شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/03/04 13:24:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان استان سیستان و بلوچستان:

تأمین نظر رهبری در افزایش بهره‌وری است

**با نگاهی تحلیلی بر سیر نام‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌های بیست‌ساله رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز هر سال نتایج جالب توجهی به دست می‌دهد که بخش تازه و ناگشوده‌ای از تدابیر میان‌مدت و البته تاثیرگذار ایشان را نشان می​دهد.

آنچه از ملاحظه وضعیت موجود کشور و ظرفیت‌هاى عظیمى که در دل این کشور و ملت بزرگ نهفته است، می‌شود به‌دست آورد، این است که آنچه ما انجام داده‌ایم، آنچه مسئولان و مردم انجام داده‌اند، در مقابل آنچه که ظرفیت عظیم این کشور براى پیشرفت و رسیدن به عدالت است، کار بزرگى نیست. باید تلاش‌ها را بیش از آنچه در گذشته انجام داده‌ایم، همه انجام بدهند و خود را موظف بدانند. امسال براى اینکه ما بتوانیم آنچه را که در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ما است، انجام بدهیم و براى اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیت‌هاى کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکم‌تر و پرتلاش‌تر کنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذارى می‌کنم. به امید اینکه در بخش‌هاى مختلف، بخش‌هاى اقتصادى، بخش‌هاى فرهنگى، بخش‌هاى سیاسى، بخش‌هاى عمرانى، بخش‌هاى اجتماعى، در همه‌ عرصه‌ها، مسئولان کشور به همراه مردم عزیزمان بتوانند با گام‌هاى بلندتر، با همت بلندتر، با کار بیشتر و متراکم‌تر، راه‌هاى نرفته‌اى را بپیمایند و به هدف­هاى بزرگ خود ان‌شاءاللَّه نزدیک‌تر شوند. ما به این همت مضاعف نیازمندیم. کشور به این کار مضاعف نیازمند است. این جملات بخشی از پیام مقام معظم رهبری در آغاز سال نو است.

 ثبت و اعلان بیست موضوع مهم برای هر سال در دو دهه اخیر به‌نوعی نمایشگر نقشه راه حرکت ایران اسلامی است، این اقدام حرکتی نو و بی‌سابقه در جهان و ابتکاری ویژه در عرصه راهبری نظام محسوب می‌شود. جمهوری اسلامی در مسیر راهبردی خویش پله‌های تکامل را طی می‌کند. توجه به چشم‌انداز بیست‌ساله، برنامه‌ریزی براساس دهه پیشرفت و عدالت، داشتن برنامه توسعه پنج‌ساله و سرانجام راهبردهای یک‌ساله که خود را در قالب نام سال نشان می‌دهد، حکایت از اهتمام جمهوری اسلامی برای رسیدن به جامعه متدین و کارآمد می‌کند. اکنون تنها 15 سال تا خط پایان 1404 که آغاز برنامه بیست‌ساله دوم خواهد بود، زمان باقی مانده است و این مدت طبیعتاً باید صرف کارهای بنیادی و زیربنایی گردد. شاید از تاکید رهبر انقلاب بر «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» و نیز حرکت به سمت قطع وابستگی بودجه‌ای به نفت که راه ناگزیر ماست، می‌شد گمان برد که رویکرد سال هشتاد و نه جنبه اقتصادی خواهد داشت، اما نام جدید فقط اقتصادی هم نیست.

یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار درخصوص انعکاس پیام مقام معظم رهبری و اجرایی شدن آن می‌گوید: شعار ولی فقیه اسلام بدون درایت و تدبیر نیست. این پیام از نظر کاری و زندگی و شرایط اجتماعی تأثیر زیادی در جامعه داشته و دارد. انشاءالله که همه مسئولان محترم و دستگاه اجرایی این شعار راسر لوحه کار خود قرار داده باشند. جدگال معتقد است که نمایندگان مجلس متاثر از این شعار مسئولیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

دهقانی دیگر نماینده استان سیستان و بلوچستان معتقد است این شعار در برخی بخش‌ها عملی شده است، نماینده مردم ایرانشهر می‌گوید: افزایش کار کمیسیون‌ها در همین راستا انجام شده است، اما شورای برنامه‌ریزی استان تشکیل نشد و تدبیر‌هایی هم تا زمان تشکیل آن پیش‌بینی نشده است. اما عباسعلی نورا دیگر نماینده سیستان و بلوچستان موشکافانه‌تر به بررسی اجرایی شدن این شعار می‌پردازد و می‌گوید: به نظر من ما هنوز در همان بحث مانده‌ایم. من شخصاً کاری ندیدم که امیدوار باشم این شعار در حال عملی شدن است.

نماینده زابل و زهک به افزایش کار کمیسیون‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: منظور مقام معظم رهبری بهره‌وری از کار است. ما افزایش بهره‌وری نداشتیم. هنوز بهره‌وری پایین است. اگر ما روزی توفیق پیدا کنیم و بهره‌وری‌مان را بالا ببریم تلفات انرژی کمتری خواهیم داشت.

نورا با گلایه از این که ما متأسفانه فقط حرف می‌زنیم و کمتر عمل می‌کنیم معتقد است نیاز به زمان بیشتری داریم. این نماینده مجلس نظارت دقیق بر قوانین را رمز پیشرفت و عملی شدن این شعار می‌داند و می‌گوید: با همه انتظاراتی که می‌رفت، باز هم خوشحالم که در این مسیر افتاده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet