هدر اصلی
1386/10/25 16:50:00
سرویس بین الملل
دبیرکل مجمع مجالس آسیایی:

ایجاد بازار یکپارچه انرژی در آسیا موجب بالا رفتن تضمین می شود

سید محمد هادی نژاد حسینیان دبیرکل دبیرخانه دائمی مجمع مجالس آسیایی طی نشستی مطبوعاتی به توضیح برنامه عمل برای ایجاد بازار یکپارچه انرژی در آسیا و همگرایی آسیایی پرداخت.

نژاد حسینیان در ابتدای این نشست درخصوص برنامه عمل برای ایجاد بازار یکپارچه انرژی در آسیا گفت: با ایجاد این بازار یکپارچه در آسیا تولیدگان موظف نیستند تا محصول خود را حتماً به آسیا بفروشند اما با ایجاد این سیستم همگرایی برای هیچ کشوری به صرف نخواهد بود که خارج از این برنامه عمل کند.

 وی افزود: این ساختار که هزینه ها را کم می کند موجب بالا رفتن تضمین می شود و دارای ویژگی قدم به قدم است.

وی در خصوص آغاز به کار کمیته انرژی گفت: با کمترین تعداد کشورها هسته مرکزی تشکیل می شود و کار آغاز خواهد شد، چرا که اگر در چهار سالی که ریاست مجمع با ایران است بتوانیم این کار را صورت دهیم خدمت بزرگی به آسیا نموده ایم.  

نژاد حسینیان در مورد علت موفقیت اروپا در این خصوص گفت: برخی معتقدند که اروپا به دلیل داشتن یک فرهنگ و مذهب توانسته به یکپارچگی برسد، ولی جهانی شدن مرز بین فرهنگها را برداشته و در جهانی شدن توجه کشورها به فرهنگ خود بیشتر شده است.

وی همچنین درخصوص ضمانت اجرایی کمیسیون انرژی که عربستان، ایران ، روسیه ، عراق ، اندونزی، و کویت عضو هستند گفت: یکی از چالش های بزرگ مجمع این است که در اروپا مجمع به خواست دولتها تشکیل شده ولی در آسیا مجالس تشکیل دهنده آن هستند و دولتها تعهدی به اجرای آن ندارند، معتقدیم تصمیمات A.P.A نباید الزامی باشد و باید آنرا اختیاری عنوان کنیم.

وی در خصوص لزوم تشکیل بازار انرژی گفت: از طریق این کمیته به غرب آسیا که تولید کننده و شرق آسیا که مصرف کننده است این امکان داده می شود تا با اطمینان خرید و فروش کنند .

نژاد حسینیان در مورد استقبال اعضاء از نشست سال جاری در تهران گفت: 31 کشور از 40 کشور در این اجلاس شرکت کردند و همه اعضاء به همگرایی اعتقاد دارند ولی همه یک دیدگاه مشترک را دنبال نمی کنند و برخی معتقدند که کار بسیار طولانی است و باید بگذاریم کشورها کم کم با آن آشنا شوند .

وی تصریح کرد: باید از تجربیات دیگر کشورها استفاده کنیم، چرا که همه سازمانها با مشکلاتی از این قبیل سرو کار دارند و باید برای از بین بردن این مشکلات تلاش شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet