هدر اصلی
1386/10/23 17:45:00
سرویس کمیسیون ها
نطق پیش از دستور

انتقاد نماینده قائم شهر از نابسامانی مدیریتی در گازرسانی به استان مازندران

نماینده قائمشهر، سوادکوه و جویبار در نطق پیش از دستور خود نسبت به وضع دشوار منطقه و عدم مدیریت صحیح در تامین گاز استان انتقاد کرد و خواستار رفع هر چه سریعتر این مشکل شد.

به گزارش خانه ملت، متن کامل سخنان ولی رعیت، چهارمین ناطق جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس به شرح ذیل است:

با عرض ادب و اردات به پیشگاه حضرت ولی عصر، درود و سلام به ارواح طیب و طاهر شهدای اسلام و امام شهیدان،‌آرزوی صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری و عرض تسلیت به مناسبت حلول ماه محرم، ماه حریت و آزادگی، سخنم را آغاز می‌نمایم.

جناب آقای رئیس‌جمهور! اینکه بعد از 14روز از مصیبت و گرفتاری مردم مازندران، روز جمعه مسافرت دو ساعته‌ای برای بهبود وضعیت گازرسانی استانهای شمالی کشور به شهرستان ساری داشته‌اید؛ کمال تقدیر و تشکر را دارم ولی اگر قبل و بعد از جلسه استانداری در جمع مردم گرفتار و مصیبت‌زده مازندران خاصه شهرهای قائمشهر و ساری شرکت می‌فرمودید و ذره‌ای از مصائب و مشکلات مردم را از نزدیک و از زبان آنان می‌شنیدید بسیار نیکو، پسندیده و التیام‌بخش می‌بود.

جناب آقای رئیس‌جمهور! نمی‌دانم آیا جناب‌عالی مطلع هستید مردم حوزه انتخابیه‌ام بدون دارا بودن کمترین وسایل گرمایشی در بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی چگونه امورات خود را سپری نموده‌اند؟ تعدادی در اثر گازگرفتگی با ذغال جانشان را از دست داده‌اند. بخاری برقی ساده 10هزار تومانی را 50 هزار تومان، نفت سفید و گاز مایع را به چندین برابر قیمت، نان 100 تومانی را به1000 تومان خریداری و ساعتها جهت تأمین آن و دیگر مایحتاج ضروری خود در هوای سرد در صفهای طولانی ایستادند و بعد روانه درمانگاه و بیمارستان گردیدند و به کسی از مقامات اجرایی کشور و استان دسترسی نبوده و آنان نیز پاسخگو نشده‌اند.

جناب آقای رئیس‌جمهور! جناب‌عالی به شعار عدالت شهره‌اید، چرا باید مردم قائمشهر، جویبار، شیرگاه و کیاه‌کالان تاوان بی‌برنامگی و سوء مدیریت مقامات وزارت نفت را بپردازند؟ چرا باید مردم حوزه انتخابیه‌ام هزینه عدم نظارت و دارا بودن اشکالات فنی، مهندسی اجرایی خطوط گازرسانی را بپردازند و چرا این کسری و کمبود با برنامه‌ریزی صحیح به دیگر شهرهای کشور منتقل نمی‌گردد که در اینصورت ظلم بالسویه عدل خواهد بود.

جناب آقای رئیس‌جمهور! دولت ترکمنستان به بهانه سیاسی، قبل از قطع صدور گاز به ایران خواهان افزایش تعرفه گاز بدلیل افزایش قیمت جهانی انرژی گردید که به دلیل بی‌برنامگی و جدی نگرفتن موضوع از سوی وزارت نفت اخطار به قطع آن نموده که علی‌رغم اطلاع مقامات وزارت نفت از تاریخ دقیق قطع آن، هیچ اقدام تأمینی و اطلاع‌رسانی جهت جلوگیری از بروز خسارات احتمالی به مردم بعمل نیاورده‌اند. وزیر نفت در مصاحبه‌ای بجای عذرخواهی از مردم و پاسخگویی صریح و شفاف صرفاً‌ با بازی با الفاظ و کلمات اعلام داشته گاز قطع نشده فقط بدلیل سرمای شدید هوا،‌ فشار گاز افت داشته است و در اینجا بنده از تمامی موکلینم، شهروندان شریف و نجیب به خاطر صبوری، متانت و نجابت تحسین‌ برانگیزشان عذرخواهی می‌نمایم.

جناب آقای رئیس‌جمهور! معلوم نیست که چرا آقایان در وزارت نفت هنوز نتوانسته‌اند بین تولید و مصرف،‌ صادرات و ذخیره یک تراز مثبت و بالانس منطقی ایجاد نمایند. هر روز وعده صادرات گاز به پاکستان، هند، ارمنستان، آذربایجان، عمان، امارات، بحرین، کویت، ایتالیا، سوئیس و چین را می‌دهیم. هر روز اعلام کشف میادین جدید گازی را می دهیم، اما غافل از یک مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح برای تولید و مصرف.

جناب آقای رئیس‌جمهور! نتایج تحقیقات و بررسیهای بنده آن است که با بی‌برنامگی وزارت نفت تا پایان چشم‌انداز بیست ساله همین مشکل وجود خواهد داشت و پیش‌بینی آن است که تا پنج، شش سال آینده وضعیت کشور از لحاظ تأمین انرژی بدتر و بحرانی‌تر خواهد شد. امروز گاز تمامی نیروگاهها، پتروشیمی‌ها و دیگر صنایع بزرگ و همچنین تزریق روزانه گاز به میادین نفتی قطع گردیده که هر (5/3) مترمکعب گاز تزریقی به چاههای نفت معادل افزایش تولید یک بشکه نفت خام بوده که عدم تزریق آن به معنای کاهش تولید، عدم صادرات،‌ از دست دادن سهم ایران در اوپک و عدم کسب درآمد ارزی است که اینکار بخاطر مدیریت ضعیف مصرف قطع گردیده و تأسف‌بارتر آنکه علی‌رغم سرمایه‌گذاری چند ده میلیارددلاری در بخش پتروشیمی و ارزش افزوده آن، خوراک آن که همان گاز طبیعی است قطع و هیچکس خسارات اینکار و عدم‌النفع را  ارزیابی نمی‌نماید.

جناب آقای رئیس‌جمهور! در سالهای پیشین طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخازن زیرزمینی مطرح، مطالعات آن در چند شهر کشور از جمله قم، ورامین، سبزوار انجام گردید و  وزارت نفت مکلف گردید در فصول گرم و معتدل،‌ حجم زیادی از گاز طبیعی را در این مخازن زیرزمینی تزریق و در زمستان از آن برداشت نماید. متأسفانه با گذشت بیش از 12 سال از اتمام مطالعات، این طرحها به نتیجه نرسیده و به سرنوشت بسیاری از طرحهای عمرانی دچار گردیده است.

جناب آقای رئیس‌جمهور! ما به ازای سیاسی صادرات گاز ارزان به پاکستان چیست؟ چرا باید هزینه برقراری صلح بین پاکستان و هند را دولت ایران با فروش گاز ارزان تأمین و پرداخت نماید؟ ضمن آنکه هند از اجرای این پروژه کنار کشیده و دیگر صلحی معنا و مفهوم نداشته و ندارد.

 اختلاف زمانی قرارداد فاز (4) و (5) با فاز (6) و (7) پارس جنوبی فقط یکروز است. فاز (4) و (5) حدود (5/2) سال قبل به بهره‌برداری رسید و اگر فاز (6) و (7) بموقع مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت علاوه بر تولید 800 میلیون مترمکعب گاز و حل مشکلات اساسی آحاد مردم، روزانه از زیان 10 میلیون دلاری جلوگیری می‌شد.

چه کسی از مقامات وزارت نفت مسؤول پاسخگویی تأخیر اجرای پروژه‌های پارس جنوبی است؟

کدامیک از مقامات وزارت نفت خسارت قطع گاز به ترکیه را در سال گذشته، حال و احتمالاً سالهای آتی پرداخت خواهند نمود؟

جناب آقای رئیس‌جمهور! آنچه موجب دوام، بقا، ثبات، استواری و پایداری دولتهاست اجرای عدالت، تکریم انسانها و ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به شهروندان است. خالصانه و از سر دلسوزی و خیرخواهی عرض می‌نمایم مسؤولین بعضی از دستگاههای اجرایی در سطوح ملی و استانی بلحاظ عدم تجربه و تخصص قادر به مدیریت و تصمیم‌گیری در بحران و ارائه خدمات ضروری به مردم نیستند و مردم حوزه انتخابیه‌ام از جناب‌عالی درخواست دارند جناب آقای رئیس‌جمهور!

ما از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم

  مرحمت فرموده ما را مس کنید

ما پول نفت سر سفره‌هایمان نخواستیم، مرحمت فرموده دستور دهید همان گاز شهری را به فوریت وصل نمایند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet