هدر موبایل
1386/03/07 05:51:00
سرویس سیاسی

نماینده‌ قصرشیرین خواستار بازگشایی مرز خسروی بر روی زایران عتبات عالیات شد

نماینده‌ مردم قصرشیرین در مجلس از وزرای امور خارجه و کشور خواست دستور رییس‌جمهور در ارتباط با بازگشایی مرز خسروی بر روی زایران عتبات عالیات و صادرات و واردات در گمرک خسروی را عملی کنند.

سید حشمت‌اله جاسمی، ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدام دولت در افزایش ندادن سنواتی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سالی که قیمت سموم و کودشیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی به گونه‌ای بی‌سابقه افزایش یافته است با سیاست‌های کلی دولت هم‌خوان نیست، سؤال کرد: چرا به یک باره قیمت خرید محصولات کشاورزی از جمله گندم ثابت می‌ماند؟ چرا افزایش نرخ بیمه‌ محصولات کشاورزی را در این رابطه نادیده گرفته‌اید؟ اقدام دولت باعث می‌شود کشاورزان بهره‌ی چندانی از افزایش نزولات آسمانی نداشته باشند.

وی با بیان این که غرب و جنوب کشور از هشت سال جنگ تحمیلی سرافراز بیرون آمدند اما متاسفانه در تبلیغات جنگ، همواره غرب کشور مظلوم واقع شده است، افزود: آیا می‌دانید که اولین و آخرین شهرهایی که جنگ در آن‌ها آغاز شد و پایان یافت در استان کرمانشاه قرار دارد. حمله به قصر شیرین آغاز شد و جنگ با سکوت منافقان در چهار زبر، گردنه مرصاد اسلام‌آباد غرب پایان یافت.

به گفته‌ جاسمی گلایه‌ مردم این است که پوشش یادواره‌های جنگ به گونه‌ای صورت می‌گیرد که گویی در غرب کشور جنگی وجود نداشته است و در نوروز سال جاری پوشش تبعیض‌آمیز کاروان‌های راهیان نور این واقعیت را به اثبات رساند. در واقع مسوولان تبلیغات جنگ و یادواره‌های آن زیاد نقشی در حضور مردم در این مناطق نداشتند و تنها رزمندگانی که در این مناطق جنگیده بودند برای تجدید خاطره آمده بودند.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل کم توجهی به مشکلات مرزنشینان غرب کشور به ویژه در معادلات کنونی با دولت عراق را همین موضوع می‌دانیم.

جاسمی خطاب به مصطفی محمدنجار، وزیر دفاع و دکتر دهقان، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: سیاست‌های دولت در مین‌زدایی از مرز قصر شیرین، سر پل‌ذهاب و گیلان غرب کماکان بی‌تاثیر است. سال گذشته رییس وقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رییس بهزیستی و وزیر دفاع در جلسه‌ای قرار گذاشتند که مشکل مین و مستمری به قربانیان مین را حل کنند؛ چرا هنوز نتیجه‌ای شکل نگرفته است؟ آیا تا 40 سال آینده باید این عزیزان قربانی بدهند؟

به گفته‌ وی جانبازان استان کرمانشاه سال‌ها زیر بمباران و در وسط میدان جنگ بوده‌اند. بسیار از کسانی دارای امتیاز ایثارگری و رزمندگی هستند و در همین شهرهای جنگ‌زده و در کنار مردم زندگی کرده‌اند؟ چرا امتیاز ایثارگری شامل حال این مردمان نمی‌شود.

این نماینده مجلس، افزود: در صورتی که در همان زمان عزیزانی از دیگر استان‌ها در مرکز استان ما حضور داشتند که از حق و مزایای رزمندگی و جانبازی استفاده می‌کنند؛ گام نخست مورد انتظار ما سیاست‌های حمایتی و پرداخت مستمری دولت نسبت به جانبازان کم‌تر از 20 درصد، اجرا و احیای حقوق و مزایای بسیجیان سه سال به پایین است. با اختصاص بودجه مناسب این مشکل‌ها را حل کنید.

وی از وزیر دفاع خواست وعده‌هایی که در سفر ریاست جمهوری به قصر شیرین در ارتباط با آزادسازی روستاهای مرزی و بازگشت روستاییان به روستاهای خود و مجوز عبور کشاورزان به مزارع‌شان را عملی کند.

جاسمی از متکی، وزیر امور خارجه و پورمحمدی، وزیر کشور نیز درخواست کرد که دستور رییس‌جمهور در هیات دولت در استان کرمانشاه در ارتباط با بازگشایی مرز خسروی بر روی زایران عتبات عالیات و صادرات و واردات در گمرک خسروی را عملی کنند که موجب خشنودی مردم قصر شیرین شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet