هدر موبایل
1389/03/03 17:14:00
سرویس سیاسی
آلیا با اشاره به برگزاری جلسه فراکسیون زنان درباره انتخابات هیات رئیسه:

هیات رئیسه زمینه حضور خانم ها را در این هیات فراهم کند

نوری**عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه این فراکسیون درباره انتخابات هیات رئیسه مجلس در جلسه چهارشنبه هفته پیش و روز یکشنبه هفته جاری خبرداد.

فاطمه آلیا در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که آیا فراکسیون زنان درباره انتخابات هیات رئیسه مجلس که قرار است روزچهارشنبه برگزار شود جلسه ای برگزار کرده است، گفت: دوجلسه در این خصوص برگزار کرده ایم که یکی از این جلسات چهارشنبه هفته پیش بود و جلسه دیگردیروز- یکشنبه- برگزار شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی با اشاره به سالی یکبار برگزار شدن انتخابات هیات رئیسه مجلس و کمیسیون ها های تخصصی آن، اظهارکرد: پس از برقراری نظام اسلامی در کشور، انتظار داخلی، ملی و بین المللی از خانم های فعال جمهوری اسلامی ایران این است که در بخش های مختلف جامعه و بخصوص هیات رئیسه و کمیسیون های تخصصی مجلس حضور جدی داشته باشند.

نماینده تهران در خانه ملت براین اساس به داوطلبی خانم های نماینده برای عضویت در هیات رئیسه  مجلس و کمیسیون های تخصصی آن در طی سال های گذشته و امسال اشاره کرد و گفت: خانم های نماینده معمولا با رایزنی ها و مشورت هایی که با اعضای هیات رئیسه مجلس انجام می دهند خود را داوطلب عضویت در این هیات می کنند.

آلیا با بیان اینکه برای عضویت خانم ها در هیات رئیسه و کمیسیون های تخصصی مجلس خود هیات رئیسه باید زمینه حضور آنان را فراهم آورد، خاطرنشان کرد: معمولا در خود فراکسیون زنان جلساتی برگزار می شود تا افرادی که در این فراکسیون برای عضویت درهیات رئیسه تمایل دارند انتخاب شده و به مجلس معرفی شوند.

عضو فراکسیون زنان مجلس در عین حال با اشاره به نوع نگاه آقایان نماینده به بحث حضور زنان در جمع اعضای هیات رئیسه مجلس، خاطرنشان کرد: آقایان علی رغم اینکه خودشان در همه محافل مورد سوال قرارمی گیرند که چرا از حضور خانم ها در هیات رئیسه مجلس و یا کمیسیون ها استفاده نمی شود، خود این بزرگواران در رای دادن نسبت به خانم ها کم لطفی می کنند.

آلیا در این راستا برای انتخابات هیات رئیسه سال جاری مجلس نیز از انتخاب عفت شریعتی برای دبیری هیات رئیسه و زهره الهیان برای تصدی کارپرداز فرهنگی در جلسه فراکسیون زنان خبر داد و گفت: با وجود معرفی این نمایندگان زن، در جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان که روز یکشنبه برگزار شد، این خانم ها حائز اکثریت آرا برای عضویت در هیات رئیس مجلس نشدند.

وی یادآورشد: سازوکار مصوب و پذیرفته شده اصولگرایان در مجلس این است، کسانی که در مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رای لازم را برای عضویت در هیات رئیسه مجلس بدست نیاورند، مجاز نیستند در لیست معرفی شدگان نهایی برای رای گیری رسمی در صحن علنی مجلس نامزد شوند. آلیا درباره این سازوکار اصولگرایان برای انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس، توضیح داد: این یک توافقی است که همه اعضای فراکسیون اصولگرایان ملزم به رعایت آن هستند، اگر چه برای رعایت آن هم منعی ندارند.

عضو فراکسیون زنان مجلس در پایان براساس این روال فراکسیون اصولگرایان مجلس، اعلام کرد: چون خانم های معرفی شده به این فراکسیون برای عضویت در هیات رئیسه مجلس نتوانستند در مجمع عمومی این فراکسیون رای لازم را بدست آورند، فردا نماینده ای برای عضویت در هیات رئیس مجلس نخواهند داشت.

انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای سال سوم فعالیت مجلس هشتم روز چهارشنبه برگزار می شود.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet