هدر اصلی
1389/03/05 11:46:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان سیستان و بلوچستان تاکید کردند

نقش حیاتی نمایندگان مجلس در ارائه مصوبات زیست‌محیطی حیاتی

**نظام محیط ‌زیست باید استاندارد‌سازی شود و نظارت دقیق هم به دنبال داشته باشد.

ایران با استناد به شواهد تاریخی صاحب عنوان اولین حافظان جنگل در دنیا است که قدمتی 2500 ساله دارد. خشایارشاه نسبت به حفاظت از جنگل‌ها و درختان علاقه زیادی داشت و در یکی از لشکرکشی‌های خود به آسیای صغیر برای نخستین بار دستوری در مورد حفاظت از یک منطقه جنگلی را صادر و بدین ترتیب نخستین منطقه حفاظت شده جهان را بنا نهاد. کشور ما همچنین پرچمدار یکی از مهمترین کنوانسیون‌های جهانی محیط‌زیست تحت عنوان کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالاب‌ها بوده و این موضوع بیانگر نقش قابل توجه و شاخص کشور در عرصه محیط‌زیست است. نقش ایران در این زمینه به عنوان پشتوانه عظیم مفاهیم و آموزه‌های مذهبی نیز بسیار راهگشا بوده و هست. در کتاب مقدس ایرانیان باستان نیز، بارها و بارها بر حفظ و حراست از درختان و عدم ‌آزار حیوانات و آلوده نساختن آب تأکید شده است. در کلام بزرگان دین اسلام و کتاب آسمانی قرآن نیز به کرات بر اهمیت حفظ طبیعت و پاسداری از مواهب آن توصیه شده است.

سازمان ملل امسال را سال جهانی تنوع زیستی نامگذاری کرده است و اول خرداد روز جهانی تنوع زیستی بود. حفاظت از محیط‌زیست از مؤلفه‌های مهم عدالت، توسعه پایدار و شکوفایی جوامع در جهان کنونی محسوب می‌شود؛ بنیادی که کشور ما نیز نیازمند توجه شایسته به آن است. در واقع بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم در کنار آزادی و برابری از حقوق اولیه بشر به شمار می‌آید. این حق و دسترسی به آن برای همه آحاد جامعه، در تعریف عدالت نیز نهفته است زیرا تخریب و آلودگی محیط‌زیست لطمات جبران‌ناپذیری را به مردم و به خصوص به طبقه فقیر وارد می‌سازد. بنابراین در نگاهی جامع به بحث عدالت نمی‌توان موضوع محیط‌زیست را نادیده گرفت. اکنون با توجه به شرایط نگران‌کننده محیط‌زیست کشور، توجه دولتمردان به حفاظت از آن ضرورت داشته و می‌بایست در محوریت برنامه‌های توسعه‌ای و اقتصادی در ابعاد صنعتی و کشاورزی قرار گیرد.

برخی کارشناسان معتقدند، قوانین زیست‌محیطی کشور ما بسیار قدیمی هستند و باید آنها را به‌روز کنیم. گفتنی است قدیمی‌ترین قانون مربوط به محیط‌زیست مصوب 28/3/1353 است که قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست نام دارد و بعد از آن اصل پنجاهم قانون اساسی است که مصوب 12/9/1358 است و به دنبال این قوانین، قوانین دیگری برای حفاظت از محیط‌زیست نوشته نشده است اما با این اوصاف، خبر ناگوار این است که ایران در شاخص‌های پایداری محیط‌زیست در میان 146 کشور در رتبه 132 قرار دارد.

برخی دیگر از صاحب‌نظران، بخش محیط‌زیست را دارای خلأهای قانونی بسیار می‌دانند. عباسعلی نورا نماینده مردم زابل وزهک با این نظر موافق است و می‌گوید: البته در بعضی موارد هم برداشت‌های غلط از قانون وجود دارد. علاوه بر آن نظام محیط‌زیست باید استاندارد‌سازی شود. به نظر من محیط‌زیست از نظر قانونی باید مثل سازمان استاندارد عمل کند، مثلاً برای آلودگی تالاب‌ها باید استانداردهای واقعی تعریف شود و نظارت دقیق هم به دنبال داشته باشد.

 متأسفانه محیط‌زیست در کشور ما در معرض تهاجمات بسیاری قرار دارد. گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی، ساخت و ساز در حاشیه تالاب‌ها، صید و شکار، فرسایش خاک، بیا‌بان‌زایی، تصرف منابع طبیعی در تخریب‌ها، تولید خودرو بدون توجه به تأثیر آن بر محیط‌زیست و نمونه‌های بسیاری که نشان از وجود اشکالات قانونی و بی‌توجهی مسئولان و عدم اطلاع‌رسانی به مردم در اهمیت نگهداری محیط‌زیست است. محیطی که حفاظت از آن به مثابه صیانت و پاسداشت بستر حیات اجتماعی است.

نورا با اشاره به عدم قوانین جامع در محیط‌زیست می‌گوید: یکی از آسیب‌هایی که از نبود این قوانین دیده‌ایم، برداشت آبهای زیرزمینی است. تالاب‌ها را خشک می‌کنیم که زمین کشاورزی ایجاد کنیم. خب در هیچ جای دنیا این اتفاق نمی‌افتد. نماینده زابل و زهک به تالاب هامون اشاره می‌کند و منتقدانه ادامه می‌دهد: تالاب هامون خشک شد چون آبش را برای مصارف کشاورزی ذخیره کردند و به دنبال آن پرندگان و آبزیان و تنوع گیاهی و جانوری هم از آنجا رخت بربست.

حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش با اشاره به مشکلاتی که در پروژه‌های عمرانی در محیط‌زیست به وجود می‌آید می‌گوید: ما مسئول ضرر و زیان به محیط‌زیستمان هستیم و نیاز به قوانینی داریم که به موازات توسعه بتوانیم محیط‌زیستمان را آنطور که هست حفظ و نگاهداری کنیم. ما به یک قانون جامع درخصوص محیط‌زیست نیازمندیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است، نقش مجلس در تهیه و ارائه مصوبات در این زمینه بسیار حیاتی است.

توجه به مقوله محیط‌زیست و اهمیت آن در زندگی امروز نسل بشر امری است که نمی‌توان از آن به سادگی گذشت. اهمیت فرهنگسازی در این مقوله در ایران وظیفه‌ای است که باید به جد به آن پرداخت. در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور محیط‌زیستی در ایران باقی نخواهد ماند که از آن حفاظت شود. به درستی که شیوه‌های ناصحیح و غیرعادلانه در تعامل با طبیعت و آلوده ساختن محیط‌زیست در کشورمان نشان‌دهنده فقدان آگاهی‌های زیست‌محیطی و صنعت و سازوکارهای قانونی در صیانت از محیط‌زیست و جلوگیری از آلوده ساختن آن است.

محمدقیوم دهقانی دیگر نماینده استان سیستان و بلوچستان مانند نورا دیگر نماینده این استان علاوه بر خلأ‌های قانونی، برداشت‌های غلط از قوانین را دلیل آسیب‌های زیست‌محیطی می‌داند و می‌افزاید: ما در مجلس برای هرگونه همکاری در این زمینه آماده‌ایم. به نظر من مجلس در زمینه ارائه مصوبات قدم‌های مثبتی می‌تواند بردارد. نماینده مردم ایرانشهر و سرباز در خصوص برداشت‌های مختلف از قوانین می‌گوید: اگر قانون به شکلی است که افراد مختلف برداشت‌های مختلف می‌کنند، قانون باید اصلاح شود و نقش ما نمایندگان در شفاف‌سازی قوانین حیاتی است ما می‌توانیم اشکالات را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دهیم.نورا نماینده زابل و زهک و عضو کمیسیون برنامه و بودجه از سکوت سازمان محیط‌زیست در مقابل عدم نظارت بر واردات انتقاد می‌کند و می‌گوید: کارخانه‌ها بسیار قدیمی است و قطعات وارداتی ما استانداردهای زیست‌محیطی ندارند. نظارت سازمان در حد جریمه کردن کارخانه است و صاحبان کارخانه‌ها دوباره مجبورند 2 سال بعد قطعات وارد کنند و جریمه بدهند. بعضی کارخانه‌دارها از ما چاره‌جویی می‌کنند. این نماینده مجلس تلاش‌ها برای فرهنگ‌سازی را در این اواخر مؤثر می‌داند و معتقد است محیط‌زیست فقط به دست سازمان محیط‌زیست درست نمی‌شود، بلکه همه ارگان‌های خصوصی و دولتی باید مسایل محیط‌زیست و حفاظت از آن را دنبال کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet