هدر اصلی
1389/02/28 13:18:00
سرویس صحن

حمایت 234 نماینده از توافق تبادل سوخت هسته‌ای تهران

**۲۳۴ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای حمایت خود را از توافق روز گذشته ایران با دو کشور برزیل و ترکیه درخصوص تبادل سوخت هسته‌ای اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن این بیانیه که از سوی "حسن غفوری فرد" عضو هیات رییسه در پایان جلسه علنی و از تریبون رسمی مجلس قرائت شد، به این شرح است:

فناوری هسته‌ای ایران که نتیجه مجاهدات علمی و فنی نیروهای مبتکر و اطلاعاتی در طول چند دهه گذشته و هدایتهای رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است دستاورد ملی و ارزشمند برای ملت محسوب می گردد و صیانت از این امر وظیفه همگانی خواهد بود. در سالهای گذشته که استکبار جهانی تلاش بسیار نمود تا از راههای مختلف این مسیر عزتمند را سر نمایند.

عمدتا از دو روش بهره جستند نخست با فریبکاری و تعهدات توخالی توانستند باعث تعلیق موقت حرکت فنی هسته‌ای کشور شوند که در این زمینه به رغم حسن نیت ایران غرب چهره غیرمتعهدانه ای از خود نشان داد.

روش دوم قدرت نمایی از طریق نهادهای تحت سلطه خود مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد به قصد ایجاد هراس در اراده ملت و دولت ایران بود که در این جهت هم علی رغم علم به ناموفق بود به اقدامات ایضایی خود ادامه داده است.

اینک آمریکا و چند کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقابل آزمونی دیگر قرار دارند. از توافق تهران می توانند به عنوان یک فرصت جهت اصلاح برخی اقدامات خصمانه قبلی خود و ایجاد مسیر منطقی همکاری بهره بگیرند چرا که جمهوری اسلامی ایران در این توافق حداکثر حسن نیت و انعطاف خویش را نشان داده است. در این حالت توافق تهران اگر به درستی هدایت شود می تواند مبانی برای تعامل مثبت قرار گیرد، البته دولت نیز که همواره در این زمینه محکم و منطقی رفتار کرده است نیز موظف است در کنار حسن نیت و برخورد مثبت با هوشیاری و دقت در مذاکرات آتی لغو قطعنامه های ایرانی گذشته و اقدامات عینی برای کمک به پروژه های صلح آمیز هسته‌ای را مطالبه نماید و بدون گرفتن تعهد کافی در این زمینه ها و بدون طراحی گام به گام اقدام یکسویه‌ای انجام ندهد.

چنانچه طرف مقابل قصد زیاده خواهی مواد و واگذاری تعهدات خویش به زمانهای غیرمشخص نماید این امر نشانگر همان روشهای منسوخ گذشته بوده و فرصتی را در تعامل با ایران از دست داده است و پاسخ دولت باید در حد انتظار و هوشیاری ملت انقلابی ایران باشد.

مجلس شورای اسلامی به دلیل اهمیت موضوع هسته‌ای با حساسیت کافی این فرایند را رصد نموده و به عنوان نمایندگان ملت، پشتیبان دولت و پیگیر صیانت از حقوق ملی خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet