خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/02/22 11:55:00
سرویس بین الملل
نژاد حسینیان تشریح کرد

3 محور عمده صلح و امنیت در آسیا

**دبیرکل مجمع مجالس آسیایی با ارائه گزارشی در کمیته امور سیاسی مجمع مجالس آسیایی محورهای عمده صلح و امنیت در آسیا را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن کامل سخنان "محمدهادی نژادحسینیان" در نشست کمیته سیاسی بین المجالس جهانی به این شرح است: 

 

آقای رئیس

میهمانان محترم

خانم ها و آقایان

باعث بسی مسرت است که اینجانب افتخار سخنرانی در این نشست مهم را دارم. در ابتدا اجازه می خواهم مراتب قدردانی خود را از کلیه نمایندگان محترم پارلمان های عضو APA جهت شرکت در این نشست کمیته دائمی امور سیاسی ابراز دارم. همچنین لازم است مراتب قدردانی خود را از میهمان نوازی مجلس جمهوری اسلامی ایران برای سازماندهی و برگزاری این نشست ابراز نمایم.

افزایش میزان حضور هیات های محترم و نمایندگان پارلمان های آسیایی در نشست های مختلف APA از یک طرف نمایانگر توجه روزافزون به فعالیت های APA و از طرف دیگر نشانگر کارآمدی این سازمان می باشد.

در واقع APA با موفقیت های بسیاری در مسیر تسهیل تعاملات میان پارلمان های آسیایی و هماهنگ سازی دیدگاه های آنها به سوی موضوعات و حوزه های مهم مواجه شده است. چنین تعامل و هماهنگی منجر به تهیه و تصویب تصمیمات و قطعنامه های مختلفی شده است. در این برهه زمانی APA با تکیه بر سرمایه های ارزشمند و غنی خود نیازمند یک رویکرد تبلیغی جهت شناساندن دستاوردهای خود و قدردانی از آنها در عرصه عمومی توسط مردم، دولتها و سازمان های همفکر در آسیا و فراتر از آن می باشد. در این راستان مناسب به نظر می رسد APA تلاش های خود را به سوی حضور موثرتر در تحولات مهم اسیا از طریق بهره برداری از ظرفیت های موجود در مکانیسم «تروئیکا بعلاوه حداقل دو عضو» معطوف نماید.

در مورد دستور کار باید بگویم بر مبنای قطعنامه ها و ماموریت های APA در حال حاضر سه موضوع در دستور کار این نشست قرار دارد که برای هر یک از آنها قطعنامه خاصی تنظیم شده است. گزارش های دبیرکل پیرامون این موضوعات دستور کار قبلاً در اختیار پارلمان های عضو قرار گرفته است. در این گزارش ها از اعضا خواسته شده نظرات خود را پیرامون موضوعات مربوطه به شرح زیر جهت بحث و تبادل نظر بیشتر در این جلسه بیان نمایند:

مسائل عمده صلح و امنیت در آسیا

افزایش همکاری میان پارلمان ها و دولت های آسیایی

اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا

 

آقای رئیس

مهمانان محترم

در گزارش خود پیرامون مسائل عمده صلح و امنیت در آسیا به برخی اصول لازم برای توسعه چشم انداز و ماموریت های APA پیرامون ارتقاء و حفظ صلح و امنیت در آسیا از جمله شناخت نقش مهم دیپلماسی پارلمانی در تاثیرگذاری در فرآیند تصمیم گیری اشاره نمودم.

باتوجه به ظرفیت های عمده APA جهت کمک به ارتقاء صلح و امنیت در آسیا و توجه به جوانب سخت و نهرم مسائل مهم آسیا، دبیرکل عقیده دارد در راستای ایفای نقش موثر در توسعه و ارتقاء بیشتر صلح و امنیت در آسیا، APA در صورتی که مسیر فعالیت های خود را به سمت ظرفیت سازی جمعی و همکاری مشترک با بازیگران برجسته همفکر در حوزه صلح و امنیت در آسیا معطوف نماید، در جایگاه بهتری قرار خواهد داشت.

برای انکه نقطه نظرات و آرمان های APA برای صلح و امنیت آسیا ثمر داده و به بار نشیند، منطقی به نظر می رسد تا در عوامل قدرت نرم خود از طریق تنظیم دستور کاری برای صلح و امنیت در آسیا سرمایه گذاری نماید. این امر می تواند از طریق بهره برداری از ظرفیت APA بعنوان یک سازمان بین المجالس آسیایی در گام اول و ظرفیت های سازمان های بین دولتی و مردم نهاد در گام بعدی برای گسترش صلح و امنیت در سراسر آسیا به اجرا درآید.

با در نظر گرفتن نگرانی ها و دغدغه هایی که از سوی پارلمان های عضو APA در طی سخنرانی های خود در نشست های عمومی APA و جلسات کمیته های فرعی و نیز در مکاتبات خود با دبیرخانه به نظر می رسد که موضوعات ذیل بعنوان محور موضوعات عمده صلح و امنیت در آسیا می باشد.

 

اول: تروریسم و جنایات سازمان یافته

برای فعالیت و حرکت همگام با اقدامات ضد تروریستی لازم است APA در جهت تحرک و تلاش پارلمان های آسیایی به منظور اعلام عدم پذیرش کلیه اشکال تروریسم اقداماتی را آغاز نماید.

APA می تواند همانگونه که از سوی پارلمان های عضو شناخته شده است اهمیت پرداختن به ریشه های تروریسم و جوانب مختلف این مسئله را برجسته نماید.

 

دوم: پیمان خلع سلاح و منع گسترش سلاح های هسته ای.

یکی از دغدغه های مهم گسترش صلح، امنیت و سعادت درآسیا مسئله خلع سلاح و منع گسترش سلاحهای هسته ای می باشد. اگر APA خواهان استفاده از ظرفیت های خود برای تاثیرگذاری برفرآیند تصمیم سازی در زمینه موضوع صلح و امنیت در آسیا می باشد. در این صورت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای NPT چارچوب مناسبی برای این منظور خواهد بود.

به منظور اجرای دیپلماسی پارلمانی در جهت ارتقاء صلح و امنیت در آسیا، APA نیازمند افزایش تلاشهای خود برای تعامل مشترک با بازیگران مهم و همفکر در حوزه خلع سلاح و منع گسترش تسلیحات می باشد.

کلیه اعضای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای می بایستی از اقدامات و بیاناتی که سبب تضعیف اقتدار یا اعتبار NPT شود خودداری کنند. اعلام سیاست هسته ای اخیر یکی از کشورهای دارنده سلاح هسته ای در مورد ارائه تضمین های منفی امنیتی موجبات نگرانی جدی را از جمله در برخی کشورهای آسیایی، پیرامون تهدید استفاده از سلاح های هسته ای فراهم ساخته است.

 

سوم: جنایات اسرائیل در فلسطین

ادامه نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل در فلسطین از جمله جملات نظامی به مناطق مسکونی در غزه ساخت شهرک های غیرقانونی در اراضی اشغالی، حفاری های غیرقانونی در زیر مسجد الاقصی؛ تلاش در جهت مصادره و انتقال اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان به میراث یهودی؛ و تلاش جهت اخراج جمعی مردم فلسطین از کرانه باختری همگی بخشی از رویدادهای فلسطین می باشد که نیازمند باتوجه به قطعنامه پیشین مربوطه نیازمند بررسی این کمیته فرعی می باشد.

 

آقای رئیس

نمایندگان محترم

به منظور فراهم ساختن زمینه بهتر و بیشتر جهت انجام مباحث سازنده در این نشست دبیرکل دو گزارش جداگانه پیرامون افزایش همکاری میان پارلمان های آسیایی و همچنین اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا تنظیم و در اختیار پارلمان های عضو قرار گرفته است.

در اینجا لازم به تاکید است که بدلیل نقش مهم در کارآمدی دیپلماسی پارلمانی APA، اقتضا دارد که این دو موضوع با اولویت بیشتر در دستور کار سیاسی APA قرار گیرد. با افتخار لازم به ذکر است که تصویب اعلامیه اصول دوستی و  همکاری در آسیا دستاوردی قابل ملاحظه در حوزه دیپلماسی پارلمانی زمان ما می باشد. با توجه به این واقعیت که APA قبلاً پیرامون ویژگی ها و محتوای اعلامیه فوق اجماع حاصل شده لازم به نظر می رسد در جهت اطلاع رسانی بیشتر پیرامون این ابتکار و تشویق دولت های آسیایی به منظور نقش آفرینی در گسترش آن اقدامات لازم انجام گیرد. دبیرکل امیدوار است مباحث مطروحه دراین نشست زمینه را برای اتخاذ اقدامات عملی بیشتر در راستای افزایش همکاری میان APA و دولت های آسیایی و پیشبرد مسئله فراهم سازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet