هدر اصلی
1389/02/27 13:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
رییس کمیته تحقیقات و پژوهش مجلس:

لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نقطه عطفی در ارتباط میان صنعت و دانشگاه است

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نقطه عطفی در ارتباط میان صنعت و دانشگاه خواهد بود، به نحوی که بسیاری از کارشناسان و نمایندگان کمیسیون اعتقاد دارند، این لایحه بعد از تصویب می‌تواند تحولی عظیم در ارتباط میان صنعت و دانشگاه ایجاد کند.

اسفندیار اختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حمایت‌هایی که در قالب لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از نخبگان و موسسان این شرکت‌ها صورت می‌گیرد، گفت: در این لایحه اشخاص حقوقی مورد حمایت قرار می‌گیرند، به عبارت بهتر این حمایت‌ها از شرکت‌هایی صورت می‌گیرد که مبانی خلق دانش و علم را دارند.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها به مدت 15 سال از پرداخت مالیات و هر نوع عوارضی که به شرکت‌ها تعلق می‌گیرد، معاف هستند. ضمن این‌که پس از تصویب این لایحه شرکت‌های دانش‌بنیان باید در مناقصات مورد توجه قرار گیرند.

به گفته نماینده زرتشتیان در خانه ملت، صندوقی تحت عنوان شکوفایی و نوآوری با سرمایه‌گذاری 3 هزار میلیارد تومان در این طرح پیش‌بینی شده است که فعالیت‌های ریسک‌پذیر این شرکت‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد به این معنا که ریسک شرکت‌های دانش‌بنیان را قبول می‌کند.

اختیاری همچنین خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن یک مرجع خاص برای بررسی مسایل و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان از موارد حمایتی مهم دیگریست که در این لایحه مورد تاکید قرار گرفته است، به این صورت که مرجع واحدی در نظر گرفتیم تا این شرکت‌ها بتوانند کلیه کارهای اداری خود را در این مکان سر و سامان ببخشند، چراکه تاکنون مراجعه به بخش‌های متفاوت سبب اتلاف وقت بسیار برای این شرکت‌ها می‌شود که با در نظر گرفتن این مرجع در لایحه مذکور این اتلاف وقت‌ها حذف می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه افزود: در لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت‌های مطلوبی از برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده که امیدوارم زمان طرح در صحن علنی مجلس مورد حمایت نمایندگان مجلس قرار گیرد و با رای بالا به تصویب نهایی برسد.

وی تاکید کرد: ارتباط میان صنعت و دانشگاه از طریق این شرکت‌های دانش‌محور امکان‌پذیر است و امیدواریم با تصویب این لایحه در مجلس و تبدیل آن به قانون تحولاتی که در زمینه علم در دانشگاه اتفاق افتاده به داخل صنعت و جامعه بیاید. امید دارم با تصویب این قانون و مدیریت یکپارچه‌ای که قرار است توسط شورای عتف اجرا شود، بتوانیم به اهدافی که در زمینه علم و دانش و فناوری مدنظر است، دست پیدا کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet