هدر موبایل
1389/03/03 16:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی:

گروه وین به نامه ایران پاسخ مثبت بدهد

**نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارسال نامه جمهوری اسلامی ایران به آژانس در مورد بیانیه تهران اظهار داشت: واکنش منطقی گروه وین به این نامه باید پذیرش بیانیه تهران میان ایران، ترکیه و برزیل باشد.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایرنا با بیان این مطلب تاکید کرد: گروه وین باید از بیانیه تهران که با حسن نیت ایران و همکاری 2 کشور برزیل و ترکیه انجام گرفته، استقبال کند.

وی با اشاره به اقدام اعتماد ساز جمهوری اسلامی ایران در قبول ارسال اورانیوم کم غنی شده به ترکیه به صورت امانت تا دریافت سوخت 20 درصد مورد نیاز نیروگاه تهران تصریح کرد: این مسئله همان چیزی است که آنها از اول می خواستند و با پیگیری های 2 کشور برزیل و ترکیه به نتیجه رسیده است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد گروه 1+5 و به ویژه آمریکا از نقشی که برای ترکیه و برزیل در نظر گرفته بودند و اقدامی که صورت گرفته است، خشنود نیستند و این نقش را در حد این دو کشور نمی دانند.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا گفت: آمریکایی ها به جای پذیرش بیانیه تهران، به سمت فضا سازی در شورای امنیت سازمان ملل و ارائه یک پیش نویس قطعنامه دیگر علیه کشورمان پیش رفتند تا فشار و تهدید را بر ایران افزایش دهند.

وی با بیان اینکه گروه 1+5 باید به مقررات و قوانین بین المللی احترام بگذارد، تصریح کرد: اگر این گروه از بیانیه تهران استقبال کنند، زمینه و مقدمات برای اجرایی شدن مبادله اورانیوم کم غنی شده با سوخت 20 درصد مورد نیاز نیروگاه تهران فراهم خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی در واکنش به اینکه هیلاری کلینتون در چین گفته است، توپ در زمین ایران است، اظهار داشت: تا قبل از بیانیه تهران، آمریکایی ها بهانه جویی می کردند که ایران آماده مذاکره نیست، به مقررات بین المللی احترام نمی گذارد و قصد ندارد تا مبادله را انجام دهد و به اصطلاح توپ در زمین ایران است اما بعد از امضای بیانیه تهران توپ به طور قطع در زمین غرب است.

نماینده مردم نیشابور خاطرنشان کرد: بندهای 8، 9 و 10 بیانیه تهران بر ادامه گفتگوها و مذاکرات با گروه 1+5 تاکید دارد و این گروه باید موضع خود را در مورد بیانیه تهران به روشنی مشخص کند.

نامه جمهوری اسلامی ایران درباره تبادل سوخت هسته ای روز دوشنبه براساس بیانیه تهران، به یوکیاآمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل داده شد.

نامه جمهوری اسلامی ایران را نفر دوم نمایندگی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز صبح باحضور نمایندگان برزیل و ترکیه در محل اقامتگاه مدیرکل آژانس به وی تحویل داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet