هدر موبایل
1389/02/28 18:43:00
سرویس کمیسیون ها

سمنان؛ معادن بسیار اشتغالزایی اندک

**معادن و تنوع گسترده‌ای که مواد معدنی در استان سمنان، این استان را به عنوان قطب صنایع معدنی کشور تبدیل کرده است.

به گزارش هفته نامه کویر سمنان، دراستان سمنان ‪ ۳۲۵معدن فعال وجود دارد و از ‪ ۷۱نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور ‪ ۴۲نوع آن در استان سمنان شناسایی شده و موجود است. در حال حاضر ‪ ۳۳نوع ماده معدنی دراستان سمنان برداشت می‌شود و سالانه بالغ بر ‪ ۱۲میلیون تن انواع مواد معدنی در این استان استخراج می‌شود.

بنابراین این استان بالقوه این امکان را دارد که برای شاکنان استان و بخصوص جوانان استغالزایی کند. اما ظاهرا جوانان سمنان نیز چون بسیاری از استانهای کشورمان با مسئله بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

تسهیلات برای شرایط بهتر

این استان تعداد قابل توجهی معادن این استان باعث شد وزارت صنایع و معادن اعلام کند تا با تشکیل تعاونی، تسهیلات اکتشاف را با کارمزد دو درصد و قبول یارانه ‪ ۱۰درصدی آن توسط وزارت صنایع و معادن در اختیار تعاونی‌ها قرار  می‌دهد.

همچننین وزارت صنایع معادن اعلام کرده که اعطای تسهیلات برای تامین ماشین آلات را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است. این تسهیلات برای بهره برداری و تامین ماشین آلات معدنی به صورت ‪ ۶۰ماهه از محل اعتبارات دولت با کارمزد ‪ ۹درصد به این افراد می‌دهد.

در بخش فرآوری و ایجاد کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی نیز تسهیلات با یارانه ‪ ۱۰درصد اعطا می‌شود.

در نشستی همین ماه  باحضور استاندار سمنان و معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنایع برگزار شد، تفاهم نامه‌ای نیز برای توسعه معدنی این استان به امضا رسید.در این نشست اعلام شد ‪ ۹۷طرح در بانک صنعت و معدن کشور مرتبط با استان سمنان با حجم تسهیلات ‪ ۸۷۵میلیارد ریال ، بیش از ‪ ۶۹میلیون یورو و ‪ ۹/۲میلیون دلار موجود است که ‪ ۷۰طرح به مرحله قرارداد رسیده است.  

حجت الاسلام حسن ملک محمدی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و درباره وضعیت صنایع و معادن این استان گفت: «علیرغم شرایط معلوب در استان سمنان بخصوص در بخش صنعت و معدن، بیکاری مشکل اصلی جوانان است و بخصوص جوانان دامغان بیش از دیگر شهرستانها با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گفته ملک محمدی، 17 هزار فرصت شغلی باید  پایدار امسال در استان سمنان باید ایجاد شود.او با اشاره به اینکه شهرستان دامغان بالاترین نرخ بیکاری در استان سمنان را دارد، گفت: «باید موانع و مشکلات بر سر راه سرمایه‌گذاران در دامغان برای ایجاد اشتغال رفع شود. نرخ بیکاری در شهرستان دامغان هیچ توجیهی ندارد و مسئولان باید برای اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری در دامغان تلاش کنند.»

این در حالیست که در سال گذشته 186 واحد تولیدی و صنعتی در استان سمنان به بهره برداری رسید. عباس رستمی رئیس سازمان صنایع و معادن استان سمنان درباره این واحدها گفت: «این واحدها با حجم سرمایه گذاری بیش از دو هزار و 840 میلیارد ریال ایجاد شده است.»

این واحدها در زمینه‌های مختلف صنعتی از جمله لاستیک و پلاستیک، محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها، محصولات کانی غیرفلزی و ... در نقاط مختلف استان سمنان ایجاد شده است.

با راه اندازی این واحدها سه هزار و 579 فرصت شغلی جدید در استان سمنان ایجاد شده است.

رستمی با بیان اینکه 499 فقره جواز تاسیس واحدهای تولیدی صنعتی نیز در سال گذشته صادر شده است، توضیح داد: «برای ایجاد این واحدها بیش از 58 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت پیش بینی شده است. با استقرار و بهره برداری از این واحدها بیش از 21 هزار فرصت شغلی در استان سمنان ایجاد می شود.»

به گفته ملک محمدی یکی دیگر از اتفاقات خوب در سمنان افتتاح کارخانه صنایع چاپ و بسته‌بندی در دامعان بود  که نیمه اردیبهشت انجام شد. کارخانه صنایع چاپ و بسته‌بندی صدرای دامغان با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون ریال به صورت تسهیلات از بانک ملی ایران و یک میلیارد ریال آورده سرمایه‌گذار به بهره برداری رسیده است.

این کارخانه در هر ساعت دو هزار کارتن در اندازه‌ های مختلف تولید می‌کند و برای هفت نفر اشتغالزایی داشته است.عملیات اجرایی این کارخانه از سال 85 آغاز شده بود که برای راه‌ اندازی این کارخانه تولیدی هشت دستگاه شامل خط تولید، برش و ... خریداری شده است.

کارخانه صنایع چاپ و بسته بندی صدرا سالانه چهار هزار و 460 تن کارتن بسته بندی تولید می کند که یک میلیارد و 200 میلیون ریال تسهیلات اخذ شده از محل بنگاه های زودبازده بوده است.

همچنین سمنان سال گذشته نیز یکی از استانهای موفق در عرصه صنایع و معادن بود. 3600 تن پودر سولفات سدیم و نمک تصفیه شده از گرمسار سال گذشته به خارج از کشور صادر شد. این محصولات به آذربایجان، امارات متحده عربی،عربستان و عراق صادر شده‌اند.

سال گذشته 46 هزار و 627 تن پودر سولفات سدیم در این مجتمع تولید شده است که میزان تولید پودر سولفات سدیم در سال 88 بیشاز هزار تن از سال 87 بیشتر بود.

با صدور این محصولات 520 هزار دلار ارز به کشور وارد شد در حالیکه  افزایش هزینه تولید، ثابت ماندن قیمت ارز و رکود بازارهای بین المللی، موجب کاهش 25 درصدی میزان صادرات پودر سولفات سدیم شده است.

این موارد گواه آن است سمنان شرایط مناسبی در حوزه معادن دارد و از این دو با ایجاد شغل این امکان وجود دارد که بیکاری تا حد قابل توجهی در شهرهای این استان از بین برود. استان سمنان علاوه بر بخش معادن در بخش صنایع نیز این امکان بالقوه را دارد که به یکی از استانهای موفق کشور بدل شود.

شکوفایی بخش صنایع

چندی پیش استاندار سمنان اعلام کرد این استان برای ایجاد خط تولید یکی از محصولات ایران خودرو آمادگی کامل دارد. عباس رهی استاندار سمنان در حاشیه دیدار با مدیر عامل ایران خودرو در این باره گفت: «استانداری سمنان امکانات و بسترسازی‌های لازم در جهت ایجاد خط تولید یکی از محصولات ایران خودرو در این استان،  از قبیل زمین، آب، برق و گاز و سایر زیرساختها را در اختیار گذاشته و سرمایه گذار و شریک  و نیروی انسانی لازم برای فعالیت ایران خودرو درسمنان را فراهم می‌کند.»

وی  نزدیکی به تهران و برخورداری از صنایع قطعه سازی خودرو را از جمله مزیتهای استان سمنان برای ایجاد خط تولید ایران خودرو در این استان دانست که سودآوری سرمایه گذاری ایران خودرو را تضمین می کند.

رهی این استان را قطب قطعه سازی کشور توصیف کرد که تمامی قطعات مورد نیاز خودرو تولید می کند و گفت: «خط تولید ایران خودرو در سمنان بر اساس مصوبه هیات وزیران در سفر دوم رییس جمهوری به این استان ایجاد می شود.

وی با اشاره به مذاکراتی که در چند مرحله با وزیر صنایع و معادن دراین خصوص انجام شده است، اظهار داشت: «بنا به درخواست وزیر صنایع در سفری که در پایان سال 88  به سمنان داشت، مدیریت ارشد ایران خودرو طرح جامعی را برای راه اندازی خط تولید  در سمنان آماده  و به وزیر ارایه کرد.

مطالعاتی انجام شده که برای نهایی شدن آن باید جلسه دیگری با وزیر برگزار و بر اساس نظر وی  کارها ادامه پیدا کند.

استاندار سمنان ایران خودرو را یک صنعت بسیار پیشرفته عنوان کرد کو اظهارداشت: «درسال گذشته اقدامات اساسی  دراین شرکت صورت گرفته و مشکلات قبلی آن حل شده ودر  مسیر قابل قبول گام بر می‌دارد..»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet