هدر اصلی
1389/03/03 17:43:00
سرویس اقتصادی
در همایش برنامه پنجم توسعه ارائه شد؛

توسعه باید با محوریت جوانان صورت گیرد

**جامعه جوان ایران هم از بالاترین ظرفیت تولید اطلاعات و دانش برخوردار است هم بیشترین مصرف کننده را پوشش می دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در همایش برنامه پنجم توسعه محمود حاجیلی- دبیر انجمن فناوری اطلاعات کشور با ارائه مقاله ای در خصوص مکانیزمهای توسعه در حوزه جوانان بارویکرد فناوری اطلاعات آورده است:

جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که از جمعیت بسیاری بالایی جوانان برخوردار است و این مهم باعث می شود که نگاهی ویژه به این سطح جامعه وجود داشته باشد. جوانان هم بزرگترین تولید‌کننده دانایی و اطلاعات در جامعه هستند و هم بیشترین مصرف‌کننده اطلاعات.

در این مقاله آمده است: جامعه جوان علاقمند به تحصیل و دانایی ما، از بزرگترین و گسترده‌ترین شبکه آموزشی (عمومی و عالی) برخوردار است که هم بالاترین ظرفیت تولید، اطلاعات و دانش را در اختیار دارند و هم بیشترین مصرف‌کننده اطلاعات را پوشش می‌دهند. جوانان ایرانی از احساس عقب‌ماندگی  رنج می‌برند و بدنبال پیشرفت و توسعه از طریق تحصیل و دانایی هستند دسترسی به فنـّاوری اطلاعات مهمترین بستر برای برخورداری از دانایی است. با توجه به تأکید برنامه‌های ارائه شده از سوی مجامع بین‌المللی و لزوم هماهنگی برنامه‌های ملی کشورها با آنها به‌منظور کسب شاخص‌های لازم در تعیین جایگاه و تراز متناسب با شأن نظام در امور مربوط جوانان، لازم است توسعه در زمینه‌های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی با محوریت جوانان صورت گیرد. زیرا توسعه پایدار مبتنی است بر توسعه منابع انسانی و جوانان محور توسعه منابع انسانی‌اند. و فنـّاوری اطلاعات به عنوان یک راهبرد اساسی توسعه در عصر دانش می‌تواند ابزاری کلیدی برای توسعه جوانان بشمار آید.

ازاین رو در این تحقیق ضمن برشمردن اصول پایه و مبانی نظری، در بخش اول به ضرورت برنامه ریزی در حوزه جوانان می پردازد و در بخش دوم برنامه ها و راهبردهای توسعه و اقدامات عملی به سازمانهای دست اندرکار جوانان را  به عنوان راهبردهای توسعه در حوزه جوانان ارائه می نماید. برنامه راهبردی با در برداشتن اهداف کلان ، اختصاصی و کمی به ارائه راهیردها و رویکردها می پردازد و در نهایت سیاستها و خط مشی های اجرایی را تعیین می نماید. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet