هدر موبایل
1389/02/28 13:42:00
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

چگونگی تأمین مالی احزاب و انتخابات در کشورهای مختلف

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چگونگی تأمین مالی احزاب و انتخابات را در کشورهای مختلف بررسی کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، با ترجمه مقاله‌ای، چگونگی تأمین مالی احزاب و انتخابات را در کشورهای مختلف بررسی کرد.

دفتر مطالعات سیاسی این مرکز با بیان این که همه مطالعات سیاسی تطبیقی، بیانگر اهمیت یافتن موضوع تأمین مالی احزاب سیاسی، در سالیان اخیر است، افزود: دلیل این امر، این واقعیت است که نوعی وضع مقررات سیستماتیک در رابطه با تأمین مالی انتخابات و احزاب، صرفاً در دهه‌های 1970 و 1980 آغاز شده، به استثنای سوئد که در آن کشور فرآیند وضع مقررات از دهه 1960 شروع شده است.

به عبارت دیگر، افزایش قابل توجه هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های حزبی در این دوره، منجر به آن شده که منابع سنتی تأمین مالی احزاب مانند پرداخت حق عضویت کاملاً ناکافی باشد. از این رو در این دوره، رویه تکمیل درآمدهای اندک احزاب از طریق کمک منابع عمومی به احزاب و انتخابات از محل بودجه مطرح شده است.

این گزارش می‌افزاید: وضع مقررات و تنظیم تأمین مالی احزاب در تمامی کشورها مشابه نبوده و در یک زمان نیز شکل نگرفته است. برای مثال، در ایالات متحده، انتخابات عمدتاً از طریق منابع خصوصی تأمین مالی می‌شود و با اینکه محدودیت‌هایی هم در این زمینه حمایت‌های مالی به طور دقیق در نظر گرفته شده‌اند، با این وصف هزینه‌های انتخابات و احزاب تابع مقررات بازرسی عمومی و حسابرسی‌های تخصصی هستند. فرآیندهای مشابهی نیز در کانادا و استرالیا و همچنین در برخی کشورهای اروپایی مانند هلند اعمال می‌شود. از طرف دیگر، در اتریش، ایتالیا، آلمان و سوئد یک سیستم اتکای شدید احزاب به کمک‌های بودجه‌ای به تدریج شکل گرفته است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: علاوه بر منابع تأمین مالی، وضع مقررات شامل تبلیغات تلویزیونی احزاب و کاندیداهای آنها می‌شود. در بسیاری از کشورها، پوشش تلویزیونی برای رقابت‌های انتخاباتی نمی‌توانند به سادگی خریداری شوند چرا که مقررات دقیقی درباره آنها وجود دارد، تمامی بازیگران سیاسی باید از دسترسی برابر به رسانه‌ فراگیر برخوردار باشند. استثنا بر این قاعده، ایالات متحده است که در آن، پوشش تلویزیونی باید خریداری شود و هیچ محدودیت زمانی نیز بر آن مترتب نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet