هدر موبایل
1389/03/08 14:30:00
سرویس اقتصادی
نماینده کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج و رودبار جنوب:

سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی مشکلات استان را حل می‌کند

**محمدرضا امیری‌کهنوج، نماینده مردم کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج و رودبار جنوب در مجلس شورای اسلامی معتقد است که برای جذب سرمایه‌گذار خارجی نباید یک نسخه واحد در تمام کشور پیچیده شود و در هر استان با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد باید امکان حضور آنها را فراهم کنیم. وی در گفت‌وگو با نشریه نگارستان از مشکلات استان به ویژه ۴ شهرستانی که خودش نماینده مردم آن است گفت و راهکارهایی را هم ارائه کرد.

با توجه به اینکه جنابعالی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هستید، وضعیت کشاورزی استان به ویژه در 4 شهرستانی که نماینده آن هستید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

پتانسیلی که در بخش کشاورزی داریم بی‌نظیر است، مثلاً در شهرستان قلعه‌گنج در سال امکان تولید یونجه تا 20 برش وجود دارد که میانگین آن در کشور 15 است. همچنین در تولید صیفی‌جات و گوجه فرنگی و سیب‌زمینی و محصولات جالیزی هم موقعیت خوبی داریم، اما متأسفانه خشکسالی و شروع زودرس فصل گرما و شیوع آفات کشاورزی در شهرستانهای جنوبی کرمان، مزارع و باغهای کشاورزان را تهدید می‌کند.

شهرستانهای جنوبی کرمان درحالی لقب گلخانه طبیعی کشاورزی ایران را به خود نسبت داده که خشکسالی‌های پیاپی، کشاورزی آن را تهدید می‌کند.

همانطور که می‌دانید دو سوم باغهای کشور در استان کرمان قرار دارند و جایگاه ویژه‌ای در تولید محصولات باغی کشور دارد اما خشکسالی سالهای اخیر همچنان چتر خود را بر روی تمامی این قابلیتها افکنده است و حل مشکل آب در جنوب استان کرمان عزم ملی را می‌طلبد. از طرفی در کنار خشکسالی و خشکیدگی، عدم برنامه‌ریزی صحیح در کشت محصولات کشاورزی موجب می‌شود در یک فصل شاهد افزایش تولید یک محصول خاص و در نتیجه کاهش شدید قیمت محصولات کشاورزی و اختلال در بازاریابی محصولات باشیم.

برای حل بحران کم‌آبی چه برنامه‌هایی دارید؟

کاهش بارندگی در 10 سال گذشته، میزان آبدهی چاهها و قنوات و چشمه‌های جنوب و شمال کرمان را به شدت کاهش داده است به طوری که بسیاری از این منابع آبی کاملاً خشک شده‌اند. لذا به نظر من نباید بیش از این کشاورزی استان را توسعه داد، چون نیاز به آب دارد و باید همین وضعیت فعلی کشاورزی را حفظ کنیم و سراغ مهار آبهای سطحی برویم، چون در 4 شهرستانی که بنده نماینده آن هستم متأسفانه یک سد هم وجود ندارد، درحالی که همین بارندگی‌های فصلی میلیونها متر مکعب آب را به خلیج فارس روانه می‌کند.

این 4 شهرستان، 32 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که یک سد کوچک با ظرفیت 40 تا 50 میلیون متر مکعب آب یا سد خاکی مثل سد نساء بم هم کفایت می‌کند. متأسفانه در قلعه‌گنج با وجود 10 سال خشکسالی رودخانه آن هنوز آب دارد اما آب آن هدر می‌رود چون سدی برای مهار آن وجود ندارد.

البته می‌توان کشاورزی را به سمت مکانیزه شدن برد و مثلاً از آبیاری قطره‌ای استفاده کرد تا کشاورزی هم کمتر بحران کم‌آبی را داشته باشد.

قطعاً، چون هنوز کشاورزی استان سنتی و غرقابی است که دولت می‌تواند تسهیلات ویژه بدهد تا کشاورزان به سمت آبیاری قطره‌ای بروند و در کنار آن صنعت رشد سریع‌تری داشته باشد، چون منطقه ظرفیت پاسخگویی به کل کشور را دارد.

بسیاری از کشاورزان از نبود حمایت ‌هایی برای خرید محصولاتشان گله‌مند هستند. آیا در این باره اقدامی تاکنون انجام داده‌اید؟

ضعف مدیریت جهاد کشاورزی سبب شده تا کشاورزان کرمانی دچار خسارت شوند. 85 درصد ساکنان کرمان کشاورزهستند اما کار کشاورزی هم فصلی است، بیش از 6 تا 7 ماه در سال کار دارند که در این بخش هم دچار زیانهایی شده‌اند. مثلاً سیلوی جیرفت، به دلیل آفت سن، گندم کشاورزان را خریداری نمی‌کند یا در مورد گوجه فرنگی هم کشاورزان دچار ضررهایی شده‌اند و همین مشکلات سبب می‌شود تا کمتر علاقه‌ای به کشاورزی نشان دهند. در حالی که یکی از راههای افزایش اشتغالزایی در استان، کمک به کشاورزان و ساماندهی و نظارت بازار کشاورزی است، حتی ایجاد صنایع تبدیلی در کنار کشاورزی هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وضعیت دامداری در استان چگونه است؟

در مورد دامداری چون کرمان منطقه کویری است لذا آورده گوشت خوبی ندارد.

یکی دیگر از ویژگیهای استان در بخش معادن و صنعت است. درباره قابلیتهای آن بیشتر توضیح دهید؟

بله، خب معادن خوبی هم داریم، مثلاً معدن تیتان کهنوج در خاورمیانه بی‌نظیر است و از نظر منابع ذخیره‌ای حدود 500 میلیون تن ذخیره دارد که کیفیت عیار آن هم بالاست. یا سنگ ساختمان و آهن و مس معادن ما معروف هستند. اگر فاز 2 معدن تیتان استان راه‌اندازی شود، برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

درهر 4 شهرستانی که من نماینده مردم آن هستم تلاش کردم تا یک ناحیه صنعتی با توجه به ظرفیتها راه‌اندازی شود که خوشبختانه در کهنوج و منوجان 2 شهرک صنعتی آماده بهره‌برداری هستند اما با وجود تمام این امکانات و ظرفیتها، در بحث صنایع و معادن فعال نیست و باید بیش از این فعالیت کرد.

دلیل عدم فعالیت در این بخش را چه می‌دانید؟

متأسفانه با توجه به سیاست کلان اصل 44 قانون اساسی، چون ما منطقه محروم هستیم، بخش خصوصی فعالیت چندانی ندارد، در حالیکه باید به مناطقی که ظرفیت و پتانسیل دارند نگاه ویژه‌ای داشت اما به بهانه‌های مختلف این اصل در مناطق محروم رها شده است. سرمایه‌گذاری می‌تواند سطح اشتغال را بسیار افزایش دهد.

آیا برای جذب سرمایه‌گذاران اقدام خاصی را انجام داده‌اید؟

در بحث سرمایه‌گذاری به ویژه برای کشورهای خلیج‌فارس خیلی تلاش کردیم اما موانعی وجود دارد، مثلاً باید وزیر صنایع و معادن تسهیلاتی ویژه بدهد یا راه‌های مواصلاتی هموار باشند چون از کارهای اولیه برای جذب سرمایه‌گذار وجود زیرساختهایی مانند برق و فضا‌سازی محیط است. یا دولت باید تسهیلات ویژه بدهد. در این صورت در بخش معدن قطعاً سرمایه‌گذاران خوبی خواهیم داشت. مشکل اساسی این است که در کشور یک نسخه پیچیده می‌شود و در کل کشور باید اجرا شود، در حالیکه مناطق محروم کشور شرایط دیگری را می‌طلبند و باید با توجه به همان ظرفیتها برای آنها فعالیت کرد.

با این وجود باید بیکاری هم در استان زیاد باشد؟

 الان نرخ بیکاری در استان 20 درصد است. یکی از راههای افزایش اشتغالزایی در استان، کمک به کشاورزان و ساماندهی و نظارت بازار کشاورزی است. یا همان توجه به سرمایه‌گذاری در استان. البته حضور افاغنه در استان باعث شده تا همان فرصتهای شغلی محدود هم از افراد محلی گرفته شود.

در خبرها آمده بود که متأسفانه 65 درصد روستاهای کرمان فاقد آب آشامیدنی هستند. برای حل مشکل مردم روستاها تاکنون چه کرده اید؟

 بله، در بعضی روستاها با تانکر آبرسانی می‌شود و برای همین مردم مشکل آب بهداشتی و شرب دارند و باید بودجه خاصی به این امر اختصاص یابد. البته برای حل این مشکل حدود 3 سال پیش 20 مجتمع آبرسانی کلنگ خورد که به دلیل کمبود اعتبارات تنها 50 درصد پیشرفت داشتند و نیمه‌کاره رها شده‌اند. وزیر نیرو قول مساعد داده تا امسال با تأمین بودجه بتوانیم تعدادی از این مجتمع‌ها را راه‌اندازی کنیم.

آیا اعتبارات بودجه‌ای پاسخگوی نیازهای استان است؟

 متأسفانه این بودجه با استان کرمان همخوانی ندارد و لازم بود که بیش از این افزایش می‌یافت. با توجه به شعار امسال لازم است که همت مضاعف انجام شود تا با همین بودجه به رفع محرومیت در استان پرداخت.

البته برای انجام تمام امور استانی نیاز به بودجه دولتی نیست و می‌توان با جذب سرمایه‌ها برخی مسائل را حل کرد و بودجه استانی را صرف اموری کرد که بخش خصوصی یا سرمایه‌گذار توان حضور در آن را ندارد.

برنامه پنجم توسعه را مطالعه کرده اید؟

 هنوز به طور کامل آن را مطالعه نکرده‌ام اما به نظرم بلند‌پروازانه نوشته شده است چون ما حتی نتوانستیم به اعداد و ارقامی که در برنامه چهارم توسعه بود هم برسیم.

شما به تازگی عضو فراکسیون مبارزه با مواد مخدر و دخانیات شده‌اید. برنامه‌های این فراکسیون چیست؟

همگی می‌دانیم دخانیات و سوءمصرف مواد سم مهلکی است که جسم و جان انسان را به خطر انداخته و سلامت جامعه را نشانه گرفته و سالانه علاوه بر ضرر و زیان‌های مادی، موتور محرکه توسعه و پیشرفت را کند می‌کند و سرمایه نیروی انسانی ما را به شدت در معرض خطر قرار می‌دهد و موجب هزاران مورد مرگ و میر می‌شود. از این رو 151 نماینده مجلس شورای اسلامی فراکسیونی را تحت عنوان مبارزه با دخانیات، مواد مخدر و سوءمصرف مواد تشکیل داده‌اند.

یکی از اهداف فراکسیون مبارزه با مواد مخدر و دخانیات بومی‌سازی مقابله با این مشکل است. همچنین راههای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و جلوگیری از واردات آن هم از دیگر اهداف عمده این فراکسیون است. این فراکسیون باید در مناطق آسیب‌پذیر کشور فعالتر عمل کند تا این مشکل کاهش یابد.

همچنین این فراکسیون برای تدوین و تنظیم و وضع قوانین مورد نیاز و نظارت قدرتمند و مستمر بر شرکت دخانیات و دستگاه‌های ذی‌ربط و ارائه راهکارهای مقابله با این عوامل خطرناک و مضر برای سلامت جامعه، تشکیل شده است.

استان کرمان منطقه زلزله‌خیزی است. آیا برنامه‌ای برای مقاوم‌سازی بافتهای آن دارید؟

مدارس کهنوج با توجه به زلزله‌خیز بودن استان نیاز به مقاوم‌سازی دارند. چون ساختمان اکثر مدارس گلی هستند و با توجه به زلزله‌خیز بودن استان این بسیار خطرناک است. از طرفی حدود 35 تا40 مدرسه هم هنوز به دلیل کمبود فضا مختلط هستند. البته در بحث مسکن به کپرنشینان و بهداشت و درمان شهرستانها و روستاها تا حدود زیادی موفق عمل کرده ایم.

یکی از اقدامات خوبی که در شهرستان منوجان انجام شد، اختصاص یک میلیارد تومان برای خرید تجهیزات بیمارستانی بود.

بیمارستان شهرستان کهنوج به عنوان تنها بیمارستان چهار شهرستان جنوبی کرمان است که به جمعیت 400 هزار نفری شهرستان‌های کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج و رودبار جنوب خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهد.

تعداد تخت‌های مصوب بیمارستان کهنوج 80 تخت است که با توجه به حجم بالای مراجعه‌کنندگان از چهار شهرستان جنوبی میزان تخت‌های بستری به 140 تخت افزایش یافته است، با این وجود با وجود اضافه‌ شدن تخت‌های این بیمارستان همچنان امکانات و کادر درمانی افزایش پیدا نکرده است. کمبود پزشک متخصص در چهار شهرستان جنوبی موجب انتقال و اعزام بیماران به استان هرمزگان و کرمان شده است.

اما ساختمان بیمارستان 12 فروردین شهرستان کهنوج از لحاظ استحکامی فرسوده و نیاز به ساخت فضای جدید بیمارستانی دارد لذا بیش از یک میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات بیمارستان 24 تختخوابی منوجان اختصاص یافته است تا در شش ماهه نخست سال‌جاری به بهره‌برداری ‌رسد.

با ساخت و تکمیل بیمارستان‌های منوجان، قلعه‌گنج و رودبار جنوب 90 تخت جدید به تعداد تخت‌های بیمارستانی اضافه می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet