هدر اصلی
1389/02/28 15:07:00
سرویس کمیسیون ها
دلایل کاهش جذب سرمایه گذاری در استان زنجان از نگاه نمایندگان

بی توجهی به ظرفیت‌های استان

**استان زنجان یکی از استان های با اهمیت ایران است که در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده و از نظر ارتباط به دلیل استقرار بر محور ترانزیتى، نقطه ارتباطی مرکز با غرب و شمال غربی ایران به شمار می آید.

جاذبه های جهانگردی استان زنجان درتمام قسمت های آن پراکنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود  جای داده اند. استان زنجان براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 3 شهرستان، 13 بخش، 8 شهر است.

این ویژگیها سبب شده تا مسولان استانی برای جذب سرمایه گزاری بخش خصوصی فعالیت کنند و به آن اهمیت دهند. روزنامه مزدم نو زنجان نظر نمایندگان مجلس را در همین باره جویا شده است:

 

توسعه زیرساختها برای جذب سرمایه گذاری

رضا عبداللهی نماینده مردم ماهنشان، انگوران و ایجرود با بیان اینکه  استان زنجان نیازمند جهش در بخش سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی است تصریح کرد: در حال حاضر مراحلی که برای ورود یک سرمایه گذار به استان باید طی شود در کوتاهترین زمان ممکن صورت می گیرد.

وی معتقد است که ایجاد زیرساخت در توسعه اقتصادی و بالابردن شاخص های تولید در بخشهای مختلف استان  برای جذب سرایه گذاری موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: وجود راه ارتباطی مناسب، گاز، راه آهن و برق که اصلی ترین زیرساخت ها جهت رشد و توسعه محسوب می شود باعث شده که توجه سرمایه گذاران بخش خصوصی به این استان، روز به روز گسترده تر شود.

وی یادآور شد: کریدور توسعه استان زنجان بهترین مسیر جهت توسعه بخش صنعت و معدن، کشاورزی، خدمات و هر طرح دیگر است.

وی با بیان اینکه استان زنجان ظرفیتهای بالقوه‌ای برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف دارد، افزود: شرایط فعلی فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری و توسعه روزافزون استان در بخشهای مختلف است.

وی ادامه داد:  فعالیتهای انجام شده در استان چشم‌انداز مناسبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده است.

رئوفی نژاد با تاکید بر اینکه علاوه بر سرمایه‌گذاران فعال استان باید با دیگر سرمایه‌گذاران کشور نیز تعامل مناسبی را برای سرمایه‌گذاری ایجاد کرد، ابراز داشت: در این زمینه اقدامات خوبی برای برای رشد استان برای سرمایه‌گذاری فراهم شده است.

عبداللهی فرصت کنونی را بهترین مقطع زمانی برای بهره‌برداری از وضعیت موجود برای سرمایه‌گذاری در استان اعلام کرد و گفت: استان زنجان می‌تواند از فرصت‌های ایجاد شده در راستای شکوفایی استان در عرصه‌های گوناگون استفاده کند. 

 

ایجاد فضای مناسب

سید فاضل موسوی نماینده مردم خدابنده  با اشاره به اینکه در تمام دنیا بر اساس مزیت ها و ضرورت ها برای یک منطقه برنامه ریزی می کند گفت: مثلا در شهرستان خدابنده قدرت کشاورزی و صنایع تبدیلی بابا است و بسیار می توان اشتغالزایی کرد چون مواد خام وجود دادرد و ارزش افزوده را بالا می برد .

وی اظهار داشت: با ایجاد خطوط حمل و نقل مناسب حتی می توان معادن را هم در همین جا فراوری کرد و نیاز به حمل و نقل ندارد.

وی افزود: نمایندگان استان برای توسعه تولید بسیار تلاش می کنند و برای همین گامهایی هم برای جذب سرمایه گذاری در استان انجام شده است.

وی ادامه داد: این استان به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و برخورداری از پتانسیل های لازم، قابلیت بالایی برای جذب سرمایه گذاران از سوی کشورهای دیگر دارد.

موسوی با بیان اینکه‌ زنجان در محور اصلی 19 استان شمالی و شمال‌ غربی کشور واقع شده و قابلیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد تصریح کرد: واقع شدن این استان در محور ترانزیتی اروپا  مزیت مهم و استان زنجان ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف معدنی، کشاورزی و گردشگری دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به روند روبه رشد استان در زمینه‌های مختلف، در زمان حاضر فرصت سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری در این منطقه فراهم است.

نماینده مردم خدابنده با بیان اینکه یکی از اقدامات استان فراهم کردن شرایط برای جذب سرمایه -گذاران خارجی و داخلی است ادامه داد: ایجاد فضای مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران در زمینی به مساحت یک‌هزار هکتار ، از جمله این اقدامات است.

 

استان استعداد خوبی دارد

احمد مهدوی ابهری نماینده مردم ابهر و خرمدره با بیان اینکه استان زنجان هرگونه ظرفیت و پتانسیل لازم برای سرمایه گذار ی را دارد افزود: استان زنجان از لحاظ صنعتی، کشاورزی، عمران شهری و جغرافیایی موقعیت خوبی در کشور دارد و دروازه ورود به شمال غرب کشور و فرصت مرز هوایی خوبی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در جذب سرمایه های بخش خصوصی استاندار هم دیدگاه خوبی دارد گفت:باید همه مسولان دست به دست هم دهیم تا بتوانیم در این بخش موفق عمل کنیم.

وی یکی از راهای تشویق  برای جذب سرمایه گذاران را کاهش زمان رسیدگی به کار آنها دانست و گفت: در استام ما زیرساختها و پتانسیلهای خوبی برای سرمایه گذاران وجود دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره وضعیت کشاورزی استان اظهار داشت:در استان ما مانند بسیاری از کشورهای اروپایی کشاورزی و صنعت با هم منافاتی ندارند و استعداد خوبی در هر دو وجود دارد.

وی به اهتمام دولت درباره واگذاری امور به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: دولت قصد دارد همه  فعالیت‌های اقتصادی و حتی کارخانه‌ها را یکی پس از دیگری به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با اشاره به اینکه در جذب سرمایه های بخش خصوصی استاندار هم دیدگاه خوبی دارد گفت:باید همه مسولان دست به دست هم دهیم تا بتوانیم در این بخش موفق عمل کنیم.

وی یکی از راهای تشویق  برای جذب سرمایه گذاران را کاهش زمان رسیدگی به کار آنها دانست و گفت: در استان ما زیرساختها و پتانسیلهای خوبی برای سرمایه گذاران وجود دارد.

 

بخش خصوصی اهمیت فراوانی داد

سعدالله نصیری قیداری نماینده مردم زنجان و طارم با اشاره به اجرای اصل 44 قانون اساسی در استان گفتک متاسفانه  تنها در مورد واگذاری بهره برداری از معدن سرب روی انگوران این قانون اجرا شده است. وی ادامه داد: در سایر موارد در اجرای اصل 44 قانون اساسی در استان اتفاق خاصی روی نداده است و حرکت خاصی هم انجام نشده است.

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این اصل این نبود که تنها  ثروت  از سوی دولت به مردم منتقل شود، بلکه  هدف تقسیم ثروت های بلااستفاده و بهره وری اقتصادی بود که متاسفانه حتی ثروتی نیز در اختیار مردم قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه اجرای اصل 44  و خصوصی سازی رضایت بخش نیست، تصریح کرد: اینگونه  اجرا کردن قانون باعث به وجود آمدن بنگاههای نیمه دولتی و سازمان های نیمه دولتی تشکیل شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: استان زنجان نیازمند توسعه در بخش صنعت است  و باید همه ابزار و امکانات برای تححق این امر به کار گرفته شود.

وی افزود: باید به بخش خصوصی اهمیت فراوانی داد و تمام مسولانی که در توسعه اقتصادی دخالت دارند باید در جذب سرمایه گذاری تلاش و همت مضاعف داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون کارهای خوبی در جهت رشد استان در حال انجام است افزود:خوشبختانه فضای استان فضای همت و تلاش است.

عضو کمیسیون اموزش و تحقیقات افزود: استان زنجان در مرکز کشور و با 4 استان همسایه است و دروازه شمال غرب کشور محسوب می شود لذا امکانات بالقوه ای دارد که باید به آنها توجه شود.

معاون نیروی انسانی و توسعه مدیریت وزارت امور اقتصاد و دارایی گفت: حمایت از بخش خصوصی بستر کاهش مشکلات اقتصادی در کشور را مهیا می کند.

وی افزود: مدیران دستگاه ها و بخش های دولتی نباید منتظر مراجعه بخش خصوصی در موقع مواجه شدن با مشکل به این نهادهای دولتی باشند بلکه باید قبل از مراجعه آن ها به طرف بخش خصوصی بروند.

وی تاکید کرد: نقش مدیران اجرایی در کوچک کردن بدنه دولت و اجرای درست اصل 44 قانون اساسی بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا بر اساس مزیت ها و ضرورت ها برای یک منطقه برنامه ریزی می کنند تاکید کرد:  باید یک برنامه ریزی ثابت ، دراز مدت و کارشناسی شده داشته باشیم تا بتوانیم درست در این بخش حرکت کنیم و امکاناتی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم تا جذب شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet