هدر اصلی
1386/10/23 12:18:00
سرویس بین الملل
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اقدامات فراتر از قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران به ضرر خود آنان خواهد بود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: اقدامات فراتر از قطعنامه های شورای امنیت از سوی برخی کشورهای اروپائی علیه ایران به ضرر خود آنان خواهد بود.

دکتر بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با همتای ایتالیایی خود ضمن انتقاد از برخی اقدامات فراتر از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از سوی برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا در قبال مبادلات تجاری اقتصادی و بانکی با ایران ضرر و زیان آن را متوجه همین کشورها دانست.

به گزارش خانه ملت، " اومبرتورانیری" رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایتالیا که در رآس هیاتی متشکل از نمایندگان عضو این کمیسیون از احزاب مختلف به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است شب گذشته شنبه با علاء الدین بروجرودی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آقای بروجردی با اشاره به علاقمندی جمهوری اسلامی ایران به گسترش روابط با کشورهای اروپایی بویژه ایتالیا، این کشور را یکی از شرکای عمده اقتصادی کشورمان درمیان کشورهای اروپایی ارزیابی کرد.

دکتر بروجردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رشد فزاینده 9000 تنی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان علیرغم حضور سی و هفت کشور عضو ناتو در این کشور و وظیفه دولت انگلیس بعنوان مسئول اصلی مواد مخدر در افغانستان به تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و متحمل شدن خسارات فراوان انسانی و مادی در این عرصه پرداخت و خواستار مشارکت جدی تر کشورهای اروپایی و ایفای نقش موثر آنان در امر مبارزه با این بحران بزرگ جامعه جهانی شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با بیان مشکلات امنیتی در عراق گفت: بحران امنیتی عراق با خروج نیروهای بیگانه از این کشور و واگذاری امنیت آن به دست نیروهای عراق بدست خواهد آمد.

دکتر بروجردی همچنین دخالتهای آشکار خارجی را عامل مهمی در روند عدم حل مشکل لبنان توصیف کرد راه برون رفت از بن بست جاری را تفاهم جمعی در این کشور بر شمرد وی سیاست جمهوری اسلامی ایران را حمایت از توافق همه نیروها بتشکیل دولت وحدت ملی در لبنان اعلام کرد.

 رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست و خارجی افزایش بمبارانها و محاصره اقتصادی مردم فلسطین ساکن در غزه بعد از اجلاس آناپولیس را اقدامی غیر انسانی و موجب پیچیدگی بیشتر اوضاع خواند و از بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینهای شان به عنوان یکی از محورهای عمده حل بحران کنونی یاد کرد.

بروجردی در ادامه گزارش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را اعتراف دولتمردان این کشور به عدم انحراف فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران به سمت اهداف نظامی توصیف کرد.

وی با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران در پیگیری خاورمیانه و جهانی عادی از صلاح هسته ای و نیز تشریح اقدامات اعتماد سازی کشورمان در این عرصه اظهار امیدواری کرد که در سفر کنونی آقای البرادعی به تهران سایر مسائل و ابهامات آژانس بر طرف گردیده و زمینه برای بازگشت موضوع هسته ای ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد به آژانس و عادی شدن آن فراهم گردد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی را یکی از مسائل با اهمیت جهانی بر شمرد و تلاش بسیاری از کشورهای جهانی از جمله ایران برای دستیابی به انرژیها جایگزینی بدلیل پایان پذیری سوختهای فیسلی را در همین راستا دانست.

 وی خواستار مشارکت و حضور کشورها و شرکتها غربی در پروژه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران از جمله ساخت نیروگاه هسته ای شد و خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به تداوم فعالیتهای هسته ای خود برای مصارف صلح آمیز مصمم بوده و در هر صورت اولین نیروگاه هسته ای خود را راه اندازی می کند.  

دکتر بروجردی آمادگی کشورمان را برای همکاری با ایتالیا در زمینه تبادل اطلاعات در بخش مواد مخدر جلوگیری از نفوذ طالبان و بررسی راههای جلوگیری از گسترش کشت و توزیع مواد مخدر اعلام کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به قرار داد 107 میلیون یورویی یکی  از شرکتهای ایتالیایی با کشورمان در زمینه نفت و گاز اظهار امیدواری کرد که با برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در آینده نزدیک زمینه برای تقویت هر چه بیشتر همکاریهای فیمابین در عرصه های اقتصادی و تجاری فراهم گردد.

در ادامه این دیدار " اومبرتوراینری" رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا نیز با اشاره به سابقه طولانی همکاریها و روابط دو کشور دیدار هیات پارلمانی ایتالیا از تهران در ابتدای سال جاری میلادی را نشان اراده سیاسی کشور متبوعش نسبت به اهمیت گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

 رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایتالیا همچنین ایران را کشوری با تاریخی کهن و دارای جایگاهی برجسته در منطقه خاورمیانه خواند و اظهار امیدواری کرد که کشورمان نقش ویژه خویش را در تقویت صلح و ثبات در این منطقه ایفا کند.

 "امبرتوراینری" در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از  اقدامات و تلاشهای انسانی و سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال کمک به پناهجویان افغانی ، تلاش همه جانبه مجموعه کشورهای جهانی را در ایجاد ثبات و کمک به روند بازسازی در این کشور ضروری توصیف کرد.

 رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایتالیا همچنین با اشاره به بحران لبنان خواستار ایفای نقش جمهوری اسلامی ایران و استفاده از نفوذ خویش در جهت بر قراری آرامش و ثبات پایدار در این کشور شد.  

وی در پایان موضع رسمی کشور متبوعش در قبال فعالیتهای هسته ای کشورمان را استمرار گفتگوها و یافتن راه حلی مناسب برای خروج از روند فعلی و حل و فصل مسالمت آمیز و دیپلماتیک این مسئله عنوان کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet