هدر اصلی
1389/02/24 21:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
فتحی‌پور:

باید اداره بازار اقتصاد کشور به بخش خصوصی واگذار شود

**رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اشتغال‌زایی مولد باید محور اصلی برنامه پنجم توسعه باشد و بخش خصوصی با عملکرد صحیح صندوق توسعه ملی، تقویت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، فتحی پور در میزگرد صندوق توسعه ملی و توانمندسازی بخش خصوصی اظهار کرد: اگر موضوع تولید، بهره‌وری و رقابت اهمیت دارد باید محور برنامه پنجم را اشتغال‌زایی مولد قرار داد.

او با بیان این‌که مجلس در محکم کاری روی موضوع عملکرد حساب ذخیره ارزی است، عنوان کرد:‌ این موضوع به این جهت است که مجلس باید اساس‌نامه عام صندوق توسعه ملی را تصویب کند.

وی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته برای موضوع اشتغال ابراز کرد: حدود 19 هزار میلیاردتومان تسیهلات به بنگاه‌های زودبازده برای اشتغال زایی پرداخت شد و همچنین در دولت‌های قبلی، سه میلیون تومان به جوانان بیکار تخصیص داده شد که بعد از مدتی همان رقم هم برگشت داده نشد و جوانان ما بیکار و بدهکار شدند و حال نوبت بنگاه‌های زودبازده رسیده است.

فتحی‌پور ادامه داد: حتی از سوی دولت برای رفع موضوع اشتغال به صندوق مهر رضا(ع) هم مبالغی واریز شده که با تجربه‌های گذشته می‌شود چنین گفت که واریز پول برای اشتغالزایی یک مسکن چند روزه است و اشتغال زایی حل نخواهدشد مگر این که سرمایه گذاری را نهادینه کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در صندوق توسعه ملی نباید اجازه داد که هر کسی از راه رسید از آن برداشت کند و در دوران حساب ذخیره ارزی شاهد بودیم که دولت هر زمان که با کسری مواجه می‌شد، متممی می‌آورد و از حساب ذخیره ارزی برداشت می‌کرد و یا حتی حقوق کارمندان را از آن پرداخت می‌کرد.

وی ادامه داد: در اساس‌نامه صندوق توسعه ملی باید بخش خصوصی حضور داشته باشد و هیات امنا هم باید متشکل از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون باشد تا بخش خصوصی معنی پیدا کند.

این نماینده مجلس در خصوص برنامه پنجم توسعه نیز یادآور شد: باید این برنامه را بر حسب واقعیت‌ها ببندیم و اگر می‌گوییم باید به رشد اقتصای هشت درصد برسیم، بگوییم با چه منابعی؟

او گفت: در واگذاری‌ها به بخش خصوص خلاء قانونی داریم و مثلا دولت در سال 88 خیلی از شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی را برای رد دیون به سازمان‌های دیگر واگذار کرد درحالی که اول باید مزایده برگزار شود و اگر خریداری نشد، برای رد دیون برود.

فتحی‌پور در خصوص خصوصی سازی، تصریح کرد: باید اداره بازار اقتصاد کشور به بخش خصوصی واگذار شود و دولت تنها سیاست‌گذار باشد و در واگذاری‌ها هم اول باید شناسایی کنیم که قرار است به چه کسی کار را محول کنیم.

این نماینده مجلس در خاتمه،اظهار کرد: روزانه چهار میلیون بشکه نفت استخراج می‌شود که دو میلیون و 350 هزار بشکه صادر می‌شود که با ادامه این روند در سال 1395 امکان صادرات را نخواهیم داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet