ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/02/29 15:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
کواکبیان:

بخشیدن غرامت جنگی جفا به خانواده شهدا و ملت ایران است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع عدم پیگیری اخذ غرامت جنگی ایران از عراق گفت: بخشیدن غرامت جنگی جفا به خانواده شهدا و ملت ایران است.

مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر مهر، با بیان این مطلب اظهار داشت: ما به عنوان نمایندگان مجلس حق نداریم ذره ای از حق مسلم ملت ایران عدول کنیم.

وی افزود: اگر در ارتباط با دریافت غرامت جنگی از عراق کوتاهی صورت بگیرد خانواده های شهدا و ایثارگران، کسانی را که در این راه کوتاهی کرده اند را نخواهند بخشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ملت ایران به دلیل مشکلاتی که ناشی از جنگ تحمیلی متحمل شده اند و خسارات های جانی و مالی که در این راه داده اند هرگز اجازه نمی دهند در راه دریافت این حق کوتاهی صورت گیرد.

نماینده سمنان تصریح کرد: باید با جدیت به دنبال احقاق حق ملت ایران ناشی از خسارات وارده طی 8 سال جنگی تحمیلی از سوی کشور عراق باشیم و وزارت خارجه نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش مهر، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل درمورد آتش بس جنگ عراق و ایران در تیر1367(1987) صادر شد، بر اساس آیین نامه اجرایی قطعنامه قرار شد کمیته ای در سازمان ملل تشکیل شده و کشور متجاوز اعلام شده و میزان خسارات تعیین شود و در راستای آن صندوقی بین المللی برای کمک به خسارت دیدگان جنگ ایران و عراق پیش بینی شود که متأسفانه هیچگاه این صندوق تشکیل نشد و تنها یک بند از قطعنامه که تبادل اسرا بود اجرا گردید. با این حال  پس از 10 سال در 18 آذر 1370 و با حمله عراق به کویت دبیرکل سازمان ملل، مجامع بین المللی و حتی کشورهای منطقه حامی صدام، اعلام کردند "متجاوز به کویت همان آغازگر جنگ با ایران است".

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet