شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/28 09:06:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد

دیپلماسی نفتی، باید فعال‌تر باشد

**عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: باید اولویت را در استخراج و استحصال گاز و نفت میادین مشترک قرار دهیم.

سیدعلی ادیانی‌راد عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه کشور قطر از میادین گاز در پارس‌جنوبی که با کشورمان مشترک است بی‌رویه گاز استخراج می‌کند، گفت: میدان، حوزه مشترک است و طبیعی است که هر کشوری که برداشت کند گوی رقابت را از دست رقیب خود می‌گیرد.

ادیانی گفت: دغدغه جدی مسئولان وزارت نفت و مدیران ذی‌ربط و کمیسیون انرژی مجلس، این است که باید اولویت را در استخراج و استحصال از گاز و نفت میادین مشترک قرار بدهیم.

وی افزود: در میادینی که در دریا و خشکی به صورت اختصاصی متعلق به کشورمان است دغدغه ای نداریم، اما در مخازن مشترک گازی و نفتی که بین ما و دیگر کشورها وجود دارد طبیعی است که نیاز به استحصال داریم و در این امر مستلزم سرمایه‌گذاری جدی هستیم، یعنی ما باید سرمایه‌گذاری را به جای هزینه کردن در بخش‌های فرعی و یا حتی در بخش‌های دیگر اقتصادی، خدماتی و صنعتی در بخشی صرف نماییم که از نظر عقلایی و اقتصادی ارزش افزوده داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز برترین تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور و دنیا تلقی می‌شود، گفت: تاکید بر این بوده که در میادین مشترک بین ایران، قطر، امارات و عراق و دیگر کشورهایی که به نحوی دارای مخازن مشترک هستیم، سرمایه‌گذاری جدی صورت گیرد و سرمایه‌ها اعم از سرمایه‌های داخلی یا سرمایه‌گذاران خارجی را به سمت توجه جدی در این‌گونه میادین مشترک هدایت نماییم.

نماینده قائم شهر تاکید کرد: اساسا ما به میزان قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه نفتی و گازی در دیپلماسی و اقتصاد نفت بین‌المللی و خاورمیانه نقشمان را تصحیح نکرده‌ایم، اگرچه گام‌های مثبتی را برداشته‌ایم اما کافی نیست.

وی با بیان اینکه پیشنهاد تاسیس اپک گازی از سوی ایران مطرح شد، افزود: این پیشنهاد تاثیر مثبتی در راستای تامین منافع مصرف کننده و هم تامین حقوق و مصالح و منافع دارندگان گاز در دنیا به ویژه تولیدکنندگان گاز خواهد داشت.

ادیانی‌راد گفت: این عرصه، موقعیت خوبی است که بتوانیم قابلیت‌های خود را در حوزه انرژی به ویژه در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی تثبیت نماییم و به تعبیر دیگر، آقایی نفتی و گاز خود را خاورمیانه و در میان کشورهای تولیدکننده گاز و نفت، اثبات نماییم.

عضو کمیسیون انرژی گفت: این مساله مستلزم این است که علاوه بر وزارت نفت، دستگاه‌های دیگر اقتصادی و سیاسی و مجلس به کمک وزارت نفت بیایند.

ادیانی گفت: با توجه به این مساله که مجلس بُعد نرم‌افزاری نظام به ویژه دولت را بر عهده دارد باید بتواند مقدمات را تهیه کند و با وضع قوانین روان و سهل، شتاب بیشتری به حوزه صنعت و نفت و گاز در بخش سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار بدهد.

ادیانی در ادامه تصریح کرد: ما با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای خدادادی که داریم آیا در مقام مقایسه، از این ظرفیت‌ها توانسته‌ایم استفاده نماییم یا خیر؟

وی افزود: ما در قابلیت‌های نفتی و گازی که خدادادی نیز هست رتبه‌های تاثیرگذاری در اقتصاد بین‌الملل داریم.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر این مطلب که باید براساس ظرفیت‌های‌مان برنامه‌ریزی نماییم، گفت: تدابیر مدیرانمان در مقایسه با تقدیرات خدایی که نعمت الهی فراوان گاز و نفت را در اختیارمان قرار داده، فاصله دارد. باید این فلاصله را پُرکنیم ؛ البته این مساله به این معنا نیست که در گذشته اقداماتی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: در گذشته نیز اقدامات مبارکی همانند میدان نفتی عسلویه انجام گرفته است. عسلویه یک تجربه جدید در حوزه انرژی و گاز است و کار کوچکی نیست، اما مساله این است که ما می‌توانستیم و می‌توانیم عسلویه‌های دیگری را خلق نماییم و باید به آن سمت رفت. همه دستگاه‌ها اعم از وزارت نفت، مجلس و همه نهادهای حکومتی و دیپلماسی نفتی ما باید فعال‌تر عمل کنند تا این‌گونه مسائل بهتر سامان یابند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet