هدر اصلی
1389/03/03 19:58:00
سرویس اقتصادی
در همایش ملی بررسی برنامه پنجم توسعه ارائه شد

فرصت ها و چالش های استراتژیک در بخش کشاورزی

**در همایش ملی بررسی برنامه پنجم توسعه مقاله ای در بخش کشاورزی تحت عنوان فرصت ها و چالش های استراتژیک ارائه شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت رامین امینی عضو صندوق بیمه کشاورزی نویسنده این مقاله است. او در مقاله آورده است بخش کشاورزی به عنوان بخش استراتژیک  اقتصاد و تامین کننده غذا به عنوان اصلی ترین وابتدایی ترین نیاز های انسانی به شمار می آید.
 امینی برخورداری از اقلیم خشک ونیمه خشک و ثلث میانگین بارندگی جهان به علاوه 3 برابر میانگین تبخیر و تعرق جهانی را عامل آن می داند تا ایران اقلیمی خشک و شکننده داشته باشد و کشاورزی  ما بسیار حساس و تأثیر پذیر باشد، به گونه ای که از 40 نوع بلیه طبیعی ثبت شده در جهان 31 نوع آن در ایران رخ می دهد. از این روی میهن ما در فهرست 10 کشور نخست بلاخیز جهان به شمار می آید.
در این مقاله با در نظر گرفتن ملاحظات اسناد بالادستی از جمله برنامه چشم انداز بیست ساله ، سیاست های کلی نظام به ویژه سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه کشور و سیاست های کلی اصل 44تدوین شده و با نگاهی ژرف نگر به وضعیت غذا وکشاورزی  وفرصت ها وتهدیدها و چالش های بخش کشاورزی از جمله مباحث بنیانی  وساختاری همچون آب ، بهره وری ، وضعیت کنونی اختصاص یارانه ها در هر زیر بخش وچگونگی ساز وکار هدفمندی آنها به سمت وسوی یارانه های تولیدی و تمرکز زدایی و تصدی زدایی دولت از اقتصاد کشاورزی بحث می کند.
همچنین در مقاله به موضوع آب ، ریسک سیستمیک خشکسالی که در فلات ایران زمین ریشه ای دیرپای دارد اشاره شده است و در پایان در بخش بحث، تحلیل ونتیجه گیری پیشنهادهایی به ویژه مشتمل بر تغییر یا حذف واضافه نکاتی در متن ماده 130لایحه برنامه پنجم،ارائه شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet