هدر اصلی
1389/02/27 09:26:00
سرویس کمیسیون ها

وزیر راه به کمیسیون عمران گزارش داد

**بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقد هستند که در برنامه توسعه چهارم با ناکامی‌های بسیاری روبرو بوده ایم و آن‌گونه که شایسته است پروژه‌ها عملیاتی نشد.در این راستا کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با وزیر راه طی یک نشست طولانی عملکرد وزرات راه را در این راستا مورد بررسی قرار دادند.

سید عنایت‌الله هاشمی نماینده کمیسیون عمران در این راستا اعلام کرد که روی هم رفته با توجه به اعتبارات داده شده به این وزارتخانه، می‌توان اظهار کرد که بسیاری از برنامه‌ها در این مدت عملیاتی و اجرایی شده‌اند.

او در این رابطه به خبرنگار خانه ملت گفت: در جلسه‌ای که کمیسیون عمران با وزیر راه برگزار کرد مسائل برنامه توسعه چهارم اقتصادی و نیز برنامه پنجم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه وزیر راه گزارش عملکرد این وزرات‌خانه را تقدیم کمیسیون کرد. عملکرد هم مورد بازنگری و بحث قرار گرفت.

هاشمی در ادامه گفت: اهداف تحقق یافته برنامه چهارم توسعه 6/52 در صد بوده است که با توجه به اعتبار تخصیص داده شده رقمی قابل ملاحظه است. در ادامه به صورت تفکیکی این‌طور می‌توان عنوان کرد که در برنامه توسعه چهارم ،جابه‌جایی کالا 109 درصد، جابه‌جایی مسافر 104 درصد، ترانزیت کالا 130 درصد، حذف نقط حادثه‌خیز 73 درصد، احداث بزرگراه 47 درصد، احداث راه اصلی 38 درصد، احداث راه فرعی 48 درصد، احداث راه روستایی 61 درصد، روکش آسفالت 69 درصد، روکش آسفالت راه اصلی 111درصد، روکش آسفالت راه فرعی 84 درصد و روکش آسفالت راه روستایی 42 درصد عملیاتی شده است .

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های وزارت راه در مسیرهای ریلی گفت: در رابطه با تجهیز و ایمن‌سازی راه‌های ریلی نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای از وزارت راه مشاهده شد: برنامه حمل بار 77 درصد، جابه‌جایی مسافر 94 درصد، ترانزیت بار 58 درصد، لوکوموتیو 68 درصد، بازسازی خطوط موجود 100 درصد و احداث خط جدید 56 درصد عملیاتی شده است. در حال حاضر 2500 کیلومتر راه‌آهن در حال اجرا و ریل‌گذاری است که برای سال 89 هم اعتبار برای ساخت 1500 کیلومتر راه‌آهن درخواست شده است. ضمن آن‌که برای 1100 کیلومتر دیگر احداث راه، کارشناسان در حال مطالعه هستند.

عضو کمیسیون عمران در ادامه گفت : در برنامه توسعه چهارم ظرفیت تولید سالانه کشور 90 لوکوموتیو شامل 2000 واگن باری و 480 واگن مسافربری بوده است. برای تحقق برنامه توسعه پنجم 1000 میلیارد تومان مورد نیاز است که بخشی از آن با واگذاری شرکت‌های اقماری باید تامین شود . وزارت راه در ایجاد زمینه ها وافزایش ظرفیت در دریا هم ظرفیت بنادر را 103 در صد افزایش داده است.

هاشمی در ادامه افزود: عملیات بارگیری 99 درصد، ظرفیت کانتینری 59 درصد، کاهش میزان سوانح دریایی 78 درصد، ظرفیت جابه‌جایی مسافر 176 درصد، ظرفیت ناوگان نفتی 78 درصد، ظرفیت ناوگان تجاری 91 درصد بوده‌اند که جمعا میزان عملیات محقق شده در برنامه توسعه چهارم در این حوزه در سال 88، 82 درصد بوده است. روی هم رفته وزارت راه در برنامه توسعه چهارم رشد بهره‌وری فعالیت‌هایش 77 درصد بوده است که رضایت‌بخش است. البته گفتنی است که این وزارتخانه میزان بیشتری اعتبار تقاضا کرده بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet