هدر موبایل
1389/02/30 09:34:00
سرویس فرهنگی

خرید بزرگ‌ترین اطلس جهان توسط کتابخانه مجلس

**دست‌اندرکاران فراهم‌آوری منابع کتابخانه‌ی مجلس در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بزرگترین اطلس یا فرهنگ جهان‌نما به‌ نام " زمین" یا " Earth " را خریداری نمودند.

درباره‌ این کتاب در سطح بین الملل دیدگاه‌های مثبتی ارائه شده است. اما جای بسی تأسف دارد که ناشر این کتاب نام فارس یا Persian را از نقشه‌های این کتاب حذف و تنها از واژه‌ی خلیج یا The Gulf استفاده نموده است. البته ناگفته نماند که در پایان این اطلس در بخش ایندکس(نمایه) مدخلی به نام Persian Gulf  وجود دارد که بدون ارائه‌ی جایگاه آن در این اطلس، آن را به مدخل The Gulf ارجاع داده است.

همه‌ ما ایرانیان نباید از این حق قانونی، مشروع و جا‌افتاده که بخشی از تمدن و فرهنگ کهن، بالنده و مؤثر ما است دست برداریم و به آسانی و بی‌تفاوتی به این گونه دست‌درازی‌ها و تجاوزات به حقوق‌مان کوتاه بیاییم. چگونه است که همیشه در طول تاریخ در برابر تعدیات، دلیرانه و با شجاعتی وصف‌ناپذیر ایستادگی کرده‌ایم که نمونه‌ی بارز و زنده‌ آن هشت سال دفاع مقدس بوده است و طی آن حتی یک وجب از خاک مقدس و پاک این کشور عزیز به یغما نرفت؛ حال با این پیشینه‌ی درخشان چگونه می‌توانیم در برابر سود‌جویی یک شرکت انتشاراتی در استرالیا سکوت کنیم.

از لحاظ حقوق بین‌الملل سکوت یک کشور در برابر هر تغییری که در ارتباط با آن کشور باشد به معنای رضایت آن کشور است و بعداً برگرداندن وضعیت جدید به وضعیت قبلی کاری تقریباً محال است. بنابراین علاوه بر این‌که جا دارد دولت جمهوری اسلامی ایران به‌ خصوص وزارت امور خارجه اعتراض شدید اللحنی به دولت استرالیا جهت این تخلف و تخطی شهروندش نسبت به حقوق یک ملت کند بر تک تک ما ایرانیان فرض است که به این قانون‌شکنی اعتراض کنیم. چرا که بنا به قول حضرت علی علیه السلام " اِنَّ الحَقَّ القَدیمَ لا یبطِلُهُ الشَیءُ". یعنی هیچ‌چیزی نمی‌تواند حق قدیمی را زایل و نابود کند. و نام خلیج فارس حق قدیمی و کهن ما است.

متأسفانه اتحادیه‌ بین‌المللی نقشه‌کشی[1] با آن همه اعتبار و  اشتهار، در سال 2009(1388) آن را به عنوان بهترین اطلس جهان‌نما معرفی کرده است. آری؛ کتابخانه مجلس نیز به علت مفید بودن و جهانی بودن این اطلس آن ‌را خریداری نموده است، اما این عیب بزرگش باید برطرف گردد.  

این اتحادیه‌ی جهانی از سازمان‌های ملی تشکیل یافته است و هدف آن فراهم‌ نمودن زمینه‌ای برای بحث و گفتگو درباره‌ی مسائل و فنون نقشه‌کشی است. در سال 1959(1338) در برن سوئیس تأسیس گردید. این اتحادیه رسالت خود را ارتقاء و توسعه‌ی رشته و حرفه‌ی نقشه‌کشی در جهان می‌داند. هر دو سال یکبار همایش بین‌المللی برگزار می‌کند. بیست و پنجمین همایش بین‌المللی نقشه‌کشی و پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه‌ی بین‌المللی نقشه‌کشی[2] در تاریخ 3 تا 8 جولای 2011(12 تا 17 تیر 1390) در پاریس برگزار می‌شود.

بسیار بجا خواهد بود که هر ایرانی و غیر ایرانی که از جعل غیر قانونی بیزار است به هر طریق ممکن با فرستادن نامه‌ی اعتراض‌آمیز به این شرکت انتشاراتی و اتحادیه‌ی مذکور خواهان رفع این عیب شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet