هدر موبایل
1389/03/02 15:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون امنیت ملی:

در جنگ تحمیلی کشورهای منطقه 140 میلیارد دلار به عراقی‌ها کمک کردند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالروز فتح خرمشهر،تاکید کرد: رزمندگان اسلام با فداکاری‌های خود و اخلاص و تبعیت از ولی فقیه خرمشهر را آزاد کردند.

سید احمد آوایی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: درحالی رزمندگان مومن و فداکار سپاه، بسیج و ارتش خرمشهر را آزاد کردند که تقریبا 46 کشور جهان از عراق حمایت می‌کردند.

وی افزود: این حمایت به گونه‌ای بود که حتی فرانسه هواپیماهاى پیشرفته خود را با خلبان در اختیار عراق قرار داده بود و موشک‌های زمین به زمین روسی نیز حمایتشان را از عراق قطع نمی‌کردند.

رییس ستاد منطقه 8 سپاه خوزستان و لرستان در دوران دفاع مقدس،خاطرنشان کرد: کشورهای مرتجع منطقه نزدیک به 140 میلیارد دلار به عراقی‌ها کمک کردند و حتی بعضی از این کشورها، نیروی انسانی نیز برای کمک به آنها فرستاده بودند.

آوایی با بیان اینکه ظرف 200 سال گذشته ایران در هر جنگی بخشی از خاک خود را از دست داده است، تصریح کرد: ظرف 200 سال گذشته یک میلیون کیلومتر مربع از خاک خود را از داده‌ایم و در تنها جنگی که ایران توانست از تمامیت ارضی خود دفاع و آن را حفظ کند، 8 سال دفاع مقدس بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه بین رزمندگان اسلام در آن زمان رقابت بر سر شهادت بود،گفت: رزمندگان غیور و مومن زمانی که به جبهه می‌آمدند تنها در فکر شهادت و رفتن به خط مقدم بودند و اگر از آنها خواسته می شد که پشت جبهه پشتیبانی کنند، ناراحت می‌شدند.

آوایی رمز پیروزی در جنگ تحمیلی را تبعیت از ولی فقیه عنوان کرد و گفت: در آن زمان از نظر توان نظامی و امکانات به هیچ وجه قابل مقایسه با عراق و حامیانش نبودیم اما تبعیت از ولی فقیه و همچنین خلوص نیت و حقانیت رزمندگان جان برکف اسلام رمز پیروزی در جنگ بود.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر از نظر تجهیزات و سازماندهی و آموزش و تجربه قابل مقایسه با روزهای اول جنگ نیستیم،گفت: برگزاری مانورهای موفق دریایی ارتش و سپاه نشانگر این مطلب است و در حال حاضر نیروهای دریایی سپاه و ارتش ایران حرف اول را در منطقه می‌زنند.

آوایی تاکید کرد: در زمان جنگ سازماندهی و امکانات لازم را نداشتیم اما به لطف خدا امروز از تجربه 8 سال دفاع مقدس برخورداریم و همچنین تجهیزاتی داریم که به دست متخصصین داخلی ساخته شده است.

این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس همچنین،تصریح کرد: اگر بخواهیم دشمن چشم طمع به خاک و ارزش‌های انقلاب ما نداشته باشد، تنها راه آن تبعیت از ولی فقیه است.

وی ادامه داد: اگر این احساس در دشمن به وجود آید که ما منسجم و گوش به فرمان رهبری هستیم قطعا چشم طمع و این خیال خام را از سر بیرون خواهد کرد و لحن آنها نیز نسبت به ما تغییر می کند.

آوایی در ادامه با ابراز امیدواری به اینکه بتوانیم دوباره روحیه فداکاری سال‌های دفاع مقدس را احیاء و حفظ کنیم،خاطرنشان کرد: رزمندگانی که در جنگ بودند چه سپاهی، بسیجی و چه ارتشی در فکر امکانات مادی و تجملات دنیا نبودند و یک حالت یک رنگی و صداقت وجود داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اضافه کرد: در دوران 8سال دفاع مقدس،چیزی به عنوان مسایل قومی و خطی و جناحی وجود نداشت و تنها مساله مهم، مسابقه برای فداکاری بود و هر کس سعی می‌کرد آنچه که دارد در جهت حفظ کشور و تمامیت ارضی و ناموس این مملکت و در جهت بالا بردن نام ایران در طبق اخلاص بگذارد.

وی ادامه داد: همین امر باعث شد که صدام جنایتکار با آن همه حمایت شکست خورده و ذلیل شود و چنان ارتش آن از هم پاشیده شود که دیگر قدرت مقابله با هیچ چیز دیگری را نداشته باشد.

آوایی به جنگ عراق با کویت و حمله آمریکا به عراق اشاره کرد و گفت: شکست‌ های بعدی عراق به دلیل این بود که رزمندگان ما در جنگ، ارتش عراق را منهدم کرده و چیزی از آن باقی نگذاشته بودند.

نماینده مردم دزفول در مجلس در ادامه سخنان خود از شهید جهان آرا یاد کرد و گفت:بنده و شهید جهان‌آرا از سال 51 و قبل از انقلاب در زندان بودیم و آن زمان ایشان 17 سال داشت. بعد از زندان هم سال‌ها در کنار همدیگر با رژیم شاه مبارزه کردیم و مدت‌ها فراری و مخفی بودیم.

وی اظهار داشت: شهید جهان‌آرا به عنوان کسی که پایه گذار سپاه خرمشهر و فرمانده این سپاه بود، با مزدوران صدام در خوزستان و با کسانی که به دنبال جداسازی خوزستان بودند با شهامت و شجاعت جنگید.

آوایی تاکید کرد:خداوند شهید جهان‌آرا را طوری هدایت و تربیت کرده بود که در روزهای سخت از این کشور دفاع کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه امیدواریم نسل جدید قدر آن فداکاری‌ها را بدانند،تاکید کرد: اگر امروز در جامعه امنیتی وجود دارد به علت آن فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌ها بوده و انشاءالله که نسل جدید از آنها الگو بگیرند و آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet