شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/28 11:16:00
سرویس فرهنگی

فهرست اسناد انتخابات دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی، آماده انتشار

**"علی ططری" مدیر مرکز اسناد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از آماده انتشار شدن «فهرست اسناد انتخابات دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی» خبر داد.

"علی ططری" مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: «فهرست اسناد انتخابات ادوره دوم تا پنجم  مجلس شورای ملی»  برای انتشار به مرکز پژوهش‌های کتابخانه مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد.

وی با بیان این مطلب که اساساً به دلیل به توپ بسته شدن مجلس در دوره اول، هیچ سندی از آن دوران باقی نمانده است، گفت: اسناد کتاب حاضر به لحاظ تاریخی ااز سال 1288 خورشیدی تا 1304 خورشیدی را در بر می‌گیرند که شامل دوره‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای ملی است.

ططری تصریح کرد: از مهمترین اسنادی که در این مجموعه به چشم می‌خورد، می‌توان به صورتجلسه انتخابات، چگونگی برگزاری انتخابات در مناطق مختلف کشور، میزان آراء شرکت‌کنندگان در انتخابات، اسامی کاندیدها و نامزدهای انتخابات، اسامی کسب‌کنندگان آراء و... اشاره کرد.

وی گزارش‌های ناظران بر انتخابات، نمونه‌ای از دستخط‌‌های برخی نامزدها مانند «ملک‌الشعرای بهار »و «سید‌حسن مدرس» را که احیاناً نسبت به انتخابات اعتراض داشتند، نامه‌های فراوانی از شکواییه‌های مردم نسبت به جریان برگزاری انتخابات و یا اظهار رضایت از جریان انتخابات را از نمونه‌های دیگر سند‌های به کار رفته در این مجموعه عنوان کرد.

ططری با بیان این مطلب که در مقدمه‌ای 25 صفحه‌ای بر آغاز این فهرست، فضای انتخاباتی هر دوره را مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌ام، گفت: علاوه بر تحلیل فضای انتخاباتی، فضای سیاسی، مراکز قدرت، مراکز تأثیر‌گذار، دخالت بیگانگان و نحوه تقلب را نیز مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌ام.

وی در ادامه گفت: هم‌چنین در این فهرست به اسنادی از تقلبات انجام گرفته، نقص‌هایی که در جریان انتخابات در این ادوار وجود داشته نیز به چشم می‌خورد. با توجه به اینکه این مجموعه برای نخستین‌بار در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد، به لحاظ پژوهشی بسیار قابل اهمیت است.

ططری درتوضیح مطلب فوق افزود: این اسناد تاکنون فهرست نشده بودند، اسناد هم تا فهرست نشود، عملاً در اختیار پژوهشگران و محققان قرار نمی‌گیرند، اما اکنون علاوه بر فهرست و شناسایی چکیده‌ای کوتاه از اسناد به همراه «کد بازیابی» در اختیار پژوهشگر  قرار می‌گیرد، و پژوهشگر با تورقی کوتاه بر این فهرست می‌تواند اسنادی را که برای پژوهشش قابل‌اهمیت هستند، بازیابی کرده و اصل سند را دریافت کند.

وی اظهار کرد: از دیگر ویژگی‌های این فهرست می‌توان به وجود ضمیمه مناسب در پایان اشاره کرد، که شامل فهرست اعتبارنامه‌های ادوار دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی و منتخبی از تصاویر اعتبارنامه‌ها که یکی از مهمترین اسناد انتخاباتی هستند، اشاره کرد.

«فهرست اسناد انتخابات از دوره دوم تا پنجم مجلس شواری ملی» از سوی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی و به کوشش «علی ططری» و «زهرا غلامحسین‌پور» در 1100 صفحه آماده انتشار است و به زودی منتشر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet