هدر موبایل
1389/03/07 14:33:00
سرویس بین الملل
رئیس فراکسیون اقتدارملی مجلس:

شورای امنیت به تنهایی قادر به حل مسائل جهانی نیست

نوری**رئیس فراکسیون اقتدارملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع هسته ای ایران اعلام کرد، شورای امنیت سازمان ملل به تنهایی قادر به حل مسائل جهانی نیست.

مهدی سنایی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که اقدام آمریکا و برخی کشورهای غربی برای تهیه پیش‌نویس قطعنامه تحریم علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: طبیعی است ایران با اقدامی که صورت داده (پذیرش مبادله سوخت هسته‌ای در خاک ترکیه) حسن‌نیت خودش را نشان داده و سعی کرده هم حقوق هسته‌ای خودش را حفظ کند و هم اینکه اعتماد بین‌المللی را جلب نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهارکرد: در این شرایط انتظار می‌رود که غرب به این حسن نیت ایران پاسخ مثبت دهد.

نماینده نهاوند در مجلس با اشاره به نامه‌نگاری‌های ایران و نخست‌وزیر ترکیه، تصریح کرد: امیدواریم نامه‌نگاری ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در کنار آن نامه‌ای که رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه به سران 26 کشور جهان نوشته، شرایطی به وجود آورد که به حل و فصل موضوع کمک کند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس درعین حال با اعلام اینکه گروه 1+5 باید دو موضوع را در خصوص مسائل ایران و جهان درنظر بگیرد، خاطرنشان کرد: اگر 1+5 گمان می‌کند همه مسائل جهانی باید با تصمیمات آنها حل و فصل شود، گمان بی‌جایی است.

وی براین اساس، ادامه داد:همان طور که باراک اوباما اعلام کرده که آمریکا به تنهایی قادر به حل و فصل مسایل جهانی نیست، این باور هم باید تقویت شود که شورای امنیت نیز به تنهایی قادر به حل مسایل جهانی نیست.

رئیس فراکسیون اقتدارملی مجلس با اظهار اینکه دلایل این موضوع هم روشن است، اعلام کرد: با توجه به تغییر وضعیت دنیا ما شاهد هستیم در هر جایی که شورای امنیت برای حل وفصل مسایل و بحران‌های جهانی وارده شده، نتوانسته است موفق باشد.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس بر این اساس به کشورهای 1+5 توصیه کرد که نباید خواست کشورهای مستقل را برای بازیگری در عرصه بین‌الملل نادیده بگیرند.

این استاد علم سیاسی دانشگاه تهران، اضافه کرد: کشورهای 1+5 باید این واقعیت را بپذیرند که کشورهای مستقل روی حقوق خود پافشاری کرده و با تهدید و فشار از حقوق خود صرف نظر نمی‌کنند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس بر این اساس با اعلام اینکه گروه 1+5 دو راه بیشتر ندارد، خاطرنشان کرد: این گروه یا باید نظام دو قطبی و واقعیت کشورهای مستقل را بپذیرید یا اینکه باید شاهد شکاف گسترده میان کشورهای مستقل و بزرگ باشد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet