هدر موبایل
1389/02/27 16:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
مصباحی مقدم:

کسب درآمد 20هزار میلیاردی از محل هدفمندکردن یارانه‌ها در 6ماه خلاف قانون‌است

**رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس انتظار تحقق درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در نیمه دوم امسال را "غیر واقع بینانه" دانست و در عین حال گفت: اگر منظور دولت از اجرای این قانون کسب ۲۰ هزار میلیارد تومان در شش ماه باشد، قطعا این خلاف قانون است.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با مهر درباره زمان بررسی برنامه پنجم در مجلس، اظهارداشت: ظاهرا برنامه پنجم از اوایل خرداد ماه در کمیسیونها مطرح خواهد شد و از 17 خرداد ماه به صحن علنی خواهد آمد.

وی افزود: با توجه به اینکه زمان خوبی در اختیار داریم می توانیم بررسی جامعی روی برنامه پنجم داشته باشیم و پس از برطرف کردن نواقص برنامه پنجساله خوبی را برای کشور تنظیم کنیم.

مصباحی مقدم درباره اینکه ازچه زمان شاهد ملاک قرار گرفتن برنامه پنجم درتصمیم گیریها خواهیم بود، تصریح کرد: در لایحه بودجه 89 تصویب شد که بودجه سال جاری درچارچوب برنامه چهارم به مدت یک سال تمدید شود وازسال آینده شاهد آغاز برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور باشیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا با شش ساله شدن برنامه چهارم، برنامه پنجم در 4 سال اجرا خواهد شد یا خیر؟ گفت: برنامه پنجم  پنج ساله خواهد بود و باتوجه به افزایش یک ساله مدت برنامه چهارم، تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درپاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه افزایش یک ساله یک برنامه در چشم انداز هم تغییر ایجاد می کند، خاطر نشان کرد: قرار نیست که چشم انداز بیست ساله توسعه کشور با پایان یک برنامه پنجساله محقق شود؛ لذا در سال 1404 شاهد چشم انداز بیست ساله توسعه کشور خواهیم بود و از طرفی پایان برنامه پنجساله در سال 1405 خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر خلاف تصور ما دولت در بحث هدفمند سازی یارانه‌ها بسیار محافظه‌ کارانه عمل می‌کند، گفت:  البته احتیاط در اجرای قانون مطلوب است، اما نباید این قضیه به گونه‌ای باشد که اجرای قانون را به تاخیر بیاندازد.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گفت: اگر منظور دولت از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ ها درشش ماهه دوم سال کسب 20 هزار میلیارد تومان باشد، قطعا این خلاف قانون است.

نماینده تهران در مجلس با یاد آوری این که مجلس آنچه را به دولت منتقل کرده بود، این بود که در ماه‌های باقی مانده سال دولت این قانون را اجرا کند، ادامه داد: معنای این مسئله منحصر کردن اجرای این قانون به 6 ماه نبود.

مصباحی ‌مقدم با یادآوری این موضوع که رئیس جمهور قبل از تصویب این قانون بسیار تاکید داشت که هرچه زودتر هدفمند کردن یارانه ها اجرا شود، تصریح کرد: تصور ما هم این بود باتوجه به تاکید آقای احمدی نژاد با تصویب این قانون، دولت مقدمات اجرائی آن را پیش ‌بینی کرده و باید هر چه زودتر آن را اجرا کند، اما گفته‌ های و رفتارهای اخیر ایشان نشان می ‌دهد که هنوز بستر اجرائی کردن این قانون فراهم نیست.

وی به سخنان اخیر صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی درباره اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در چند استان به صورت پایلوت اشاره کرد و ادامه داد: اینکه آقای محصولی عنوان کرد که در برخی از استان‌ها قرار است این قانون اجرا شود، جای سئوال دارد چرا که این پروسه زمان طولانی را می‌طلبد و ما بر این تصوریم که سال جاری شاید تنها مقدار اندکی از قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا شود.

نماینده تهران گفت: انتظار به دست آمدن 20 هزارمیلیارد تومان از محل هدفمند کردن یارانه ها در سالجاری غیر واقع بینانه است، چه برسد به انتظاراتی که دولت اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: کمیسیون ویژه مجلس هفته آینده دوشنبه از آقای محصولی و رویانیان دعوت کرده است تا در راستای بحث مدیریت سوخت در جلسه این کمیسیون حاضر شده و توضیحات لازم را نسبت به تصمیماتی که تاکنون گرفته‌اند، ارائه کنند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet