هدر اصلی
1389/03/04 16:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
مخبر کمیسیون اقتصادی:

سرمایه‎گذار در بازار تولید شیر سرنوشت مشخصی ندارد

**مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نبود استراتژی دقیق تولید و عرضه شیر در کشور باعث نارضایتی دامداران و تولید کنندگان عمده شیر شده است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا خباز، با بیان این مطلب،افزود: نبود استراتژی بلند مدت و دقیق برای تولید و عرضه شیر باعث شده که قیمت آن با تصمیمات روزمره تعیین شود که منجر به نارضایتی تولیدکنندگان شده است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کم توجهی وزارتخانه های کشاورزی و بازرگانی به قیمت خرید پایین شیر از دامدار، تاکید کرد: قیمتی که چهار سال پیش دو وزارتخانه با تاکیدات مجلس تعیین کردند با قیمت واقعی آن فاصله دارد و باعث شده که تولیدکننده با ضررهای مالی مواجه شود.

وی با عنوان این‌که در بازار تولید شیر که در دست طبقه محروم جامعه است، سرمایه گذار سرنوشت مشخصی ندارد، افزود: باید برنامه بلند مدتی برای صنعت شیر کشور تدوین شود تا سرمایه گذار حتی از وضعیت 15 سال آینده خود مطلع باشد تا با اطمینان و آگاهی به فعالیت ادامه دهد.

خباز تاخیر دولت در پرداخت یارانه کارخانجات فرآوری شیر را از دیگر مشکلات این صنعت دانست و گفت: برای حمایت از صنعت و تولید، دولت باید برنامه های تشویقی را افزایش دهد و یکی از راه‎های آن پرداخت به موقع کمک های مالی است که گاه تاخیرهای زیادی در آن مشاهده می شود.

وی توزیع نامناسب شیر را از دیگر مشکلات این صنعت عنوان کرد و افزود: شیر یارانه‌ای حق تمام مردم جامعه است که متاسفانه با توزیع نامناسب و تبعیض آمیز در برخی از مراکز پخش، بسیاری از مردم جامعه از آن محروم می مانند.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با اشاره به قانون هدفمند کردن یارانه ها، پرداخت نقدی یارانه شیر در بین تمام مردم جامعه را اقدامی مفید برای رفع تبعیض های توزیع شیر دانست و گفت: در صورتی که دولت در اجرای این طرح موفق عمل کند و نظارت صحیحی نیز بر نحوه مصرف یارانه شیر خانواده ها داشته باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم که سرانه مصرف شیر افزایش می‌یابد.

خباز همچنین با دفاع از طرح تشکیل خانه شیر گفت: اگر تمام تولیدکنندگان شیر، یک واحد صنفی برای خود داشته باشند و این واحد مانند خانه کارگر یا خانه کشاورز توانمند و با قدرت وارد عرصه شود، دستگاه‌های تصمیم گیر و تصمیم ساز از مشکلات این صنعت مطلع شده، با آگاهی از این مشکلات تغییراتی در برنامه های فعلی خواهند داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet