هدر اصلی
1389/03/02 10:27:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
نماینده آبادان:

بازسازی آبادان و خرمشهر نیازمند عزم ملی است

**نماینده مردم آبادان در خانه ملت مهمترین مشکلات خرمشهر و آبادان را در بعد اجتماعی، بیکاری و در بعد آبادانی، بحث زیرساخت‌ها همچون آب شرب آشامیدنی، برق و شبکه فاضلاب عنوان و اظهار کرد: بازسازی و تاسیس زیرساخت‌های اصلی مناطق جنگ زده به خصوص در آبادان و خرمشهر نیازمند عزم ملی است.

سیدعلی موسوی جرف در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک روز سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر و با بیان اینکه حماسه‌هایی در طول جنگ باعث شد که این دو شهر به عنوان سند مقاومت و غیرت کل کشور محسوب شوند، افزود: با فتح خرمشهر و شکل‌گیری حماسه‌های متعددی در آبادان و خرمشهر جنگ دگرگون شد و وضعیت جدیدی پیدا کرد.

وی معضل زیرساخت‌ها را به عنوان مهمترین مشکل آبادان و خرمشهر عنوان و خاطر نشان کرد: متاسفانه در طول دوران جنگ زیرساخت‌های اصلی این دو شهر از جمله شبکه‌های آب شهری، فاضلاب، برق و دیگر زیرساخت‌های اساسی دچار خسارات و خرابی بسیاری شده است که علیرغم تشکیل ستاد بازسازی پس از اتمام جنگ تحمیلی، بازسازی اساسی صورت نگرفت و کارهای انجام شده به مثابه ترمیمی بر وضعیت موجود است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان مثالی در رابطه با شبکه فاضلاب شهری در آبادان گفت: در حال حاضر 50 درصد از خانه‌های شهری در آبادان هنوز شبکه فاضلاب ندارد و 50 درصد دیگر نیز دارای شبکه فرسوده‌ی فاضلاب هستند، به گونه‌ای که طبق برآوردهای انجام شده برای تامین اعتبار لازم برای تاسیس شبکه جدید و ترمیم شبکه موجود 180 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که اگر این اعتبار بر اساس بودجه سالیانه محاسبه شود، حدود 10 یا 15 سال زمان برای تاسیس و ترمیم شبکه فاضلاب شهری نیاز است.

موسوی جرف تاکید کرد: با این مثال به وضوح روشن است، همانطور که پایان جنگ عزم ملی نیاز داشت، بازسازی و تاسیس زیرساخت‌های اصلی مناطق جنگ زده به خصوص در آبادان و خرمشهر نیازمند عزمی ملی است که با بودجه‌های عادی سالیانه این امر امکان‌پذیر نیست.

وی همچنین به توصیف سرمایه‌ها و منابع استان خوزستان پرداخت و گفت: علاوه بر دید استانی به خوزستان می‌توان به این استان به دیده منبع درآمدی برای کل کشور نگریست؛ چرا که بیش از 70 درصد از درآمد ناخالص کل کشور از این استان تامین می‌شود؛ بر این اساس می‌توان گفت آبادانی آبادان و خرمشهر و خوزستان به معنای آبادانی،‌ ترقی و توسعه‌ی کل کشور است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر این اساس اگر تاسیسات و امکانات زندگی برای این استان و آبادان و خرمشهر تامین شود، فعالیت‌هایی که منجر به تولید درآمد ناخالص می‌شود، افزایش می‌یابد، از این رو متولیان امر باید در جهت افزایش درآمد ناخالص ملی تلاش نمایند.

موسوی جرف در ادامه توضیح داد: در حالی که جمعیت آبادان پیش از جنگ، 500 هزار بود. اکنون این جمعیت به دلیل فراهم نشدن امکانات زندگی به کمتر از 300 هزار نفر و برای همین تعداد نیز امکانات زندگی مطلوب نیست و در چنین شرایطی رسیده است. حدود یک میلیون آبادانی در سراسر کشور زندگی کرده و به این شهر باز نمی‌گردند.

وی وضعیت بیکاری در آبادان را بحرانی توصیف کرد و افزود: میزان بیکاری در آبادان از میانگین بیکاری در سراسر کشور بیشتر است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که عزم جدی بر انجام کارهای اساسی در آبادان و خرمشهر وجود دارد، گفت: با تصویب تخصیص اعتبارات مطلوب و خوب برای زیرساخت‌های اصلی آبادان و خرمشهر، استاندار آبادان بررسی جدی را برای اخذ مصوبه‌ای از هیات دولت در رابطه با تامین اعتبار مورد نیاز برای زیرساخت‌ها انجام می‌دهد به طوری که انتظار می‌رود ظرف مدت یک سال و یا سال آینده پرونده‌ی زیرساخت‌های این دو شهر بسته شود.

موسوی جرف در توضیح وضعیت کنونی آب آشامیدنی در خرمشهر و آبادان گفت: رفع مشکل آب آشامیدنی در این دو شهر از سال 79 شروع شد که کلنگ‌زنی آن در آذر 87 برای خط انتقال آب از سد کرخه به آبادان و خرمشهر آغاز گردید و اکنون پس از حدود یک سال و نیم در روز سوم خرداد این خط لوله در خرمشهر افتتاح می‌شود امید است با قول مساعد مسئولان ظرف یک یا دو ماهه آینده آب شرب و قابل آشامیدن برای آبادان نیز آماده گردد.

وی با بیان اینکه در زمینه عمرانی شبکه توزیع آب، برق و فاضلاب طرح‌های نیمه تمامی وجود دارد، افزود: البته تعویض شبکه توزیع برق در آبادان و خرمشهر با سرعت مناسبی در حال انجام است. از این رو امید داریم با تامین اعتبار لازم شبکه‌های فرسوده فاضلاب قبلی نیز تعویض گردد و همچنین شبکه توزیع گاز در شهرستان‌های اطراف آبادان و خرمشهر نیز ظرف دو سال آینده تکمیل شود.

به گفته موسوی جرف با تکمیل زیرساخت‌های اصلی آبادان و خرمشهر و رفع دغدغه‌ها در این رابطه، باید نیازهای رفاهی و تفریحی مردم نیز تامین شود.

نماینده مردم آبادان در خانه ملت با بیان این‌که آبادان و خرمشهر قبل از جنگ مرکز تجاری ایران بود، اضافه کرد: با وجودی که در زمان پیش از جنگ وضعیت بنادر آبادان و خرمشهر با هیچ کدام از بنادر فعال فعلی قابل مقایسه نبود، اما اکنون شرایط به گونه‌ای شده که تهران به عنوان پایتخت تجاری و ...مطرح است که این تمرکز مشکلات بسیاری را به بار آورده است.

موسوی جرف با تاکید بر این‌که آبادان و خرمشهر می‌توانند به عنوان یکی از مراکز تجاری مهم کشور محسوب شوند،‌ گفت:با توجه به وجود منابع و سرمایه‌های بسیاری در آبادان و خرمشهر همچون فرودگاه، بنادر، راه‌های مواصلاتی و ... باید با انجام سرمایه‌گذاری‌های مناسب در جهت بازسازی این مراکز تجاری تلاش‌های لازم صورت گیرد؛ چرا که در این صورت فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet