هدر اصلی
1389/03/04 10:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون فرهنگی:

26 نهاد باید با هم کار کنند تا طرح حجاب و عفاف برروی ریل خود حرکت‌کند

**نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: این‌که مساله مبارزه با بدحجابی و بی‌حجابی را صرفا برعهده دولت بگذاریم و بعد هم منتقد آن شویم، درست نیست، ۲۶ نهاد باید با هم کار کنند تا حجاب و عفاف برروی ریل خود حرکت کند.

بهروز جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، در خصوص آخرین وضعیت طرح حجاب و عفاف در مجلس، اظهارداشت : طرح حجاب و عفاف از سوی شورای عالی فرهنگی در سال 84 به تصویب رسید و بیش از 25 نهاد درگیر آن بوده و در این زمینه مسوولیت داشتند، ولی متاسفانه متوقف مانده و اجرا نشده است.

وی افزود: در حال حاضر عزمی برای این بحث بین مجلس، دولت و مراجع به وجود آمده است، ولی این‌که هم‌اکنون در چه مرحله‌ای است باید گفت در مرحله‌ی توقف است و این‌که چه بخشی باید در این زمینه حرکت کند، باید گفت حرکت‌هایی شروع شده و دولت در حال انجام کارهای زیربنایی خوبی در این راستاست و کارگروه‌های خوبی هم در وزارت کشور تشکیل شده و نهاد اجتماعی آن به خوبی بر روی این مساله مشغول به کار است. اینها به این سمت حرکت می‌کنند که یک نظارت همگانی را ایجاد کنند و در حال تهیه‌ی طرح صیانت از حریم افراد و مسائل اجتماعی مربوط به آن هستند.

این نماینده‌ی مجلس با تاکید بر یکی‌کردن دیدگاه‌ها در این خصوص گفت: دیدگاه دولت، نیروی انتظامی و دستگاه‌های فرهنگ باید در بحث حجاب یکسان شود و در موارد خاص نیز باید با پدیده‌ی بدحجابی و بی‌حجابی برخورد شود و هدف واحدی هم ارائه شود، یعنی به‌گونه‌ای باشد که با سخت‌گیری‌هایی که بعضا در طول این چند سال صورت گرفته، در حال حاضر با مشکل مواجه نشویم و این گونه هم نباشد که هرکس بتواند از این وضعیت سوء‌استفاده کند.

نماینده مردم سمیرم در خانه ملت با اشاره به خواست نمایندگان مجلس از دولت برای ارائه‌ی سریع لایحه‌ی امر به معروف و نهی از منکر به مجلس گفت: دولت در حال کار کردن بر روی طرح حجاب و عفاف است.

این نماینده مجلس یکسان‌سازی سلیقه‌ها و برداشت‌ها از نحوه‌ی اجرای این طرح را مهم‌ترین و اولین گام در این بحث دانست.

وی بر عدم افراط و تفریط در این قضیه تاکید و خاطرنشان کرد: برای عدم ایجاد مشکل در این خصوص باید از افراط و تفریط پرهیز کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عدم توجه دولت به این‌که ورود او به این قضیه باعث بدبینی قشری به دولت می‌شود را مورد توجه قرار داد و در این رابطه تصریح کرد: دولت در این زمینه وظیفه دارد. برقراری نظم و امنیت عمومی اصلا وظیفه حاکمیت و دولت است. امنیت و نظم هم تنها مختص امنیت و نظم فیزیکی نیست، بلکه امنیت روانی و اجتماعی جامعه را هم شامل می‌شود، لذا نمی‌توان گفت دولت نباید وارد شود، چون قشری به آن بدبین می‌شوند، منتهی باید این اجازه را به دولت داد که متناسب با برنامه‌ریزی که انجام می‌دهد، عمل کند، نه این‌که طرح و روش خاصی را به دولت دیکته کنند.

به نظر او، وقتی از دولت انتظار عمل در این راستا داریم، باید اختیار برنامه‌ریزی را هم به او بدهیم.

جعفری، لازم دانست که مساله مقابله و مبارزه با بدحجابی و بدحجابی از دولت شروع شود و دراین زمینه افزود: البته هرکسی باید این مساله را از خود شروع کند نه تنها از دولت، منتهی چون دولت با توده مردم و مردم با نهادهای دولتی سروکار دارند، باید بحث حجاب و عفاف به‌صورت الگویی از خود دولت، دستگاه‌ها و ادارات شروع شود، لازمه‌اش هم این است که اگر قرار است دولت لایحه‌ای بدهد قطعا از دستگاه‌های اجرایی شروع و برنامه‌ریزی‌اش هم بر همین مبنا باشد و این یک ضرورت است.

جعفری در خصوص جلوگیری از ارائه‌ی صرف شعار در مقابله با بدحجابی گفت: این یک بحث فرهنگی است . اگر مسوولان فقط بخواهند در این زمینه انجام وظیفه کنند و با تشکیل یک سمینار دراین رابطه اقدام کنند، به نتیجه نمی‌رسند، البته این کارها برای روشنگری و ترویج فرهنگ در جامعه می‌تواند مفید باشد، اما نیاز به یک کار زیربنایی و درگیری همه نهادها دارد.

به نظر وی، ضمن این‌که حوزه‌ها و علمای ما هم دراین زمینه باید به نحو مطلوب، متناسب با شرایط روز بحث حجاب را تبیین کنند و در کنار کاری که می‌خواهیم انجام دهیم جامعه را از وضعیت فعلی رهایی دهند، باید به صورت زیربنایی هم این قضیه در سیستم اجتماعی جامعه جا بیفتد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet