ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/02/25 13:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون آموزش:

لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، موجب کاهش فرار مغزها می‌شود

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که بررسی آن چندی است در کمیسیون به اتمام رسیده و در نوبت طرح در صحن علنی قرار دارد، تاکید کرد: نبود تشکل، مرجع و متولی مشخص و وضعیت مالی نامطلوب از عمده عوامل فرار مغزها و نخبگان است که با تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت دولت و مجلس در قالب پرداخت تسهیلات و قرار دادن وزارت علوم به عنوان متولی در آینده، شاهد کاهش فرارمغزها و نخبگان خواهیم بود.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: این لایحه مشوق‌ها و حمایت‌های بسیاری را برای نخبگان و فعالان حوزه علم و فناوری فراهم می‌کند.

نماینده اردل و فارسان در خانه ملت ادامه داد: اصولا رویکرد این لایحه حرکت به سمت تجاری سازی علم است تا با فراهم کردن بسترهای لازم حمایتی از علاقمندانی که استعداد فعالیت در این شرکت‌ها را دارند حمایت چشمگیرتری صورت گیرد.

حیدری لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را دقیقا در راستای چشم‌انداز کشور دانست و تاکید کرد: بر اساس اهداف تدوین شده در چشم‌انداز بیست ساله کشور باید به مقام برتر در سطح منطقه و پس از آن در جهان برسیم طبیعی است که این لایحه یکی از مهم‌ترین راه‌های تحقق اهداف چشم‌انداز است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره کمیت و کیفیت حمایت‌هایی که در راستای این لایحه از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد، گفت: متاسفانه در کشور یک مجموعه به عنوان مدیریت برای ساماندهی و حمایت از این‌گونه شرکت‌ها نداشته و نداریم؛ به تعبیر بهتر این شرکت‌ها فاقد یک متولی و مرجع برای طرح و بررسی مسایل شرکت بود که در وهله نخست بررسی لایحه، این تکلیف را بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری قرار دادیم.

وی افزود: البته شاید در حوزه ماموریت‌های وزارت علوم چنین بخشی به صورت کلی وجود نداشت، اما به دلیل نداشتن صراحت قانونی در نخستین قدم بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت علوم به عنوان متولی این امر مشخص شد، با این اقدام شرکت‌های مذکور می‌دانند که برای پیگیری مسایل و مشکلات‌شان باید به چه نهادی مراجعه کنند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس هم‌چنین خاطرنشان کرد: با واگذاری تولیت شرکت‌های دانش‌بنیان به وزارت علوم اگر احیانا این شرکت‌ها به یک حمایت قوی و رضایت‌بخشی نرسند مجلس می‌تواند از وزیر مربوطه سوال کند و پاسخ بخواهد؛ ضمن این‌که متقابلا شرکت‌ها می‌توانند مسایل، شکایات و گلایه‌مندی خود را با مجلس در میان بگذارند تا مجلس با استفاده از اهرم‌های نظارتی پیگیری کند.

به گفته وی، حمایت دیگری که بواسطه این لایحه از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد این است که شرکت‌های مذکور در گرفتن زمین و امکانات احداث شرکت، در مقایسه با دیگران اولویت دارند، مثلا اگر در شهر یا استانی قرار است زمین و مکانی واگذار شود افرادی که قصد احداث این‌ شرکت‌ها را دارند در اولویت هستند.

نماینده اردل و فارسان در مجلس ادامه داد: برخورداری از معافیت‌های مالیاتی هم از دیگر حمایت‌های مقرر شده از شرکت‌های دانش‌بنیان در این لایحه است، هر شرکتی که تصویب می‌شود برای احداث باید مالیات بپردازد، اما در لایحه پیش‌بینی شده که این‌ شرکت‌ها تا مدت‌های مدیدی پس از احداث از پرداخت مالیات معاف باشند، البته تعیین بازه زمانی معافیت مالیاتی با تشخیص وزارت علوم است اما همین معافیت مالیاتی نسبتا طولانی کمک شایانی به پیشرفت این شرکت‌ها می‌کند.

حیدری ارایه تسهیلات با کمترین بهره بانکی و حذف تشریفات زائد برای اخذ این تسهیلات را از دیگر حمایت‌های تدوین شده در لایحه دانست و تاکید کرد: بنیانگذاران شرکت‌های دانش‌بنیان برای اخذ تسهیلات تا حد بسیار زیادی از تشریفات معاف هستند ضمن این‌که سقف تسهیلاتی که برای این شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود افزایش چشم‌گیری یافته است که می‌تواند کمک بسیار خوبی برای نخبگان و آنهایی باشد که قصد ایجاد این‌گونه شرکت‌ها را دارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حمایت حائز اهمیت دیگری که در این لایحه برای شرکت‌های دانش‌بنیان مقرر شده حمایت‌ شرکت‌های مذکور توسط دولت است، در این لایحه موظف شد تا شرایط بازاریابی و معرفی دستاوردهای این شرکت‌ها را به عهده داشته باشد و از آنها حمایت کند، ضمن این‌که دستاوردهای آنها را در برنامه‌های کاری خود لحاظ کند به این معنا که دستاوردهای این شرکت‌ها را خریداری کند.

وی در ادامه با اشاره اصل 44 تاکید کرد: بر اساس این قانون باید بخش‌های مختلف کشور واگذار شود، به همین منظور در لایحه مذکور مقرر شده پس از شکل‌گیری این شرکت‌ها امور تصدی‌گری دولت در حوزه علم و فناوری به این شرکت‌ها واگذار شود.

حیدری در ادامه گفت‌وگو با ایسنا گفت: در این لایحه هم‌چنین تاکید شده که در مورد انتخاب موسسان این شرکت‌ها دقت لازم صورت گیرد تا تنها نخبگان و افرادی که مدرک و تسهیلات و ارتباط مشخصی در زمینه‌های مختلف علم و فناوری دارند مسوولیت این شرکت‌ها را برعهده گیرند، ضمن این‌که ورود کسانی که در این حوزه وجاهت ورود ندارد، منع شده است، تحقق این امر سلامت و رونق کار این‌ شرکت‌ها را تضمین می‌کند،‌ عدم ورود کسانی که اهلیت این کار را ندارند هم در ایجاد هویت اصیل برای این شرکت‌ها، هم رقابت مطلوب این شرکت‌ها با یکدیگر و هم کیفیت تولیداتی که خواهند داشت، موثر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حمایت‌های در نظر گرفته شده در این لایحه از فرار مغزها و نخبگان جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: در مقایسه با وضع موجود از لحاظ فرار مغزها و نخبگان تصویب و اجرای این لایحه یک گام مثبت و بلند است اما این‌که همه موضوعات دیده شده باشد از آنجاکه این لایحه حرکتی جدید است امکان دارد رضایت کامل در کوتاه مدت حاصل نشود اما این لایحه در میان مدت قدم بسیار مثبت و ارزنده‌ای است چراکه مشکل فرار مغزها و نخبگان و مشکل نارضایتی و ناراحتی نخبگان عمدتا در سمت و سویی است که در این لایحه دیده شده است.

به گفته حیدری، در این لایحه تقریبا سعی شده برای تمام عواملی که موجب فرار مغزها و نخبگان و افرادی که صاحب استعداد خاصی در زمینه علم و فناوری هستند راه‌حل پیش‌بینی شود، بنابراین اگر دولت به خوبی این قانون را بعد از این‌که در صحن علنی با اخذ میزان بالای رای تصویب و تبدیل به قانون شد، اجرا کند، ضمن تحقق اهداف چشم‌انداز، پیشرفت در زمینه‌های علمی و فناوری، در جهت کاهش فرار مغزها و کسب رضایت بیشتر نخبگان و پژوهشگران هم قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد.

وی درباره طولانی شدن روند بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: بررسی نهایی و رای‌گیری این لایحه در صحن علنی چند نوبت در دستور کار مجلس چاپ شد اما به دلیل زمان‌بر شدن لوایح و طرح‌های دیگر بررسی نهایی و رای‌گیری این لایحه به تعویق افتاد، اما تلاش کمیسیون بر این است که این لایحه ظرف دو هفته آینده در صحن رای‌گیری شود اما اگر نوبت بررسی آن نرسد متاسفانه از آنجاکه لایحه برنامه پنجم در دستور کار است به بررسی و رای‌گیری لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به اواسط تابستان موکول می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: تمام تلاش کمیسیون و ریاست آن بر این است که با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه داخلی مجلس با امضایی که از نمایندگان جمع می‌کند اولویتی برای بررسی نهایی و رای‌گیری این لایحه بگیرد، بنابراین اگر بتوانیم این اولویت را بر اساس آیین‌نامه به هیات رییسه تفهیم کنیم این لایحه به یاری خدا تا پیش از نیمه خرداد نهایی می‌شود.

حیدری در خاتمه اضافه کرد: با توجه به این‌که لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان طرحی جدید است باید تلاش تقریبا مضاعفی از سوی اعضای و ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات در زمان رای‌گیری این لایحه در صحن علنی صورت گیرد، کمیسیون باید با قدرت بتواند در جهت تنویر افکار نمایندگان محترم تلاش کند تا تمام مفاد لایحه با رای بالایی به تصویب برسد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet