هفته دفاع مقدس
1389/03/02 19:58:00
سرویس سیاسی
به رغم مخالفت دولت آذربایجان؛

منطقه قره باغ انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند

**منطقه قره باغ که مدتهاست مورد مناقشه آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است، انتخابات پارلمانی برگزار می کند.

به گزارش خانه ملت به نقل از رویترز، منطقه قره باغ  آذربایجان، که از سوی هیچ کشوری تاکنون به رسمیت شناخته نشده است و همچنان کشورهای آذربایجان و ارمنستان برای مالکیت آن اختلاف دارند، روز یکشنبه انتخابات پارلمانی برگزار می کند.

بر اساس این گزارش، در انتخابات پارلمانی قره باغ، چهار حزب و 40 کاندیدا برای دست یابی به 33 کرسی پارلمان این منطقه رقابت می کنند و دوره نمایندگی در این پارلمان پنج سال در نظر گرفته شده است.

گفتنی است، این منطقه کوچک کوهستانی که بیشتر ساکنان آن ارمنی هستند بعد از جنگی که در اوایل دهه 90 میلادی که منجر به کشته شدن 30 هزار نفر شد، از کشور آذربایجان جدا شد اما تا کنون هیچ کشوری استقلال این منطقه را تایید نکرده است.

لازم به ذکر است، در حالی بیشتر کاندیداهای انتخابات پارلمانی قره باغ  بر استقلال این منطقه پافشاری می کنند که برخی دیگر از کاندیداها، خواستار ملحق شدن مجدد این منطقه به کشور ارمنستان هستند.

 بر اساس این گزارش، دولت آذربایجان انتخابات پارلمانی قره باغ را غیرقانونی خوانده است و ستاد مرکزی انتخابات آذربایجان برگزاری این انتخابات را بازی جدیدی تعبیر کرد که با قانون اساسی آذربایجان و معیارهای قانون بین المللی تعارض دارد.

این ستاد همچنین  انتخابات پارلمانی قره باغ را نشان دهنده سیاست اشغالگرانه  ارمنستان دانسته است .

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است، ستاد انتخابات  و وزارت خارجه آذربایجان به ناظران انتخاباتی هشدار داد تا نظارت این انتخابات را بر عهده نگیرند ، اما مقامات این منطقه می گویند انتخابات پارلمانی قره باغ نشان دهنده تمایل آنها به ایجاد نهادهای دموکراتیک است.

این درحالی است، که دولت آذربایجان به همچنان خواستار ملحق شدن قره باغ به این کشور است و 15 سال میانجیگری های مختلف برای برقراری صلح  پایدار در این منطقه ناموفق بوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet