هدر اصلی
1389/02/31 08:35:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تشریح کرد:

دلایل ارائه طرح دو فوریتی برای اصلاح کمیسیون تلفیق

**سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح جزییات طرح دوفوریتی تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق، گفت: اگر این طرح به تصویب نهایی نمایندگان برسد عملا کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات از حیض انتفاع خارج می‌شود.

"محمدرضا خباز" که به هنگام بازدید از خبرگزاری خانه ملت با خبرنگار ما سخن می گفت، در پاسخ به سوالی درخصوص هدف نمایندگان ارائه کننده طرح دو فوریتی تغییر ترکیب کمیسیون تلفیق، اظهار کرد: این برای سومین بار است که تعدادی از نمایندگان طرحی را نوشته و به صحن مجلس می‌آورند تا ترکیب کمیسیون تلفیق را تغییر دهند.

نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در تشریح دلایل ارائه این طرح با اشاره به مشکلاتی که در زمان بررسی لوایح بودجه سالانه طی دو سال پشت سر هم در مجلس اتفاق افتاده، گفت: این اتفاقات نمایندگان را نگران کرده است.

وی در توضیح بشیتر عواملی که موجبات نگرانی نمایندگان را فراهم ساخته است به کلان‌نگر نبودن برخی از نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: برخی از نمایندگان این کمیسیون به جای اینکه به مصالح و مسایل ملی بیاندیشند، نگاهشان را منطقه‌ای کرده و بعضا از عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه قدم‌هایی را برای حوزه انتخابیه خود برمی‌دارند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این نگاه برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مورد اعتراض نمایندگان است.

خباز بر این اساس هدف طراحان طرح تغییر ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق را به صورت ظاهری، اصلاح این کمیسیون عنوان کرد و افزود: اگر این طرح تصویب شود و به تایید نهایی برسد عملا کمیسیون برنامه و بودجه از حیض انتفاع ساقط شده و بود و نبود آن علی‌السویه خواهد شد.

نماینده کاشمر همچنین تصریح کرد: هدف طراحان طرح دوفوریتی اصلاح ترکیب اعضای کمیسیون تلفیق، این است که کمیسیون تلفیق که برای رسیدگی به لایحه برنامه پنجم شکل می‌گیرد براساس این طرح باشد.

وی خاطرنشان ساخت: براساس این طرح، کمیسیون تلفیق با حضور 6 نفر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و 4 نفر از هر یک از کمیسیون‌های دیگر شکل خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس سپس یادآور شد: اگر قرار باشد به شرحی که توضیح آن رفت کمیسیون تلفیق شکل بگیرد، عملا دیگر کمیسیون برنامه و بودجه بی‌خاصیت خواهد شد.

وی تصریح کرد: براین اساس کمیسیون برنامه و بودجه همچون آئین‌نامه سابق مجلس، کارش نظارت بر اجرای بودجه همچون دیوان محاسبات خواهد شد ولی با این تفاوت که این نظارت از نگاه نمایندگان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: کمیسیون تلفیق هم یک کمیسیون فصلی خواهد شد که فقط در زمان بررسی لایحه بودجه سالانه یا لایحه برنامه پنجم شکل گرفته و به فعالیت خواهد پرداخت و اعضای این کمیسیون در بقیه سال به انجام وظیفه در دیگر کمیسیون‌ها مشغول خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet