هدر موبایل
1389/02/30 07:15:00
سرویس سیاسی
نماینده الیگودرز:

مجلس باید بیشترین وقت خود را صرف بعد نظارتی کند

**مجلس شورای اسلامی براساس قانون اساسی دو وظیفه عمده قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون را بر عهده دارد که شق دوم آن یعنی نظارت از اهمیت بالاتری برخوردار است.

حجت‌الله رحیمی نماینده الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درخصوص عملکرد نظارتی مجلس با بیان این مطلب، اظهارداشت: قانونی که مجلس وضع می کند باید به درستی اجرا شود و این نظارت دقیق و همه‌جانبه مجلس را م‌ طلبد.

رحیمی خاطرنشان کرد: مجلس به جای اینکه دچار روزمرگی شود و مدام به تصویب قوانین تکراری بپردازد، باید وقت خود را به تصویب قوانین ضروری و قوی اختصاص دهد و سپس با تمام وجود بر بعد نظارتی وظیفه خود تمرکز کند.

نماینده الیگودرز تصریح کرد: فلسفه وجودی مجلس این است که جلوی استبداد و دیکتاتوری و خودرایی را بگیرد، لذا اگر مجلس قوی و پویا باشد در نهایت باعث می‌شود دولتمردان حساب کار خود را بکنند و مواظب باشند. ولی هر رئیس دولتی هرچند از روحیات خوبی هم برخوردار باشد وقتی احساس کند که ناظری ندارد، به طرف استبداد حرکت می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درخصوص واردات برخی محصولات کشاورزی گفت: درخصوص برنج‌های وارداتی پیش قراول همه حرکت‌ها کمیسیون کشاورزی بود و در ابتدا موسسه استاندارد و آزمایشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت و درمان اعلام کردند که برنج‌ها هیچ‌گونه مشکلی ندارند ولی وقتی کمیسیون کشاورزی وارد عمل و پیگیر شد، همه تائید کردند که برنج‌های وارداتی مسائل و مشکلاتی داشته است.

وی افزود: این باعث می‌شود که همه متولیان از مجله وزارت بازرگانی نهایت دقت را داشته باشند تا اگر دراین قضایا عمدی در کار بوده عوامل اصلی به قوه قضائیه سپرده و محاکمه شوند، چون انصاف نیست برخی برای سودجویی و درآمد بیشتر سلامت ملت بی‌نظیر ایران را به خطر بیاندازند.

نماینده الیگودرز اظهارداشت: این موضوعات می‌طلبد که مجلس نظارت خود را بیشتر کند ضمن اینکه جهت اداره امور مملکت وظیفه دارد با همه وجود از دولت حمایت کند.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: دولت و مجلس از یکدیگر جدا نیستند و باید با تعامل و همکاری مملکت را به پیش ببرند، اما بحث اصلی این است که نظارت باید در اعلی درجه خود و بدون رودربایستی صورت بگیرد.

وی در بخشی از این گفت‌وگو به انتظارات مردم از نمایندگان برای انجام کارهای اجرایی اشاره کرد و افزود: مشکلی که ما در حوزه‌های انتخابیه محروم با آن روبه رو هستیم این است که مردم توقع کار عمرانی و اجرایی از نماینده دارند. به عنوان مثال تاکنون هیچ‌کس از من نپرسیده است که نظر شما در مورد فلان طرح یا لایحه چیست، اما زمانی نماینده‌ای را موفق می‌دانند که بتواند با پیگیری‌ها یک پل یا جاده‌ای را بسازد. لذا وقت نمایندگان را بیشتر این مسائل می‌گیرد که هیچ‌کدام وظیفه قانونی نمایندگان نیست.

رحیمی درخصوص ضمانت اجرایی ابزارهای نظارتی مجلس گفت: مجلس در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قدرت زیادی دارد و حتی می‌تواند به عدم کفایت رئیس‌جمهوری که خودش را متکی به پشتیبانی میلیون‌ها ایرانی می‌داند، رای دهد.

وی افزود: مجلس اگر احساس کند وزیری کم‌کار است، می‌تواند هم سوال کند و هم استیضاح و در صورتی که وزیری نتواند در بحث استیضاح، رای اعتماد از مجلس بگیرد، در صورت داشتن خلاف‌های جدی به قوه قضائیه معرفی می‌شود.

نماینده الیگودرز گفت: مجلس می‌تواند از عملکرد همه دستگاه‌ها تحقیق و تفحص کند و هیچ ارگانی از نظارت مجلس مصون نیست.

وی تاکید کرد: مجلس اگر قدرت داشته باشد و نمایندگان به مصداق واقعی وکیل مردم باشند، می‌توانند به معنای واقعی اعمال نظارت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet