هدر موبایل
1389/03/03 10:07:00
سرویس اقتصادی
رئیس مجلس در همایش بررسی برنامه پنجم توسعه:

تصویب برنامه پنجم باید با اسلوب علمی صورت گیرد

**"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تهیه و تدوین برنامه پنجم باید با اسلوب علمی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش برنامه پنجم توسعه گفت: در بررسی برنامه پنجم توسعه باید نکاتی را مورد توجه قرار داده باید بدانیم برنامه پنج ساله را برای چه چیزی تدوین می کنیم برای این است که تکلیف کشور را در یک بازه پنج ساله مشخص کنیم و سمت و سو بدهیم حرکت کشور را به سمت سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام.

وی افزود:در واقع یک تصمیم با اسلوب علمی صورت بگیرد که ما بتوانیم آن سیاستهای کلان را ببینیم و وضعیت موجود را درست فهم کنیم.

لاریجانی گفت: در این فاصله پنج ساله باید جستمان را تعریف کنیم و اگر نتوانیم این مساله را درست تخمین بزنیم و یا با حرفهای کلی عبور کنیم در واقع این جستمان را تعریف نکرده ایم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در همایش ملی بررسی برنامه پنجم توسعه با بیان اینکه مجلس به تعبیر رهبر فرزانه بخش نرم افزاری نظام است ما این درس را دادیم که تحقق نرم افزار بودن نظام به این است که ما حامل فکر فرهیختگان باشیم یعنی بسترهایی فراهم کنیم که اندیشمندان دانشگاهی بتوانند فرصت پیدا کنند با پارلمان ایران مرتبط باشند و افکار خود را منتقل نمایند.

وی افزود: نمایندگان مجلس مفتخر هستند که این وصل را داشته باشند و حامل نظریات نخبگان کشور باشند.

لاریجانی گفت: از این جهت ما ساختار مجلس را تغییر دادیم به نحوی که بخشی از معاونت های مجلس کارش ارتباط گیری با نخبگان برای جذب مشارکت آنها در تدوین قوانین و ایجاد زمینه های آن می باشد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه مرکز پژوهشهای مجلس بستر ارتباط با نخبگان را فراهم می کند گفت: این مرکز زمینه ارتباط انجمن های علمی دانشگاهی با بدنه مجلس را ایجاد و استفاده از ظرفیت نخبگان در تدوین قوانین را مثمرثمر می کند که یکی از آن برنامه ها برنامه پنجم توسعه است.

وی افزود: از طریق الگوی برنامه پنجم توسعه تکلیف کشور را در یک بازده زمانی پنج ساله مشخص می کند. در یک چنین مجمعی که نخبگان کشور حضور دارند یک همفکری تعامل پیدا می کند تا کار منقح و دقیق صورت گیرد.

لاریجانی گفت: باید توجه داشت قسمتهایی از این برنامه در این مجلس و دولت فعلی و بخش های بیشتر آن در دولت و مجلس بعدی اجرایی می شود و نمی توان اسناد آن را به صورت توافق شفاهی اجرایی کرد. باید مبنای دقیق علمی و مکتوب داشته باشد که همه افراد در این دالان حرکت کنند.

وی افزود: این که در برنامه پنج ساله قبلی چه گذشت کار تخصصی می خواهد که در هر بخش اعم از کشاورزی، صنعت، خدمات چقدر به اهداف رسیده ایم و در حال حاضر در کجا قرار داریم. باید توجه کنیم که ما در سند چشم انداز یک نقطه کاملا روشنی را هدف گیری کرده ایم و برای رسیدن به آن باید پرشهای مان در زمانهای پنج ساله کاملا تعریف شده باشد. لذا در برنامه پنج ساله چهارم این پرش را تعریف کرده ایم و باید ببینیم به آن رسیده ایم یا خیر. برخی آمار نشان می دهد که در یک زمینه هایی کاستی هایی داشته ایم. این آمارها کلان است مثلا در نرخ تورم پیش بینی 8/9 داشتیم اما عملکرد 5/15 درصد را نشان می دهد.

رئیس مجلس گفت: در رشد نقدینگی پیش بینی 20 درصد را داشتیم اما عملکرد 33 درصد را نشان داد. در متوسط نرخ سرمایه گذاری پیش بینی 5/12 درصد را داشتیم آنچه رخ داد 7/4 درصد است. همچنین در تولید ناخالص سرانه 6/6 درصد باید باشد اما 4 /3 درصد است.

این آمارها نشان می دهد که ما جاهایی ضعف داشته ایم ممکن است تخمینها دقیق نبوده و شرایط آماده نباشد و دلایل آن هم متفاوت باشد.

لاریجانی با بیان این که ممکن است در آمارها مناقشه هم صورت گرفته باشد افزود: این موضوع هم از مشکلات کشوری است که یک مرکز آمار پایه ای که همه به آن رجوع کنند نداریم. باید در این برنامه پنج ساله تکلیف آن را روشن کنیم.

وی با بیان این که یک مرکز ملی برای آمارها باید به وجود بیاید گفت: الان اینگونه نیست و این تکیه گاه وجود ندارد و این مساله برای کشور ضروری است.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام همت و کار مضاعف گفت: این فرموده رهبری به این دلیل است که باید برای پرش بعدی همت مضاعف داشته باشیم و کار مضاعف نماییم وگرنه از سند چشم انداز فاصله می گیریم و دورتر خواهیم شد.

لاریجانی تاکید کرد: اگر بنا بود که رشد متوسط 9/8 درصدی داشته باشیم به دلیل این است که در برنامه چهارم نتوانستیم آن را محقق کنیم و در برنامه پنجم باید آن را بیشتر به دوش بکشیم.

رئیس مجلس با بیان این که بسترهای حرکت برای تولید کشور باید فراهم شود گفت: باید عزمها قویتر باشد و برای این کار همت مضاعفی صورت گیرد وگرنه این پرش محقق نمی شود و فاصله مان بیشتر می شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت در سند چشم انداز نقش آفرینی ایران در منطقه در شرایط ایستایی دیگران نیست. اگر شما در بازده زمانی نتوانستید پرقدرت عمل کنید.

رئیس مجلس گفت: باید توجه داشت در سند چشم انداز این نقش آفرینی های یکه‌ی ایران در منطقه در شرایط ایستایی دیگران نیست اگر شما در بازده زمانی نتوانستید پرقدرت عمل کنید حریفها و رقیبهای منطقه ممکن است جست آنها واقعی بوده باشد بنابراین شما در مقایسه ممکن است فاصله شما بیشتر شود.

وی گفت: اگر می خواهید نقش اول را داشته باشید باید تلاش بسیار کرد و منضبط عمل کرد و با برنامه عمل نمود تا به آنجا رسید.

لاریجانی تاکید کرد: در بخشهای مختلف ما به نشانه هایی از کاستی برمی خوریم از جمله در کشاورزی، در بخش صنعت پیشرفتهایی وجود داشته اما با پیشرفت اصلی هنوز فاصله داریم.

رئیس مجلس با بیان این که باید در کشاورزی جهشی سنگین داشته باشیم گفت: البته موانعی هم وجود دارد که باید واقع بینانه دید و مجموعه شرایط را با هم سنجید پس این نکته مهمی است که وجود دارد مخصوصا در بهره وری که باید خیز بزرگ 5/3 درصدی را در نظر داشته ایم که هرگز به آن نرسیده ایم. فاصلمان زیاد است و یکی از نقائص مهم کشورمان در این امت که سطح بهره وری ما پایین است ما باید این نقطه قانونی را علاج کنیم.

وی گفت: البته تمهیداتی شده یک مقدار هم اصلاح ساختار اقتصادی کشور که عامل این بود که این اصلاح باید صورت گیرد از جمله در بخش انرژی اما بدانید که یکی از موضوعاتی که ما به آن کم توجه کرده ایم مساله بهره وری است که باید بر آن تمرکز کنیم .

رئیس مجلس گفت: باید توجه کنیم که آن سیاست های برنامه که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده پایه کار است و باید به آن برسیم و باید تلاش خود را زیاد کنیم و آن اصلی است که در تمام مواد برنامه باید بدانیم که به کدام یک از سیاستها مربوط است.

لاریجانی در ادامه گفت :بسیاری از برنامه‌های زیرساختی ما نا تمام است از این رو باید در این امر تمهید کرد لیست بلند و بالا از پروژه‌ها دادن کار عاقلانه‌ای نیست و ما نباید در بودجه‌ها با لیست‌هایی از پروژه‌ها مواجه باشیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه تعاریف متفاوتی از عدالت وجود دارد گفت : فکر می‌کنم بسیاری از کارهای کشور تحت تاثیر همین موضوع قرار می‌گیرد لذا باید تعریف روشنی از عدالت صورت بگیرد، اینکه ما منابع کشور را همانند نفت و گاز توزیع می‌کنیم خلاف عدالت است .

رئیس مجلس افزود : توزیع منابع کشور خلاف عدالت است این مسئله عامل ایستایی است چرا که انسان‌ها استعدادهای مختلفی دارند و این استعدادها جزء امور فطری آن‌ها است.

لاریجانی خاطر نشان کرد :  عدالت به این معنا است که این استعدادها به کمال برسند و ما مدینه را وقتی عادله می‌گوییم که استعدادها به کمال ذاتی برسند از این رو زمینه رسیدن به این کمال باید فراهم شود .

لاریجانی با اشاره به این مطلب که  در حالت ایستایی نمی‌توان استعدادی را بالفعل کردافزود :  آزادی و رقابت برای محقق شدن عدالت یک اصل است البته حق آن هم این است که لطمه به حقوق دیگران نزند .

رئیس مجلس تصریح کرد : عدالت و پیشرفت متضاد نیستند که ما می‌خواهیم آنها را ممزوج کنیم بلکه بسترهای رقابت را در کشور باید فراهم و این نکته‌ای است که ما با آن فاصله داشته و می‌توانیم به ان اولویت دهیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما می‌خواهیم مردم زندگی با کرامتی داشته باشند نه زندگی با صدقه سری؛ ما نمی‌توانیم برای رفع فقر کرامت مردم را از بین برده و کشور را به شیوه کمیته امدادی اداره کنیم و این حتما تئوری غلطی است که احساس کنیم که عدالت در حال محقق شدن است .

لاریجانی ادامه داد: هر چه کمیته امداد ظرفیتش محدودتر شود نشان می‌دهد که شاخص ما به عدالت نزدیک‌ تر شده لذا برای رفع فقر باید ایجاد شغل کرد .

وی با بیان اینکه آیا گسترش دانشگاه‌ها از جنس  پیام نور و دانشگاه آزاد اولویت دارد ی یا گسترش صنایع خرد در مناطق محروم گفت : سمت و سوی سرمایه‌گذاری باید به سمتی باشد

که حداقل‌ها محقق شود و لذا اجرای اصل 44 یکی از زمینه‌هایی بود که قصد داشت فقر را زدوده و عدالت را محقق کند .

لاریجانی تصریح کرد: برخی سرمایه‌گذاری‌ها در داخل و خارج ضرورت ندارد مثلا اینکه 50 میلیارد در خارج سرمایه‌گذاری شود مهم است یا ایجاد کارخانه در مناطق محروم؟ باید قبول کنیم مسیری که در مورد نفت و گاز طی می‌شود به نفع کشور نیست

ویبا بیان اینکه : سرمایه باید عامل حرکت  باشدگفت :  سرمایه نفت، گاز و معادن باید عاملی برای حرکت  باشد نه عامل توقف .

رئیس مجلس با اشره به اینکه  ما خوشحالیم که صندوق توسعه ملی در مجمع تصویب شده است افزود :  اما باید توجه داشت که اجرای آن بر عهده دولت است و مجلس هم باید بر آن نظارت داشته باشد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با  اشاره به فرا رسیدن سالروز فتح  خرمشهر گفت :انصافا آزادی خرمشهر حادثه‌ ای بی‌ بدیل در طول تاریخ انقلاب بود البته صیانت از آن صرفا به این نیست که ما در سالگرد ان  قدرش را بدانیم بلکه باید در طول زمان به آن امتداد داده و در آینده نیز آن را تکرار کنیم..

رئیس مجلس گفت : حماسه خرمشهر حادثه‌ای تاکتیکی نبود بلکه مولفه‌هایی داشت که در تحلیل این موضوع بیان  شده است.

رئیس مجلس با اشاره به فرمایشات امام خمینی ره گفت :  امام فرمودند که آزادی خرمشهر به دست خداوند صورت گرفت؛ فهم این معنا بسیاری از مسائل را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد .  

رئیس مجلس تصریح کرد: در حادثه خرمشهر زمانی که یاس‌ها و نا امیدی‌هایی وجود داشت ما پیروز شدیم و این پیروزی بدون حضور و وجود سربازان الهی امکان‌پذیر نبود. البته حفظ روحیه جهادی هم در این مسیر بسیار مهم بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه  در آزادی خرمشهر عامل مهمی که به نیروهای ما کمک کرد، مسئله حفظ روحیه جهادی بود گفت: اگر تاکتیک‌های متعارف هم در عملیات آزادسازی خرمشهر انجام می‌شد ولی روحیه جهادی رزمندگان حفظ نمی‌شد امکان آزادی خرمشهر وجود نداشت؛ اگر در جنگ 33 روزه لبنان هم پیروزی حاصل شد حفظ روحیه جهادی عامل اصلی بود .

وی گفت : امروز در صحنه بین‌الملل کشورهایی که دست از جهاد برداشته‌ ذلیل شده‌اند حتی اگر قیافه‌ و ظاهر خوبی داشته باشند اما در عین حال کشورهایی که لباس جهاد بر تن کرده و روحیه جهادی خود را حفظ کردند در مجال‌های مختلف به فتوحاتی دست یافتند .

رئیس مجلس همچنین با بیان اینکه ما در حماسه آزادسازی خرمشهر با حریف کوچکی مواجه نبودیم،گفت : آمریکایی‌ها و بسیاری از کشورهای غربی و شرقی و البته برخی کشورهای منطقه پشت مساله  حمله به ایران حضور داشتند و  آمریکایی‌ها درآن زمان تصمیم گرفتند که برای جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری کنند لذا چراغ سبز بزرگی به صدام نشان دادند .

لاریجانی با اشاره به اینکه  آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب مرتبا در مسیر انقلاب سنگ‌اندازی کرده‌اند گفت : در زمان جنگ می‌گفتند توازن قوا در منطقه به هم خورده و این همان حرفی است که اخیرا بارها آن را تکرار کرده‌اند ،ما نباید فراموشکار باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet