هدر اصلی
1389/03/02 10:39:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

اگر فتح خرمشهر صورت نمی‌گرفت انقلاب اسلامی با آسیب‌های سختی مواجه می‌شد

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، یادآور شد: اگر فتح خرمشهر صورت نمی‌گرفت، مطمئنا انقلاب اسلامی با آسیب‌های سختی مواجه می‌شد.

جواد جهانگیر‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در ارزیابی از اهمیت فتح خرمشهر و میزان شناخته‌شدن این مساله برای نسل امروز، گفت: امام راحل در خصوص فتح خرمشهر فرمودند فتح خرمشهر یک مساله عادی نبود.

وی افزود: این مساله هم از چند جهت و چند زاویه قابل بررسی است اول این‌که روند جنگ تحمیلی به‌گونه‌ای پیش می‌رفت که با حمایت‌های دشمن اگر فتح خرمشهر رخ نمی‌داد، مطمئنا روند پیروزی‌های ایران در جنگ شروع نمی‌شد و نمی‌توانستیم جنگ را اداره کنیم، اما روند به شکلی شد که صدام مجبور شد که با ایران از در صلح هم درآید.

نماینده مردم ارومیه خاطرنشان کرد: اگر فتح خرمشهر رخ نمی‌داد ظرفیت‌ها و توانایی‌های مدیریت در کشور که در جنگ به اوج خود رسید، این‌گونه ظهور نمی‌کرد.

وی فتح خرمشهر را از دید امام راحل یک فتح عادی ندانست و گفت: یک فتح عادی غالبا با افزایش امکانات، قدرت بازدارندگی و نیروهای تهاجمی و افزایش بودجه و امکانات همراه است، در حالی که چنین اتفاقی نیفتاد، ولی تدبیر فرمانده‌ی کل قوا و نیروها و اتکال آنها به پروردگار در فتح خرمشهر باعث چنین اتفاق مهمی شد و لذا از این جهت است که تعبیر امام (ره) که فتح خرمشهر یک فتح عادی نبود، یک تعبیر کاملا درستی است.

جهانگیر‌زاده افزود: اما در مورد این‌که به‌درستی این پیروزی منتقل شده است یا خیر؟ باید گفت ظرفیت‌های جنگ هنوز به‌طور کامل بیان نشده و از فاصله‌ای که بین جوان امروز با جوان دیروزی که چنین کار به این بزرگی را انجام داده، می‌توان به راحتی نتیجه گرفت که آن موضوعات دقیق منتقل نشده و اگر به‌درستی فارغ از گزاف‌گویی‌ها و استفاده‌های نامناسب از جنگ و دفاع مقدس منتقل شود، می‌تواند تاثیرات عمیقی داشته باشد. در واقع فتح خرمشهر قدرت اراده‌ی انسان و اتکال انسان به پروردگار و قدرت هماهنگی و همدلی نیروها را می‌رساند و این‌که اگر ملتی اراده کند و با هم منسجم باشد، می‌تواند دست به هرکاری بزند.

این نماینده مجلس گفت: از این جهت نه تنها فتح خرمشهر شامل حال جوانان می‌شود، بلکه شامل حال کسانی که در این کشور دنبال استفاده از ظرفیت‌های ملی و کارهای فوق‌العاده و خارق‌العاده هستند هم خواهد شد و می‌توان دراین کشور با الگوگیری از جریان فتح خرمشهر کارهای بسیار بزرگی را در همه حوزه‌ها انجام داد.

وی با بیان این‌که اگر چنین الگویی به طور عام دراختیار نیروهای انقلاب باشد و آن را به عنوان مبنا قرار دهند ،می‌توانند ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای را در کشور ایجاد کنند، گفت: درس بزرگی که از فتح خرمشهر براساس مسائل داخلی کشور می‌توان گرفت این است که آن زمان نیروها به سمت انسجام و اتحاد تحت یک فرمانده واحد حرکت کردند. در حقیقت فرماندهی‌های متعدد می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

جهانگیرزاده تصریح کرد: مهم ترین مسائلی که در سوم خرداد امسال باید بدان‌ها پرداخت، برمی‌گردد به مهم‌ترین مشکلات اجتماعی ما. در واقع آن روز برآورد شد فتح خرمشهر می‌تواند جهش بزرگی را در جنگ ایجاد کند، در حال حاضر باید شناخت که پیگیری چه چیزی و چه امری می‌تواند این جهش را به سامان برساند و ما را به نتیجه‌ی اصلی برساند.

وی در توصیف فتح خرمشهر نیز گفت: ملتی که خرمشهر را فتح کرد می‌تواند از عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی هم سربلند بیرون بیاید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet