هدر اصلی
1389/03/03 16:42:00
سرویس سیاسی
نمایندگان استان کرمانشاه درباره عملکرد رئیس قوه‌مقننه :

مجلسی که قدرتمند باشد، حرف اول را در کشور می‌زند

**ریاست قوه‌مقننه علاوه بر وظایفی که درباره امور داخلی بر عهده دارد، می‌تواند در مجامع بین‌المللی نیز نقش ایفا کند.

قوه‌مقننه به عنوان یکی از سه رکن مهم نظام جمهوری اسلامی ایران که نقش قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن را برعهده دارد از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است خاصه اینکه کسانی که در خانه ملت حضور دارند نمایندگان مستقیم مردم در سراسر کشور هستند و از این حیث وظیفه سنگینی برعهده دارند. بنابراین کاملاً واضح است که ریاست چنین نهادی چه کار حساس و مهمی است. ریاست قوه‌مقننه علاوه بر وظایفی که درباره امور داخلی بر عهده دارد، می‌تواند در مجامع بین‌المللی نیز نقش ایفا کند. وجود دوستی‌های پارلمانی بین مجالس کشورها راهکاری برای ارتباط بیشتر ملت‌ها و نمایندگانش با هم جدای از مرزبندی‌های سیاسی و جناحی است و ریاست مجلس در این موضوع نقش پررنگی را ایفا می‌کند.

باتوجه به اینکه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست مجلس و هیأت‌رئیسه آن هستیم اکثریت نمایندگان بر عملکرد مثبت علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس صحه می‌گذارند و حتی فراکسیون اقلیت مجلس نیز از ریاست مجدد وی حمایت به عمل آورده است، البته لازم به ذکر است که شخص دیگری برای احراز این پست نیز اعلام کاندیداتوری نکرده.

در همین رابطه و درباره تبیین جایگاه ریاست قوه‌مقننه در امور کشور خبرنگار هفته‌نامه باختر با دو تن از نمایندگان استان کرمانشاه گفت‌وگو کرده و نظر آنها را در این‌باره جویا شده است.

جهانبخش امینی نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون انرژی مجلس در این‌باره اظهار داشت: ‌با توجه به اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی، بعد از مقام رهبری 3 قوه تعریف شدند که هرکدام وظایف مستقلی دارند و با توجه به اینکه قوه‌مقننه مسئول قانونگذاری در کشور است و به فرموده امام‌خمینی‌ (ره) در رأس امور است، اهمیت این قوه نسبت به سایر قوا بیشتر است.

امینی در ادامه تصریح کرد: مطمئناً قوایی که برتری خاصی نسبت به سایر قوا دارد ریاستش نیز از جایگاه بالایی برخوردار خواهد بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تأکید کرد: هرچه که مدیر این مجموعه مدبر و توانمند و اندیشمند باشد یقیناً اهداف مجلس، موضع‌گیری‌های آن، محور قانون‌گذاری و تصویب قوانین نیز با تدبیر و منطق همراه است و این امر باعث می‌شود تصمیماتی که این قوه می‌گیرد و موضع‌گیری‌هایش در صحنه بین‌المللی سبب ایجاد جایگاه خاص برای مجلس شودکه این جایگاه در مقابل مخالفین نظام هم کارساز است.

نماینده مردم کرمانشاه ادامه داد: مصوبات و بیانیه‌های مجلس با تدبیر رئیس‌مجلس می‌تواند جایگاه مجلس را به‌خوبی معرفی کند. من به شخصه معتقدم هر دوره که مجلس شورای اسلامی مدیریت قوی داشته مجلس همیشه حرف اول را در کشور زده است و مردم توجه بیشتری به آن کرده‌اند و هر زمان که مدیریتش ضعیف بوده قدرت به جای دیگری منتقل شده و بدیهی است که هر چه مدیریت توانمند تری در رأس مجلس باشد یقیناً کار مجلس نیز بهتر خواهد بود. فرهاد تجری نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس و نماینده مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب در خانه ملت نیز به خبرنگار باختر گفت: هم در کشور ما و هم در کشورهای تابع دموکراسی پارلمانی دنیا این امر ثابت شده که مجلس فعال و پویا تضمین‌کننده منافع عمومی مردم آن کشور خواهد بود.

تجری در ادامه افزود: کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. ضمن آنکه مقتضی است مجلس در همه امور با تعقل برخورد کند و تعامل لازم را با سایر قوا در کشور داشته باشد.

نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس تأکید کرد: با مدیریت درست و خوبی که از آقای لاریجانی دیدیم و سراغ داریم ضمن تعامل سازنده‌ای که با سایر قوا داشتند بعد نظارتی مجلس را نیز تقویت کردند و از جمله اقدامات ارزشمند ایشان به‌روزرسانی نظارت بر دیوان محاسبات است که باعث شد منابع بودجه در ردیف‌های خودش تأمین و هزینه شود و شاهد تقلب و سوء‌استفاده کمتری در این زمینه باشیم.

نماینده مردم قصرشیرین همچنین ابراز داشت: توجه به مسائل کلان و پویایی و حضور مجلس و تیزهوشی نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی از نقاط قوت این مجلس و مدیریت علی لاریجانی است، همچنین فاز جدیدی که در عرصه سیاسی ‌و بین‌المللی مورد توجه است دیپلماسی پارلمانی است که این حوزه در مجلس هشتم تقویت شده و در کل می‌توان گفت با مدیریت صحیحی که از علی لاریجانی دیدیم مجلس پویا، به روز و در جهت منافع ملی با محوریت و ارجحیت دیدگاه‌های دینی عمل کرده است که این امر ناشی از مدیریت صحیح و درایت نمایندگان حاضر در مجلس هشتم است. گفتنی است رئیس قوه‌ مقننه هر سال یک بار توسط نمایندگان حاضر در خانه ملت انتخاب و به ریاست مجلس برگزیده می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet