هدر اصلی
1389/02/28 11:29:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس:

جلیلی از منتفی شدن قطعنامه‌ها خبر داد

**رئیس کمیته روابط خارجی مجلس خبر داد که دبیر شواری عالی امنیت ملی در جلسه غیر علنی با نمایندگان تاکید کرده است که بحث پیگیری صدور قطعنامه با توافق جدید تهران ، ترکیه و برزیل منتفی شده است.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی در گفتگو با مهر در خصوص جلسه غیر علنی که با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار شد اظهار داشت : جلیلی در این جلسه توضیحاتی در خصوص بیانیه مشترک ایران، برزیل و ترکیه در خصوص تبادل سوخت هسته ای ارائه کرد.

وی گفت: نمایندگان در این جلسه سئوالات و ابهامات خود در خصوص این بیانیه را مطرح کردند که جلیلی به این ابهامات و سئوالات پاسخ داد. آقای لاریجانی نیز در یک جمع بندی خطاب به نمایندگان تاکید کرد که این آغاز راه است و تا رسیدن به نتیجه نهایی راه طولانی در پیش داریم که این مسیر باید با همکاری ادامه یابد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس تصریح کرد: عمده دغدغه نمایندگان نسبت به این بیانیه این بود که اساسا اسم این بیانیه را نمی توان توافقنامه گذاشت ، زیرا معلوم نیست که برای انجام آن چه تضمینی وجود دارد.

ابراهیمی گفت: نمایندگان معتقدند 3 کشور ایران، ترکیه و برزیل نمی توانند در این موضوع نقش آفرینی زیادی داشته باشند و نظر 1+5 در این خصوص باید مشخص باشد تا در آینده شاهد سنگ اندازی این کشورها نباشیم.

وی گفت: بحث دیگری که نمایندگان مطرح کردند این بود که آیا به دنبال این بیانیه دیگرشاهد صدور قطعنامه از سوی کشورهای 1+5 نخواهیم بود که جلیلی در پاسخ به نمایندگان یادآور شد، بحث پیگیری صدور قطعنامه پیش از این توافق پیگیری می شد اما در زمان کنونی منتفی شده است.

نماینده بیرجند خاطر نشان کرد: بر اساس اخبار منتشر شده اتحادیه اروپا نسبت به توافق صورت گرفته ایران با دو کشور ترکیه و برزیل اعلام موضع کرده و رضایت خود را نشان داده است. همچنین روسیه نیز در نظری رضایت خود را با این توافق اعلام کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در برخی از اعلام مواضع ها شاهد بوده ایم که برخی گفته اند ایران با این بیانیه بر سر برزیل و ترکیه کلاهی گذاشته که این نشان می دهد که ایران در این مورد به موفقیت رسیده است.

وی گفت: در مجموع نظر مجلس این است که مذاکره کنندگان در این مسیر موفقیت بزرگی کسب کرده اند که نیاز به پشتیبانی همه است. همانطور که در جلسه غیر علنی صبح امروز آقای لاریجانی نیز این اقدام را یک موفقیت خواند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet