فرهنگی و هنری، و توسعه سیاسی در آسیا باشد.

در عرصه عملی نیز ضرورت دارد که با اتخاذ راهبردهای جامع، برای توسعه کمی و کیفی تعاملات بین دولتها، ملت ها، و نهادهای مدنی غیردولتی، برنامه های اجرایی مناسبی با مشارکت نمایندگان هر یک از این بخش ها تنظیم شود و به موقع اجرا گذارده شود. موضوعات و شاخص های مهم این برنامه ها می بایست در برگیرنده همکاری های علمی و پژوهشی، اقتصادی، تجاری، پولی، فرهنگی، گردشگری، انرژی، زیست محیطی، سیاسی و امنیتی و نظایر آن باشد.

 

 

عالیجنابان؛

میهمانان گرامی؛

جای بسی خوشوقتی است که مجمع مجالس آسیایی با هوشمندی بارزی اکثر این موضوعات را به طور شایسته و بایسته ای مورد کنکاش و مداقه قرار داده و برای هر یک از این محورها نیز برنامه هایی را تدارک دیده است. باتوجه به دستاوردهای ذی قیمت مذاکرات و توافقات چند سال اخیر در میان اعضاء این مجمع، بخوبی می توان دریافت که نوعی «دیدگاه مشترک آسیایی» نسبت به مسایل عمده جهانی در زمینه های سیاسی، صلح و امنیت، اجتماع و اقتصاد و نظایر آنها شکل گرفته است.

اهمیت این دیدگاه مشترک هنگامی نمایانگر می شود که آثار عملی آن را در تدوین سیاست ها و برنامه های اجرایی تحت عناوینی نظیر نقش مجالس قانونگذاری در پیشبرد مردمسالاری، مبارزه با تروریسم، مبارزه با فقر، تجارت چندجانبه و همکاری اقتصادی در آسیا ارتقاء صلح و امنیت در آسیا، خلع صلاح و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تنوع فرهنگی و حراست از کیان خانواده، که در واقع سرفصل های راهبردی یک «برنامه عمل برای همگرایی در آسیا» است، شاهد بوده ایم.

فرصت را مغتنم شمرده و مراتب خرسندی خود را از حضور شما نمایندگان محترم مجالس قانونگذاری در کشورهای مختلف آسیا در این اجلاس صمیمانه ابراز می نمایم و امیدوارم که تلاش های شما در نشست های کاری منشا آثار مهمی برای پیشبرد اهداف عالی مجمع مجالس آسیایی باشد. ضمن اینکه توصیه می کنم که در حد امکان از  فرصت سفر به ایران بهره گرفته و خستگی کاری را با گردش در تهران و دیگر شهرهای ایران و دیدن مظاهر طبیعی بی نظیر و آثار تاریخی و هنری بی بدیل ایرانی از خود دور کنید! سوغاتی برای خانواده های خود را هم فراموش نکنید!

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet