هفته دفاع مقدس
1389/02/26 10:42:00
سرویس فرهنگی
طی گزارشی تشریح شد

فعالیت‌های کتابخانه مجلس در بیست و سومین نمایشگاه کتاب تهران

**کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در کنار ارائه تازه های نشر خود برنامه های متنوعی هم چون برگزاری ۳ نشست علمی و تخصصی در حوزه های مختلف را در کارنامه کاری خود ثبت کرد.

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در بیست و وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با بیش از 200 اثر منتشر شده در حوزه های مختلف علمی ـ پژوهشی و برگزاری 3 نشست تخصصی در حوزه های مختلف شرکت کرد.

در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب، کتابخانه در کنار برگزاری نشست هایی با موضوع «رونمایی از مصحف بهارستان» ، «رونمایی از تفسیر کتاب الله» و «معرفی و رونمایی کتابخانه دیجیتالی «رسان»» که با حضور اندیشمندان و محققان این حوزه ها برگزار شد، تلاش کرد تا جدیدترین منابع پژوهشی خود را در اختیار عموم علاقه مندان قرار دهد.

 

آثار پرفروش

استقبال بازدید کنندگان از غرفه کتابخانه در این دوره نمایشگاه یکی از موارد شایان توجه بود، هم چنین آثاری هم چون، «مصحف بهارستان» فصل نامه «پیام بهارستان»، «ره‌آورد حسن» که شامل مجموعه‌ عکس‌ها و دستخط‌هایی از مشاهیر معاصر ایران است ، منظومه«علی‌نامه»  نخستین تجربه شعر حماسی شیعه سروده شاعری گمنام با تخلّص«ربیع» که آن را در اعتراض به «شاهنامه» فردوسی سروده است؛ لوح مطبوعات فارسی گلچینی از مجموعه مطبوعات منتشر شده کشور، طی 150 سال گذشته، لوح استوار و تذکرات دیانتی از جمله پرفروش ترین آثار غرفه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بروده است.

 

نخستین های عرضه

هم چنین این کتابخانه تازه هایی هم چون «تفسیر کتاب الله» در دو جلد، متن بازمانده از دوره زیدیه، «مصحف بهارستان» گزیده ای از صفحات زرین نفیس ترین قرآن های خطی گنجینه کتابخانه و بازچاپ دوره کامل مجله «آیین اسلام» را نیز در برای نخستین بار در این دوره نمایشگاه ارائه کرد.

 

بازدید شخصیت های مختلف فرهنگی از غرفه کتابخانه مجلس

در طی روزهای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شخصیت های مختلف فرهنگی از غرفه کتابخانه بازدید کردند که از آن میان میتوان به دکتر «علی لاریجانی» رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، «سید ناصر موسوی» نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، آیت الله «محمد گلپایگانی» رییس دفتر مقام معظم رهبری، «زهره الهیان» نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان و کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، «محسن پرویز» معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران، «سید محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و...اشاره کرد.

 

خرید منابع لاتین، عربی و فارسی

از دیگر فعالیت های کتابخانه مجلس شورای اسلامی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می توان به خرید منابع لاتین، عربی و فارسی از ناشران مختلف اشاره کرد.

 

توزیع رایگان لوح فشرده بیست عنوان از انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی

توزیع رایگان لوح فشرده بیست عنوان از انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی بصورت تمام متن و رایگان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دیگر  فعالیت های این کتابخانه بوده است، بر این اساس از دی ماه 1388 هر هفته دو عنوان کتاب از انتشارات کتابخانه مجلس بصورت دیجیتالی و رایگان از طریق ایمیل به محققین و دوستداران کتاب در داخل و خارج از کشور ارسال می شود. تا کنون حدود 25 عنوان کتاب که شامل فهرست نسخ خطی،اسناد کتابخانه مجلس،سفرنامه ها و دیوان اشعار شعرا ارسال شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet