هدر اصلی
1389/03/02 13:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

در لایحه برنامه پنجم بخش معدن یک بخش تقریبا فراموش شده‌است

**بخش معدن یک بخش فراموش شده در لایحه برنامه پنجم ارائه شده از سوی دولت به مجلس است.

به گزارش ایسنا، سید حسین هاشمی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان مطلب بالا افزود: در لایحه برنامه پنجم ارائه شده از سوی دولت، بخش معدن یک بخش تقریبا فراموش شده بوده و به آن پرداخته نشده است، بنابراین در مجلس به بخش معدن در برنامه پنجم توسعه توجه خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که در مجلس تلاش می‌کنیم جایگاه ویژه‌ای را در برنامه پنجم برای بخش معدن در نظر بگیریم، خاطرنشان کرد:‌ چه بخواهیم و چه نخواهیم بخش مزیت‌دار اقتصاد کشور بخش معدن بوده که مظلوم نیز واقع شده است.

وی افزود: در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها گلایه ما از دولت این بود که به دلیل مشخص نشدن قیمت‌ حامل‌های انرژی مانند آب، برق، نفت و گاز، تمام سرمایه‌گذاری‌ها در حال متوقف شدن است.

وی با بیان این‌که اگر قیمت حامل‌های نفت، گاز، آب و برق مشخص نشود، سرمایه گذار نمی‌داند که چگونه باید برنامه‌ریزی کند، تصریح کرد: ما این نگرانی را به دولت منعکس کرده‌ایم و امیدواریم که هرچه سریع‌تر تکلیف این بخش مشخص شود. در واقع تعلل برخی از سرمایه گذاران خارجی نیز به علت مشخص نبودن قیمت حامل‌های انرژی است.

او ادامه داد: پس از حذف یارانه‌ها واحدهای صنعتی می‌توانند با مدیریت مناسب، اثرات افزایش قیمت را در درون سیستم خنثی کنند، اما در این زمینه عوامل بیرونی نگران‌کننده‌ای وجود دارد که همان نحوه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت است.

هاشمی با بیان این‌که در صورتی که دولت بتواند این طرح را به درستی اجرا کند، اثرات روانی آن نیز کنترل شده و به مرور به تعادل خواهد رسید، خاطرنشان کرد: ‌اما اگر اجرای این طرح با نوسان مواجه شود، دل نگرانی‌ها زیادتر خواهد شد که امیدواریم دولت بتواند این طرح را به خوبی اجرا کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دومین نشست از سلسه نشست‌های اقتصادی انجمن مهندسی معدن ایران افزود: اگر اصل 44 قانون اساسی با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در ابلاغیه‌ مقام معظم رهبری به درستی اجرا می‌شد، یک انقلاب اقتصادی اتفاق می‌افتاد، اما بند اول این اصل که آزادسازی است، مغفول مانده است.

وی با بیان این‌که واگذاری شرکت‌های دولتی به سازمان‌هایی همچون تامین اجتماعی و صندوق مهر امام رضا(ع) نه خصوصی سازی بلکه شبه دولتی سازی است، خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم برنامه پنجم به گونه‌ای حمایت شود که به بهتر شدن فضای کسب و کار و سرمایه گذاری در بخش مزیت‌دار معادن و صنایع معدنی منجر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet