هدر موبایل
1389/02/29 10:23:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده مرودشت:

استان فارس را به سمت صنعتی شدن هدایت کنیم

**امسال معضلاتی را که خشکسالی به بار آورده است بیش از پیش نمایندگان مردم در استان فارس را نگران می‌کند. با توجه به اینکه بودجه اختصاص داده شده به این بخش را هم این استان دریافت نکرده است در حال حاضر استان فارس با بحران‌های جدی روبرو خواهد کرد.

حسن شبان پور عضو کمیسیون انرژی در این باره به روزنامه خبر جنوب می‌گوید: یکی از معضلات استان فارس که نگرانی‌های بسیاری را هم برای مردم و هم برای مسئولان ایجاد کرده، خشکسالی است که طی سال‌های گذشته در این کشور به وجود آمده و تولیدات استان را در محصولات کشاورزی کاهش داده است.

وی افزود: این مهم معضلاتی از جمله بیکاری در این استان به وجود آورده است. در حال حاضر کشاورزانی که نمی‌دانند که به جز کشاورزی باید از چه راهی امرار معاش کنند به دنبال کار به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند. این روزها بسیاری از کشاورزان استان برای امرار معاش مجبور هستند دست به کارهای متفرقه‌ای بزنند که در واقع این امر باعث می‌شود تا کشاورزی در این استان با رکود مواجه باشد .

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه می‌گوید: استان فارس سرشار از منابع انرژی است که یقینا مردم استان در ابتدا حق استفاده از آن را دارند. باید منابع این استان اعم از نفت و گاز زمینه‌ای شود برای تاسیس پالایشگاه‌ها که بتوان با این اقدام عده‌ای را مشغول به کار کرد و از معضل بیکاری تا حدود زیادی جلوگیری نمود .

شبان‌پور در ادامه به حاصل‌خیز بودن مزارع کشاورزی در این استان اشاره می‌کند و می‌گوید: در گذشته این استان حرف اول را در کشاورزی کشور می‌زد اما خشکسالی امسال این امکان را از کشاورزان گرفته تا بتوانند از حاصل محصولات خود امرار معاش کنند، چه رسد به آنکه این محصولات زمینه‌ای برای صادرات را فراهم کند. این استان اولین تولید کننده گندم بود. کشاورزان روستاهای شمال فارس در مورد خشکسالی می‌گویند امسال در زمین‌ها حتی علف نرسته است و کشاورزان در این وضعیت، حتی محتاج معاش روزانه شده‌اند. دامداران نه علوفه دارند و نه آب و تمام دام‌ها در معرض تلف شدن هستند.

وی با اشاره به روز عشایر می‌افزاید : متاسفانه عشایر این استان هم دچار معضلاتی به دلیل بی‌آبی شده‌اند و دام‌های آنها در معرض خطر قرار دارند که در این رابطه باید هر چه سریع‌تر چاره‌ای اندیشید. شمال فارس بر اثر خشکسالی در معرض ضرر و زیان و آسیب جدی است که رفع این معضل نیازمند یک عزم و بسیج ملی است.

نماینده مرودشت همچنین می‌گوید: درصد بسیار زیادی از مشاغل نیز در این استان جای خود را به بیکاری داده اند.   بیراه نیست اگر بگوییم که تجارت این استان هم به خاطر معضل بی‌آبی و بیکاری کشاورزان دچار اختلال شده است. باید در نظر داشت که  کشاورزی به نوعی در این استان بازار را اداره می‌کرد و از درآمد کشاورزی در این استان، مشاغل دیگر تاثیر می‌گرفت.

او در پاسخ به این سوال که مسئولان چه راه‌حلی را ارائه می‌دهند و درصدد چه اقداماتی هستند، می‌گوید: به نظر می‌رسد که با در اختیار قراردادن تسهیلات به کشاورزان، بتوان مقداری از این مشکل را ساماندهی کرد تا خود کشاورزان آن را مدیریت کنند. ضمن آنکه در استان پروژه‌هایی وجود دارد از قبیل سد سازی و... که باید هرچه سریع‌تر برای نهایی شدن این پروژه‌ها هم اقداماتی کرد. تنها راهی که به نظر مسئولان در این رابطه می‌رسد آن است که کشاورزان را با در اختیار قرار دادن تسهیلات، آماده کاشت کنند و اگر روند به این شکل ادامه پیدا کند امیدوار خواهیم بود که کشاورزان بتوانند بخشی از محصولات را عرضه کنند. شاید با این اقدام بتوانیم کشاورزان را از دغدغه‌هایی که برایشان پیش آمده، دور کرده و آنها را از اینکه بخواهند کشاورزی را ترک کنند منصرف کنیم. این وام‌ها شاید نتواند تمام مشکلات کشاورزان را حل کنند اما می‌تواند بخشی از مشکلات را مرتفع سازد و خود کفایی را در تولید گندم برای کشاورزان استان فارس حفظ کند، تا آنها همچنان در این عرصه، پرچمدار باشند .

شبان‌پور در ادامه می‌افزاید: باید متذکر شوم که با این وام‌ها کشاورزان می‌توانند بخشی از صنایع کشاورزی را فعال کنند و بیکاری را در این استان تا جایی که می‌شود از بین ببرند و تمام نگرانی‌هایی که در استان به خاطر همین مسئله بروز کرده از بین برود.
وی تاکید می‌کند: امیدواریم که تسهیلات کشاورزی فقط برای همین مصرف به کار گرفته شود. تنها راه‌حل آن است که  دولت با گسترش شیوه‌های آبیاری نوین در استان فارس، کشاورزان را به سوی صرفه‌جویی سوق دهد، چرا که در غیر این صورت، بحران خشکسالی به چالش جدی بیکاری تبدیل می‌شود و در آن شرایط برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات بسیار مشکل خواهد شد.

شبان‌پور همچنین در ادامه می‌گوید: باید توجه بیشتری به صنایع شود که در این خصوص، ساخت ۱۱پتروشیمی در فارس می‌تواند کمک شایانی باشد. اگرعملیات اجرایی این مصوبات هرچه سریع‌تر در استان فارس شروع شود می‌توان بسیاری از مسائل مربوط به خشکسالی و بیکاری در فارس را هم به نوعی جبران کرد.

نماینده مردم شهرستان مرودشت در مجلس، می‌افزاید: البته کارخانه‌های کنونی استان فارس، نیاز به یک شوک مالی دارند تا چرخه کند تولید تسریع شود و در این خصوص می‌توان گفت با مقادیری کمک مالی به کارخانه آزمایش، می‌توان این واحد صنعتی قدیمی را از بحران خارج کرد و باید در نظر داشت چنانچه این کمک‌ها امروز صورت نگیرد، کمک‌های مالی بسیار بزرگ‌‌تر در آینده نیز چاره‌ساز نخواهد بود. همچنین ادامه خط‌آهن استان فارس باید از اولویت‌های دولت در فارس باشد که گویا وزارت راه اقداماتی را در شرف انجام دارد. ادامه خط ریلی استان فارس نیز باید از جمله اولویت‌های دولت آینده در استان فارس باشد چراکه با استفاده از راه‌آهن، توسعه صنعتی و اقتصادی استان فارس، با سرعت بیشتری محقق می‌شود؛ به طور مثال خط‌آهن مرودشت به بوشهر و عسلویه می‌تواند کمک شایانی در توسعه منطقه داشته باشد و از جمله دیگر خطوط مهم نیز خط‌آهن فارس به خوزستان است که امیدواریم با توجه به این امر، شبکه ریلی استان فارس به طور مناسبی توسعه یابد.

شبان‌پور در بخش دیگری از این گفت‌وگو، به ضرورت استفاده از توانایی میراث فرهنگی این شهرستان اشاره می‌کند و می‌گوید‌: در عرصه جذب گردشگر داخلی و خارجی باید اقدامات موثری انجام داد. شهرستان مرودشت با توجه به برخورداری از مجموعه‌های تاریخی بزرگی نظیر تخت‌جمشید و...، ظرفیت زیادی برای جذب توریست دارد و از لحاظ مالی، می تواند خسارت خشکسالی را نیز کاهش دهد. از این رو، متولیان میراث فرهنگی می‌توانند در این راستا از ظرفیت مرودشت بهره بیشتری ببرند.

وی در پایان می‌گوید: تغییر به سوی صنعتی شدن فارس باید در اولویت باشد. در اولویت بودن تغییر استان فارس از فضای کشاورزی به سوی صنعت را به عنوان یکی از مسائل و موضوعات مهم برای دولت در استان فارس می‌دانیم. بزرگ‌ترین موضوع در استان فارس متحول شدن آن از بحث کشاورزی و دامداری به حوزه صنعت است. البته در این مسیر، باید زیر ساخت‌هایی همچون  پتروشیمی، ذوب‌فولاد و راه‌آهن نیز مدنظر باشد. متاسفانه ما در حال حاضر از دیگر ظرفیت‌های استان غافل شده‌ایم .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet